🇷🇺🤝🇸🇩 Русия се стреми да развие и подсигури стратегическите си интереси в Судан, предлагайки оръжия на суданските въоръжени сили (SAF), като същевременно продължава да помага за снабдяването на основния им враг - паравоенните „Сили за бърза поддръжка“ (RSF), чрез посредничеството на ЧВК „Вагнер“.
Това пише в свой анализ онлайн изданието Middle East Eye, позоваващо се на анализатори, които посочват че Русия работи усилено за запълване на вакуума, оставен от САЩ, както и за да противодейства на военното присъствие на Украйна в Судан. На територията на страната са разположени между 100 и 300 украински войници, действащи предимно през нощта заедно със SAF.
В същото време източници от въоръжената опозиция на Централноафриканската република (ЦАР) отбелязват, че ЧВК Вагнер продължава да действа там, улеснявайки доставките на оръжия от Обединените арабски емирства за RSF, допълвайки, че още през изминалата седмица са заловили бойци на Вагнер в ЦАР.
Русия поддържа отношения както с RSF, така и с въоръжените сили на страната. Това е така от преди началото на войната в Судан на 15 април миналата година. Бойните действия доведоха до смъртта на десетки хиляди и разселването на други осем милиона, причинявайки най-голямата хуманитарна катастрофа в света.
В седмиците преди началото на конфликта Сергей Лавров, външен министър на Руската федерация, посети Хартум, където проведе отделни срещи с командира на армията Абдел Фатах ал Бурхан и лидера на RSF Мохамед Хамдан Дагало.
Редица източници потвърдиха, че агенти на Вагнер са участвали в доставката на оръжия от ОАЕ за RSF по време на войната, въпреки че правителството на Судан, свързано с армията, заяви публично, че това вече не е така.
Вагнер отхвърля твърденията, че продължава своята дейност в страната, което противоречи на сведения от дипломатически източник и очевидци в Хартум и Дарфур, които там все още има руски наемници.
Руският фокус се измества
Има признаци обаче, че Русия сега се фокусира повече върху отношенията си с Бурхан и армейското правителство.
В свое изказване на арабски език за медиите в Порт Судан на 28 април, руският заместник външен министър Михаил Богданов беше категоричен, че контролираният от армията „Съвет за суверенитет на Судан“ е този, който представлява истински суданския народ.
Богданов, който дойде начело на делегация, включваща военни офицери, се срещна с Бурхан в града на Червено море, откъдето действа контролираното от армията правителство.
Приветствайки „богатия опит“, който Русия и Судан са натрупали заедно в минни проекти, Богданов отбеляза, че посещението му може да доведе до засилено сътрудничество и изрази подкрепа за „съществуващата легитимност в страната, представлявана от Съвета на суверенитет“.
Малик Агар, вицепрезидент на „Съвета за суверенитет“, приветства „дълбоко вкоренената история и съвместното сътрудничество в различни области“ между двете страни и „подчерта необходимостта от засилване на сътрудничеството и съвместната координация между Судан и Русия в международните организации, особено в ООН”.
Оръжия, гориво и злато
Посещението на Богданов не дойде неочаквано. Според двама военнослужещи, които са говорили с Middle East Eye при условие за анонимност, шефът на суданското разузнаване Ахмед Муфадал е бил в Русия и се е срещал със своите колеги седмица преди Богданов, който също е специален представител на руския президент Владимир Путин за Близкия изток и Африка, да пристигне в Судан.
По-рано през април източниците споделиха, че руският посланик в Судан Андрей Черновол се е обърнал към Бурхан с предложение да достави оръжие на SAF.
Sudan Tribune съобщи, че по време на дискусиите между делегацията на Богданов и служители на армията, руснаците са предложили на SAF „неограничена качествена военна помощ“. Това предложение може да „включва специализирана експертиза и потенциално руско присъствие в Судан“.
На 4 май транспортен самолет с руска регистрация кацна в Порт Судан от Дубай.
Илюшин Ил-79МД на Abakan Air е извършил множество пътувания от Дубай до Актау в Казахстан в дните преди полета в Порт Судан, според данни от Flightradar24.
В началото на април Русия започна да изнася дизел за Судан с два танкера за гориво, Pavo Rock и Conga, които доставят общо около 70 000 метрични тона дизел до Порт Судан на 2 април и 5 април, според данни на LSEG.
Друг петролен танкер, Marabella Sun, в момента е на котва в Порт Судан, според уебсайта на Marine Traffic. Русия се бори да намери нови пазари за своите рафинирани продукти, откакто през февруари 2023 г. й беше наложено пълно ембарго от ЕС.
Руските компании имат дългогодишни интереси в Судан, особено в добива на злато, като западни дипломати в Хартум преди това казаха, че групата Вагнер работи със семейство Дагало за транспортиране на златото от Дарфур.
Хемети и семейството му притежават компания за добив на злато, която оперира върху земи, които той завзе в Дарфур, в западен Судан, през 2017 г. Той говори открито, че не е „първият човек, който притежава златни мини“, но те предоставят на него и на RSF основен източник на власт и богатство.
Говорейки пред Middle East Eye през април миналата година, американски служител, базиран в Северна Африка, каза, че приблизително 32,7 тона злато са били изнесени нелегално от Судан с 16 чартърни полета на приблизителна стойност от 1,9 милиарда долара между февруари 2022 г. и февруари 2023 г.
Товарът понякога е бил превозван със самолет до контролирана от Русия въздушна база в Сирия и винаги е бил етикетиран като бисквитки, а впоследствие многократно е използван от Москва, за да поддържа икономиката си на повърхността след войната в Украйна.
Военноморска база на Червено море
В Порт Судан, според обединени източници от двете армии, руската делегация също е обсъдила военното присъствие на Украйна в Судан и перспективата за руска военноморска база на брега на Червено море, което беше договорено за първи път по времето на автократа Омар ал-Башир.
Русия се надява да създаде военноморска база на суданското крайбрежие на Червено море близо до Порт Судан - през февруари 2023 г. руският външен министър Сергей Лавров каза на пресконференция в Хартум, че споразумение за това е било „подписано по-рано между двете страни и единствено чака да бъде узаконено”.
„Русия вижда възможност навсякъде, където САЩ не действат“, обясни Камерън Хъдсън, бивш анализатор на ЦРУ и сътрудник в програмата CSIS Africa Program. „И не забравяйте, че те не са се отказали от амбицията си за пристанище на Червено море. Мисля, че всичко, което правят в Судан, е в услуга на тази цел“.
Джалел Харчауи, сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute за изследвания в областта на отбраната и сигурността, описа посещението на Богданов като „значимо събитие“.
„Русия има дългосрочно споразумение относно Порт Судан, стратегически актив, който врагът на Бурхан генерал Хемети никога не е имал какъвто и да е било шанс да превземе“, каза още Харчауи.
„Досега Русия подкрепяше Хемети, но също така е много наясно с настоящите трудности на Хемети, особено като се има предвид нарастващата подкрепа на Иран за Бурхан тази година.“
„Това дава на Москва златна възможност. Руснаците могат много добре да се възползват от намаляването на военната помощ за RSF на Хемети в замяна на цялостна сделка с Бурхан“, обясни Харчауи.
Дипломатически игри
Middle East Eye съобщава обстойно за маршрутите, използвани от ОАЕ за осигуряване на доставки на RSF. Тези маршрути остават непокътнати и САЩ наскоро намекнаха, за първи път публично, че са говорили с представители на емирствата за тяхната подкрепа за паравоенните.
„Знаем, че и двете страни получават подкрепа, както с оръжия, така и с друга подкрепа [...] И да, ангажирахме се със страни по този въпрос, включително с нашите колеги от ОАЕ“, заяви Линда Томас-Грийнфийлд, посланик на САЩ в ООН, на 29 април.
Според ал-Шарк, американска делегация по сигурността е пристигнала в Порт Судан в неделя, за да проведе кръг от съвместни дискусии с държавни служители, свързани с армията.
Източници, близки до суданската армия, споделиха, че преговорите за прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ и Саудитска Арабия трябва да започнат отново в саудитския пристанищен град Джеда на 15 май.
Подробности за подкрепата на Иран за суданските въоръжени сили се появиха през последните няколко месеца. Според Africa Confidential иранските дронове, по-специално Mohajer-4, Mohajer-6 и Ababil, работят от януари от военновъздушната база Wadi Saydna, северно от Хартум.
Холоод Хаир, судански анализатор и основател на Confluence Advisory, се съгласи, че Русия „противодейства на Украйна“ и запълва вакуума, оставен от САЩ.
„Русия, ОАЕ и Израел играят и от двете страни, те не избират фаворити“, каза Хаир. „Моментът е такъв, защото украинците бяха там не толкова отдавна, но политиката винаги е била същата, а именно, че Кремъл подкрепя Бурхан, а групата Вагнер, която е неделима част от руската външна политика, подкрепя RSF“, каза тя.
„По този начин те имат кон в състезанието, без значение как ще се развие това.“
Няма коментари:
Публикуване на коментар