🇨🇳⚔️🇹🇼 Министърът на отбраната на Тайван заяви, че е наясно със ситуацията, след като в интернет се появиха снимки на китайска ядрена подводница, изплувала на водната повърхност в чувствителния Тайвански пролив в близост до местните рибари.
Тесният пролив, разделящ Тайван от континентален Китай, често е източник на напрежение. Тайван ежедневно докладва за набезите на намиращи се в близост китайски бойни самолети и военни кораби, докато Пекин се опитва да отстоява претенциите си за суверенитет върху острова.
Тайванските медии публикуваха заснети от тайванска рибарска лодка в пролива снимки, показващи изплувалия плавателен съд, който изглежда е подводница от клас Jin с балистични ракети с ядрени бойни глави, във вторник призори на около 200 км. разстояние от западния бряг на Тайван.
Запитан за подводницата, министърът на отбраната на Тайван Уелингтън Ку потвърди, че следят ситуацията и са наясно със случващото се, но отказа да даде повече подробности, включително по какъв начин се осъществява наблюдението й.
Министерството на отбраната на Китай не отговори веднага на искане за коментар.
Източник от службите за сигурност, съгласил се да говори при условие за анонимност предвид чувствителността на ситуацията, обясни за Ройтерс, че по всяка вероятност подводницата се е връщала от Южнокитайско море към пристанището си в Циндао, допълвайки, че е възможно инцидентът от вторник да е причинен от техническа повреда, принудила плавателният съд да изплува на повърхността.
Военни експерти казват, че стратегическите води край югозападните брегове на Тайван, където до голяма степен плиткият Тайвански проток се спуска в дълбочина, предоставят на подводниците удобно място за засада, което го прави гореща точка за военните на Китай, Тайван и САЩ.
Подводниците с балистични ракети не са предназначени да атакуват кораби, а да изстрелват балистични ракети по цели на сушата.
Тайванският флот от противоподводни самолети P-3C Orion е базиран във военновъздушната база Пингтунг в Южен Тайван, което дава лесен достъп до южната част на пролива.
През последните години Тайван се оплаква, че Китай използва т.нар. война в сивата зона, имаща за цел да изтощи врага, без да се стига до открит бой, като например летене на балони за наблюдение над острова.
„Трябва да сме напълно нащрек за продължаващия военен тормоз от страна на Китай и заплахите от сивата зона и винаги трябва да разбираме постоянните опити на Китай едностранно да промени статуквото“, допълни Ку.
„Трябва да сме нащрек през цялото време, но без паника, нито апатия, и спокойно да се справим със ситуацията в пролива“, добави той. „Няма да сме тези, които провокират, и призоваваме Китай да не създава проблеми.“
Тайван е засякъл най-малко 20 китайски военни самолета и седем плавателни съда около острова през последните 24 часа, съобщи министерството на отбраната на Тайван във вторник сутринта в ежедневния си доклад, посветен на китайските военните действия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар