четвъртък, 3 април 2025 г.

Русия напредва с изграждането на новия флагман на Черноморския си флот.

🇷🇺⚓ Сателитни снимки разкриват бързите темпове в изграждането на универсален десантен кораб „Иван Рогов“, който се строи в корабостроителница „Залив“, разположена край Керч, окупирания Кримски полуостров. Плавателният съд е водещият кораб от проект 23900, нов клас, предназначен за разширяване на военноморския капацитет на Русия в Черно море.

Заснети в средата на март 2025 г., снимките показват почти завършен корпус с размери около 220 метра дължина и 40 метра ширина, с капацитет да носи до 15 хеликоптера, 900 морски пехотинци и голям брой превозни средства, отбелязвайки стъпка напред за руските способности за амфибийни операции. Едва преди няколко месеца корабът беше само скелет.

Със своята водоизместимост от 30 000 тона той превъзхожда крайцера „Москва“, бившия флагман на Черноморския флот, потопен от Украйна през 2022 г. Оборудван е за разполагането на войски, бронирани машини и въздушна подкрепа в координирани операции. Ще носи транспортни вертолети Ка-29 и щурмови хеликоптери Ка-52К, както и десантни катери.

Смята се, че цената му е 1,3 милиарда долара, а корабът се строи въпреки западните санкции, които ограничиха достъпа на Русия до критични технологии и материали. Някои експерти предполагат, че Москва е адаптирала производствените си методи или се снабдява с части от трети страни.

Корабостроителницата е ускорила строителството с помощта на модулни техники и най-вероятно ще подобри местното производство на стомана. Сегашното темпо предполага, че корабът може да бъде готов до 2026 или 2027 г.

Стратегически погледнато корабът може да бъде използван в Арктика, Средиземно и Черно море, подкрепяйки по-широките амбиции на Москва за глобално военноморско присъствие. Той обаче е изправен пред ограничения – стареене на флота от вертолети, възможни забавяния в производство, уязвимост към дронове и противокорабни оръжия. Потъването на „Москва“ показа колко много могат големите кораби могат да бъдат изложени на ракети и дронове в оспорвани води.

Освен това геополитическите предизвикателства продължават. Турция, която контролира достъпа до Черно море съгласно Конвенцията от Монтрьо, може да ограничи руските военноморски движения, особено по време на война. Базата на кораба в окупирания Крим засилва напрежението, потенциално засилвайки претенциите на Москва над региона.

Въпреки че „Иван Рогов“ може да символизира решимостта на Русия да утвърди морската мощ, бъдещето му зависи от много повече от скоростта на строителството – наличието на самолети, стратегическата доктрина и глобалните политически промени ще играят решаваща роля. Засега той е както крайъгълен камък в инженерството, така и точка на глобален контрол.

Няма коментари:

Публикуване на коментар