сряда, 8 май 2024 г.

Агресивната реторика на Русия се засилва с наближаването на доставката на F-16 за Украйна

Изтребител F-16 на норвежките военновъздушни сили, използван за обучение на украински пилоти на изтребители, прелита над летище Будьо в Норвегия на 3 януари. Руското външно министерство предупреди в понеделник, че украинските F-16 ще се считат за "ядрена" заплаха.
📸 Снимка: Jan Langhaug/NTB/AFP

🇷🇺⚔️🇺🇦 Министерството на външните работи на Русия предупреди Киев, че каквато и модификация на изтребителите F-16 да бъде доставена на Украйна, Русия ще ги третира като способни да носят ядрено оръжие и ще счита доставката на самолети за целенасочена провокация на САЩ и НАТО, съобщава Newsweek.

Миналата седмица украинските военни казаха, че бойните самолети ще бъдат готови за битка след православния Великден, който тази година се празнуваше на 5 май. Въпреки че F-16 могат да поемат определени ядрени оръжия в правилната конфигурация, Украйна няма ядрен арсенал и няма индикации, че някой от нейните съюзници планира да ги разположи в Киев.

Нещо повече, Джон Кърби, координатор на Съвета за национална сигурност за стратегическите комуникации в Белия дом, каза, че за да защити войските си от удари с оръжия западно производство, Русия трябва просто да ги изтегли от територията на Украйна. Освен това Кърби твърди, че САЩ не виждат признаци Русия да се готви да използва ядрени оръжия, въпреки „агресивната реторика“ на страната, съобщава Гласът на Америка.

Руското външно министерство също предупреди, че Украйна и „нейните западни спонсори трябва да осъзнаят, че безразсъдните им стъпки приближават ситуацията до точката, в която тя ще достигне „критична маса“ и ще експлодира“. Изявлението дойде след повече от две години ежедневни обстрели и атаки с ракети и дронове.

По-рано руското правителство разкритикува предложението на френския президент Еманюел Макрон да изпрати свои войски във войната между Русия и Украйна, заявявайки, че Западът „съзнателно се опитва да превърне украинската криза в открит военен сблъсък между страните от НАТО и Русия“.

Няколко от лидерите на НАТО побързаха да омаловажат подобна възможност. По-късно някои държави споменаха, че не трябва да се изключва разполагането на войски. Полският външен министър Радослав Сикорски каза, че разполагането на войски на НАТО в Украйна „не е немислимо“, докато литовският премиер Ингрида Шимоните одобри стратегията на Макрон за „стратегическа неяснота“ относно варианта за разполагане, предполагайки, че той ефективно противодейства на непредсказуемостта на Путин.

Няма коментари:

Публикуване на коментар