Знамена на ЕС пред сградата на Европейската комисия в Брюксел, 10 ноември 2023 г. 📸 Снимка: Simon Wohlfahrt/Bloomberg/Getty Images |
Европейският съюз и неговите съюзници обмислят стъпки за справяне с износа от Китай на стоки, които биха могли да помогнат на руската армия, включително чрез налагане на допълнителни санкции, съобщи координаторът по санкциите на блока в четвъртък.
Дейвид О'Съливан каза, че е обсъдил с колегите си от САЩ тази седмица как да се обърне внимание на нарастващата роля на Китай и производствените центрове в Югоизточна Азия като източници на модерни технологични продукти, като част от общия стремеж на партньорите да предприемат мерки срещу заобикалянето на западните санкции от страна на Москва, наложени заради войната в Украйна.
"Ще продължим да търсим начини за справяне с това", каза О'Съливан пред репортери във Вашингтон.
САЩ, ЕС и партньорски държави приложиха десетки санкции, насочени към Москва в опит да лишат Русия от достъп до приходи и сложни технологии, от които се нуждае, за да произвежда оръжия за войната, която продължава вече трета година и отне живота на стотици хиляди.
О'Съливан каза, че общите усилия са забавили, а в някои случаи дори са спрели превоза на стоки, които биха могли да имат военна употреба през страни като Турция, Сърбия и Обединените арабски емирства:
Благодарение на този успех виждаме това, което наричаме „движение на изток“. Виждаме нарастващ фокус върху Хонконг, Китай като източник на тези продукти. И също така виждаме западните производствени центрове в Югоизточна Азия като източник на доставки.
Китайското посолство във Вашингтон не отговори веднага на искане за коментар по темата. По-рано Пекин заяви, че твърдо се противопоставя на санкциите на ЕС срещу китайски фирми заради войната в Украйна.
„Разговорите във Вашингтон тази седмица ще включват и дискусия за начините за справяне с това“, каза той.
ЕС наложи санкции на някои субекти в Китай и Хонконг, които смята за част от мрежа за доставки на европейски продукти за износ в Русия, и ще продължи да го прави.
О'Съливан също каза, че международната общност трябва да се тревожи за така наречения сенчест флот от остарели танкери, на които някои играчи на руския петролен пазар бяха принудени да разчитат заради западните санкции и таванът на цените. Той каза, че ЕС и неговите партньори се опитват да спрат доставките на излезли от употреба танкери.
Авария на някой от тези танкери по крайбрежието на дадена държава би създало „мащабна екологична катастрофа“, без да е ясно дали има надеждна застраховка, която да плати за почистването, каза той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар