петък, 14 юни 2024 г.

Трансформацията на румънско военно летище край Констанца в гигантска база на НАТО е в ход.

🇷🇴 Румънското правителство започна проект за разширяване и модернизация на една от военновъздушните си бази в близост до Украйна, където ще бъде съхранявано ново военно оборудване.

Румънският министър на отбраната Ангел Тилвър обяви въпросния ход на 11 юни по време на церемония във военновъздушната база Михаил Когълничану, разположена на по-малко от 200 километра от украинската граница.

Проектът за разширяване на военната база, в която са разположени сили и способности на САЩ от 1999 г., беше одобрен преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Местоположение на военновъздушната база „Михаил Когълничану“ спрямо Черно море.
🔍 Източник: Google Maps

„Причината, поради която Румъния реши да разшири нашите способности тук, е резултатът от нахлуването на Русия в Грузия през 2008 г. и по-късно през 2014 г. в Крим, когато Русия анексира полуострова. Нашите планове за това са одобрени още от 2018 г.“, заяви Николае Крету, полковник от румънските военновъздушни сили и командир на базата по време на ръководеното от НАТО учение Ramstein Legacy 2024.

Работата отчасти ще включва изграждането на нова писта, охранителна кула и допълнителни хангари за защита на вече съществуващите и бъдещи военни активи, закупени от ръководството на източноевропейската страна. Изчислено е, че разходите, свързани с разширяването на авиобазата, ще достигнат 2,5 милиарда евро.

Румъния има няколко текущи програми за придобиване, фокусирани основно върху системи за противовъздушна отбрана с малък и много малък обсег, за които планира да похарчи до 2,1 милиарда долара.

Второ тактическо учение за противовъздушна отбрана с румънски системи Patriot.
📸 Снимка: Bogdan Pantilimon/Romanian Air Force

Освен това Букурещ получи две допълнителни батерии Patriot миналата година, с което общият брой на зенитно-ракетните комплекси от този тип, които са на разположение на северната ни съседка, стана общо четири. Освен това, Румъния е участник в съвместната доставка на приблизително 1000 броя ракети Patriot PAC-2 GEM-T в рамките на общата Европейска инициатива за небесен щит.

Местоположението на военновъздушната база се оказа изключително стратегическо в последните няколко години както за Румъния, така и за нейните съюзници в НАТО. Румънският офицер даде като пример стойността на базата по време на войната в Ирак, тъй като по това време тя се използва от съюзниците „за разпръскване на сила извън техните територии и на големи разстояния“.

Румънските медии съобщиха, че усилията за модернизация включват изграждането на военна инсталация с размери, подобни на тази на военновъздушната база Рамщайн в Германия, въпреки че официалният представител не потвърди това желание.

Като се има предвид директният й достъп до Черно море и непосредствената близост до руска територия, военновъздушната база е била домакин на няколко ръководени от НАТО мисии за засилена охрана на въздушното пространство, включително тазгодишното издание, което приветства първото в историята разполагане на многоцелеви изтребител F/A-18 Hornet на финландските военновъздушни сили.

Няма коментари:

Публикуване на коментар