🇺🇸⚔️🇷🇺 Произведените в САЩ сателитно насочвани боеприпаси в Украйна не успяха да издържат на руската технология за заглушаване, което накара Киев да преустанови използването на определени въоръжения, предоставени от Запада, след като степента на ефективност спадна рязко, според The Washington Post.
Заглушаването от страна на Русия на системите за насочване на модерни западни оръжия, включително GPS-насочвани артилерийски снаряди Excalibur и артилерийската ракетна система с висока мобилност (HIMARS), намали способността на Украйна да защитава своята територия. Това накара служители в Киев спешно да потърсят помощ от Пентагона, за да получат подобрения от производителите на оръжие.
Степента на успеваемост на проектираните от САЩ снаряди Excalibur, например, е спаднала до по-малко от 10 процента при поразяване на целите им, преди украинската армия да ги изостави миналата година, разкриват оценките. Докладите подчертават, че технологията Excalibur в сегашните й версии е загубила своя потенциал, развенчавайки репутацията й на оръжие „един изстрел, една цел“.
Преди шест месеца, след като украинците съобщиха за проблема, Вашингтон спря да предоставя снаряди Excalibur поради високия процент на отказ. В други случаи, като JDAM бомби, изстрелвани от самолети, производителят предостави корекция и Украйна продължава да ги използва.
Военното командване на Украйна подготви докладите между есента на 2023 г. и април 2024 г. и ги сподели със САЩ и други поддръжници, надявайки се да разработи решения и да установи пряк контакт с производителите на оръжия. Украински служители описаха прекалено бюрократичен процес, който е усложнил пътя към спешно необходимите корекции за подобрение работата на оръжието.
Пентагонът очакваше, че някои прецизни боеприпаси ще бъдат победени от руската електронна война и работи с Украйна за усъвършенстване на тактиката и техниките, сподели високопоставен служител на отбраната на САЩ. Русия продължи да разширява използването на електронна война, отбеляза служителят, а САЩ продължават да се развиват, за да гарантират, че Украйна разполага с необходимите способности, за да бъде ефективна.
Служителят на отбраната на САЩ отхвърли твърденията, че бюрокрацията е забавила реакцията, заявявайки, че Пентагонът и производителите на оръжия са предоставяли решения понякога в рамките на часове или дни, но не даде примери. Министерството на отбраната на Украйна заяви, че си сътрудничи редовно с Пентагона и също така комуникира директно с производителите на оръжия, за да се справят с техническите проблеми своевременно.
Произведените от САЩ управляеми боеприпаси, предоставени на Украйна, бяха изключително успешни след въвеждането им, но с течение на времето и руските сили се адаптираха и ги направиха малко ефективни. Към момента някои оръжия, считани някога за мощни инструменти, вече не могат да осигурят предимство.
В една конвенционална война армията на САЩ може да не се сблъска със същите трудности като Украйна, защото има по-напреднали военновъздушни сили и стабилни електронни противодействия. Възможностите на Русия обаче оказват силен натиск върху Вашингтон и неговите съюзници от НАТО да продължат да правят иновации.
Инвазията на Русия в Украйна създаде модерен полигон за изпитания на западни оръжия, които никога не са били използвани срещу враг със способностите на Москва в блокирането на GPS навигацията. Иновациите са характеристика на почти всеки конфликт и войната в Украйна не е изключение. Всяка страна внедрява технология и нови промени, за да надмине другата и да използва уязвимостите й.
Прецизният артилерийски снаряд Excalibur е пример за много американски оръжия: скъпи и сложни, но точни. Украйна използва снарядите, изстреляни от артилерийски системи на САЩ като M777, за да унищожи цели като вражеска артилерия и бронирани превозни средства от около 25 до 40 километра. Въпреки това, в продължение на няколко месеца процентът на успеваемост падна под 10 процента, главно поради руското заглушаване на GPS сигнала.
Украинските военни документи също отбелязаха предизвикателства с други управляеми 155 мм снаряди, предоставени от западни страни, някои от които също станаха по-малко ефективни, въпреки използването на насочване, различно от GPS.
През първата година от руската инвазия в Украйна, пусковите установки HIMARS бяха прославени заради постигнатите успехи при поразяване на складове за боеприпаси и командни пунктове далеч зад вражеските линии. Но на втората година руските възможности за електронна война направиха HIMARS по-малко ефективни, което накара украинската армия да търси алтернативи като касетъчните боеприпаси M26.
Въпреки някои усилия за противодействие на заглушаването, потенциалните корекции изглеждат ограничени, докато Западът не достави изтребители F-16, което ще позволи на военновъздушните сили на Украйна да отблъснат руските пилоти и да използват различни видове оръжия с по-голям обсег и устойчивост срещу електронна война.
Украинските официални лица казаха, че очакват оръжията, които са ефективни на бойното поле сега, да загубят предимството си по подобен начин в рамките на една година, тъй като руснаците продължават да се адаптират и противодействат на новите технологии.
Няма коментари:
Публикуване на коментар