🇷🇴🤝🇺🇦 Румънският президент Клаус Йоханис заяви във вторник, че е отворен за обсъждане на изпращането на ракетна система Patriot в Украйна, след призива на Германия към ЕС и останалите страни-членки на НАТО да укрепят противовъздушната отбрана на Украйна.
След призивите на украинския президент Володимир Зеленски миналия месец, правителствата на ЕС бяха подтикнати да доставят на Киев повече от крайно необходимите отбранителни системи.
Германия обеща допълнителна батерия Patriot, докато Испания заяви, че ще достави противовъздушни ракети за системата. Други европейски страни, включително Гърция, Холандия, Полша, Румъния и Швеция, също имат системи Patriot.
„Имаше дискусия за това кой може да изпрати системи Patriot в Украйна през последните няколко седмици“, каза Йоханис пред репортери във Вашингтон след среща с американския президент Джо Байдън във Вашингтон.
„Президентът Байдън го спомена на нашата среща и аз казах, че съм отворен за дискусия. Трябва да го обсъдя във Върховния съвет по отбрана, за да видим какво можем да предложим и какво можем да получим в замяна, защото е неприемливо да оставим Румъния без противовъздушна отбрана“, каза Йоханис.
Румъния подписа сделка за 4 милиарда долара за придобиване на системата Patriot през 2017 г., най-големият договор за доставка на държавата от НАТО и ЕС до момента, като първата доставка беше направена през 2020 г.
Въпреки че Румъния има само една действаща батерия, Йоханис каза, че дискусиите се отнасят до друга батерия, която е почти готова.
Белият дом каза, че Байдън благодари на Румъния за нейния ангажимент към сигурността в източната част на НАТО, включително в Черноморския регион, и аплодира нейните инвестиции в отбраната, които надхвърлят целта на НАТО да изразходва поне 2% от БВП.
„Лидерите потвърдиха твърдата си подкрепа за Украйна, тъй като тя се защитава срещу безсмислената агресия на Русия, а президентът Байдън изрази признателността си за подкрепата на Румъния към украинските бежанци и усилията за предлагането на украинското зърно на пазара“, отбелязаха от Белият дом, без да споменат нищо за Patriot.
Румъния, членка на НАТО от 2004 г., има граница от 650 км с Украйна и фрагменти от руски безпилотни самолети многократно попадаха на нейна територия след руски атаки срещу украински пристанища на отсрещната страна на река Дунав.
Във вторник Йоханис заяви също, че е обсъдил с Байдън кандидатурата си за генерален секретар на НАТО. Йоханис повтори, че не оттегля кандидатурата си въпреки силната подкрепа в рамките на алианса - включително от Байдън - за отиващия си холандски премиер Марк Рюте.
"Конкуренцията е хубаво нещо, двама силни кандидати, защото така ще има повече теми за обсъждане", каза той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар