понеделник, 7 април 2025 г.

Германското разузнаване алармира за възможна бъдеща руска операция срещу НАТО.

Знакът на централата на Bundesnachrichtendienst (BND), Федералната разузнавателна служба в столицата Берлин, Германия, 8 февруари 2019 г.
📸 Снимка: REUTERS/Axel Schmidt

🇩🇪⚔️🇷🇺 Разузнаването и военното командване на Германия изразиха своята тревога относно възможността за бъдеща военна операция на Русия срещу съюзниците в НАТО, цитирайки секретен анализ, базиран на нови оценки на Федералната разузнавателна служба (BND) и Бундесвера.

Според репортажите на Süddeutsche Zeitung и телевизионните оператори WDR и NDR, анализът предполага, че Русия може да предприеме конвенционална атака срещу държава-членка на НАТО, потенциално в Прибалтика, до края на десетилетието. Това отразява нарастващото убеждение в Берлин, че дългосрочните стратегически амбиции на Москва се простират далеч отвъд Украйна.

През ноември шефът на BND Бруно Кал посочи, че Русия може да тества клаузата за колективна отбрана на НАТО в член 5 като инициира конфликт в Балтийския регион. Докато три четвърти от сухопътните сили на страната в момента са ангажирани в Украйна, въздушните и военноморските ѝ сили в Балтийско море остават оперативни и боеспособни, се посочва в доклада.

„Вероятността от пряка атака срещу държава от НАТО в момента се оценява като ниска“, гласи анализът. Въпреки това германското разузнаване алармира, че след приключването на войната в Украйна руските сили могат бързо да се препозиционират близо до източния фланг на НАТО. В доклада се посочва още, че Русия подготвя условия за водене на „пълномащабна конвенционална война“ през следващите години.

Оценката на разузнаването също така оспорва представата, че войната в Украйна е отслабила сериозно Москва. Напротив, в него се твърди, че руската армия е доказала своята издръжливост, успявайки да поддържа операции въпреки западните санкции и големите загуби на бойното поле. Кремъл пренасочи икономиката си към военновременно производство и сега произвежда оръжия, надхвърлящи нуждите на конфликта в Украйна, като планира да разшири армията до 1,5 милиона военнослужещи до 2026 г.

Генерал Карстен Бройер, генерален инспектор на Бундесвера, затвърди тази позиция по време на проведено наскоро интервю за ARD, заявявайки, че „Русия изгражда военна инфраструктура, насочена към Запада, и това е видимо“ и добави, че приключването на войната в Украйна „няма да донесе мир на европейския континент“.

Анализът сочи, че руското военно-политическо ръководство се възприема все повече като такова, намиращо се в системна конфронтация със Запада. В този контекст германските военни експерти смятат, че Москва може да преследва част от своите цели с военни средства далеч отвъд текущата си кампания в Украйна.

Няма коментари:

Публикуване на коментар