сряда, 24 юли 2024 г.

Повечето африканци са склонни да приемат военен преврат в страната си ако властите са корумпирани

📊 Проучване на общественото мнение, проведено наскоро от международната социологическа агенция Afrobarometer сред жителите на 39 африкански държави, разкрива, че мнозинството от респондентите са склонни да приемат военен преврат в страната си, ако управляващите злоупотребяват със своята власт.

Въпреки това, две трети от анкетираните също така изразиха мнение, че военната намеса не трябва да бъде основното средство за управление.

Тези констатации идват в момент, когато доверието в демокрацията ерозира, за сметка на опасенията относно евентуални злоупотреби, които нарастват навсякъде по континента.

Това чувство е отразено в събитията от последните месеци, включително военните преврати в Западна Африка, протестите на млади хора в Кения и необоснованите твърдения на бивш южноафрикански президент за изборна нечестност.

Нигерийски младежи и активисти на гражданското общество също планират общонационален протест с етикет #EndBadGovernanceInNigeria през август, за да призоват за край на трудностите и лошото управление. Размирици има и в Уганда, където правителството се бори с опозиционните фигури на фона на плановете на младото население за протести срещу корупцията.

„Повече от половината африканци (53% в 39 държави) са готови да приемат извършването на военен преврат, ако избраните лидери „злоупотребят с властта за собствените си цели“, се казва в доклада.

Той също така открива следното: „Средно в 39 държави подкрепата за демокрацията остава стабилна: Две трети (66%) от африканците казват, че предпочитат демокрацията пред всяка друга система на управление, а големи мнозинства отхвърлят едноличното управление (80%), еднопартийното управление (78%) и военното управление (66%).

„Но в 30 държави, изследвани последователно през последното десетилетие, подкрепата за демокрацията е намаляла с цели 7 пункта, включително с 29 пункта в Южна Африка и 23 пункта в Мали.

„Опозицията срещу военните хунти е отслабнала с 11 пункта в 30 страни, най-драматично в Мали и Буркина Фасо (съответно с 40 и 36 пункта).

„Нарастващите мнозинства призовават за отчетност на правителството и върховенство на закона, а подкрепата за други демократични норми се запазва стабилна през последното десетилетие, включително отчетност на президента пред парламента, многопартийна система, ограничения на президентските мандати и свобода на медиите.

„Но подкрепата за изборите е намаляла с 8 процентни пункта в 30 страни, въпреки че мнозинството от жителите на континента все още смята, че това е най-добрият метод за избор на техните лидери.“

Според скорошно проучване по-малко от половината (45%) от африканците вярват, че техните страни са напълно или предимно демократични. Освен това само 37% от анкетираните изразяват задоволство от функционирането на демокрацията в страните, в които живеят.

В някои от най-забележителните демокрации в Африка удовлетворението от демокрацията е претърпяло значителен спад. По-конкретно, Ботсвана и Мавриций отбелязват спад от 40 пункта, докато Южна Африка – от 35 пункта.

Няма коментари:

Публикуване на коментар