📸 Снимка: Facebook/Prime Minister of Israel |
🇷🇸🤝🇮🇱 Когато сръбският президент Александър Вучич говори на произраелско лобистко събитие във Вашингтон преди четири години, той гордо заяви, че подкрепата на Белград за Израел е желязна и може да бъде проследена до три десетилетия преди създаването на Израел през 1948 г, пише в своя статия онлайн изданието Middle East Eye.
Вучич твърди, че през 1917 г. сръбският представител във Вашингтон Миленко Веснич е подкрепил създаването на държава, наречена Израел, след подписването на Декларацията на Балфур, документ с дължина по-малко от 70 думи, който потвърждава подкрепата на Великобритания за еврейската родина.
„Има много неща, които можете да определите като общ знаменател между сърби и евреи“, отбелязва Вучич пред Американско-израелския комитет за връзки с обществеността (AIPAC), отдавна известен като една от най-влиятелните групи със специални интереси във Вашингтон.
„Претърпяхме същата ужасна съдба през Втората световна война в концентрационните лагери“, отбеляза той. „Ние обичаме еврейския народ, винаги сме имали страхотни отношения с него.“
Срещата на Вучич с AIPAC дойде в момент, в който Сърбия и Косово обмисляха план за нормализиране на икономическите отношения като част от сделка, постигната благодарение на посредничеството на администрацията на Доналд Тръмп.
Въпреки че Вучич и други видни сръбски официални лица отказаха да признаят независимостта на Косово, той беше убеден в ползите от сключване на икономическа сделка с американско посредничество.
Широко разпространено беше схващането, че евентуално икономическо споразумение ще накара САЩ да отворят офис на Корпорацията за развитие на финансите (DFC) в Белград, както и че може да има по-широки сигнали към инвеститорите и кредитните агенции, че Сърбия е отворена за бизнес.
Въпреки това, след споразумението, което беше подписано по-късно през 2020 г., Косово беше признато като независима държава от Израел и в отговор отвори посолството си в Йерусалим - ставайки първата държава с мюсюлманско мнозинство, която признава Ерусалим за столица на Израел.
Сръбски официални лица, включително Вучич, бяха възмутени от признаването на Косово от Израел и Сърбия, макар и тихомълком, понижи нивото си на представителство в Израел.
Докато политическите отношения изглеждаха напрегнати на повърхността, връзките, особено в сферата на отбраната, продължиха на пълни обороти.
Израелският вестник Haaretz и Balkan Insight наскоро разкриха, че Белград все още изнася значителни количества оръжия и боеприпаси за Израел и е увеличил износа тази година на фона на продължаващата война на Израел срещу Хамас в Ивицата Газа.
И двете публикации съобщиха, че Сърбия е изнесла оръжия на стойност най-малко 17,1 милиона щатски долара за Израел чрез израелски военни самолети, както и някои граждански самолети, използващи гръцкото въздушно пространство, вероятно пренасящи важни 155-милиметрови артилерийски снаряди, произведени от сръбската държавна оръжейна компания Krusik.
Източник, запознат с отношенията между двете страни, сподели, че износът на оръжие не е изненадващ: „Израел лобира пред администрацията на Вучич от години“, отбеляза източникът пред Middle East Eye.
Съгласувани интереси
Сърбия може да се похвали с най-голямата отбранителна индустрия в региона на Западните Балкани и военният й износ за 2021 г. се оценява на приблизително 1,2 милиарда щатски долара.
Известно е също така, че Белград изнася за други страни в Близкия изток, като докладите през 2018 г. показват значително възобновяване на продажбите за ОАЕ. Според предходни разследвания, ОАЕ са се съгласили на изгодни сделки за развитие на сръбската оръжейна индустрия.
През 2020 г. в интервю за Jerusalem Post Вучич заяви, че е възнамерявал да направи големи покупки на оръжие от Израел, добавяйки, че никой в Сърбия не е чувал за палестинскоот движение, насърчаващо бойкот, лишаване от инвестиции и санкции, по-известно като BDS.
„Сърбия винаги ще прави всичко възможно, за да изравни интересите си с Израел“, каза той.
На следващата година той откри официален клон на сръбската правителствена агенция, Сръбската търговска камара в Йерусалим.
Мая Белош, старши изследовател в Белградския център за политика на сигурност, каза, че прагматичната и опортюнистична външна политика на Вучич включва продажба на оръжие на Израел и Украйна.
„За сръбските политици Израел се разглежда като врата към администрацията на САЩ и подобряване на двустранните отношения със САЩ“, каза тя.
Едно любопитно измерение на отношенията на Вучич с Израел са собствените му предизборни кампании.
Асаф Ейсин, израелски политически консултант, съветва сръбския президент от 2004 г., когато той ръководи кампанията за кмет на Белград, която Вучич губи само с 4000 гласа.
„Ейсин е мой приятел от почти десетилетие. Той ми помогна тогава, помага ни сега и винаги ще ни помага“, заявява Вучич пред сръбската медия Nova.
Изданието съобщи, че Ейсин е работил по президентската кампания на Вучич през 2017 г. заедно с друг израелски политически консултант Арон Савив, който е собственик на компанията Saviv Strategies and Campaigns.
На официалния си уебсайт Савив каза, че през 2017 г. е „помогнал на Вучич да спечели президентските избори в Сърбия“.
Освен това има и още една връзка: Шавив е ръководител на предизборната кампания на израелския премиер Бенямин Нетаняху през 2015 г. Междувременно Ейсин е съветник в предизборната кампания на израелския президент Исак Херцог същата година.
Дипломат от региона, пожелал да остане анонимен, изрази скептицизъм относно твърдението, че Вучич продава оръжия на Израел поради политически съображения, наричайки го преувеличение.
„Белград е тотално банкрутирал и продава оръжие на когото може.“
В очакване на втори мандат на Тръмп
Никола Лунич, изпълнителен директор на базирания в Белград Съвет за стратегическа политика, също омаловажи значението на връзките на кампанията на Вучич с Израел, отбелязвайки, че Израел и Сърбия не се радват на топли отношения вследствие на едностранното признаване на Косово от страна на Израел.
„[Израелците, които съветват Вучич], са професионалисти, работещи за предизборни кампании, не съм сигурен, че това включва някаква политическа преданост или външнополитическа цел“, каза той.
По-рано тази година обаче, когато на 26 февруари бяха изпратени оръжейни пратки от Белград за Израел, Вучич проведе телефонен разговор с Нетаняху, който описа сръбския президент като „истински приятел“.
„Изразих своята благодарност за непоколебимата му подкрепа, както на думи, така и на дела“, заяви Нетаняху в социалната медийна платформа X, по-известна в миналото като Twitter.
„Чрез тези продажби и връзки с израелски политици и лобисти, сръбският президент има за цел да се утвърди като важен партньор на Западния свят на Балканите и да спечели по-голямо влияние върху лицата, вземащи решения там, особено тези в Съединените щати“, каза Белош.
Лунич, също бивш сръбски военен офицер, изрази предположение, че подобно на непреките продажби на боеприпаси от Сърбия на Украйна, по всяка вероятност оръжията за Израел също са били прехвърлени чрез трети страни.
„Без съмнение Белград притежава сертификати за краен потребител и не поемаме отговорност за по-нататъшното им използване“, заяви Лунич.
„Някои чуждестранни компании може да купуват тези оръжия, но ние няма как да знаем в коя държава ги препродават, независимо дали включва Израел или не.“
Лунич добави, че продажбите на оръжия за Украйна са били извършени по подобен начин, чрез компании, които не са пряко свързани с Украйна.
Освен това съществуват политически съображения, които според анализаторите са по-важни за Вучич отколкото продажбата на оръжие.
Сръбският лидер често отбелязва как бабата и дядото на Тедор Херцл, основателят на ционизма, са родени в Белград и все още почиват в еврейското гробище в града, както и че страната му е първата, приела законопроекта за реституция на имуществото от Холокоста, което позволява на правителството да плаща 30 милиона евро на еврейските общини за имотите без живи наследници.
Анализаторите смятат също, че Вучич знае как умело да използва международната ситуация в своя полза.
„Израел не гласува за резолюцията на Общото събрание на ООН относно геноцида в Сребреница, докато Сърбия, от своя страна, не се присъедини към страните по изявлението на Римския статут в подкрепа на Международния наказателен съд като независима и безпристрастна институция“, каза Белош, добавяйки, че вероятно Вучич очаква Тръмп да бъде преизбран за втори мандат и възнамерява да спечели благосклонността му, ако това стане факт.
„Ако Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември, връзките на Сърбия с Израел биха могли да се засилят, което допълнително ще укрепи връзките между глобалната популистка десница“, добави Белош.
Няма коментари:
Публикуване на коментар