сряда, 18 декември 2024 г.

Пакистан предупреди световната общност за заплахата от тероризма в Афганистан.

🇵🇰⚔️🇦🇫 Пакистан предупреди международната общност, че Техрик-е Талибан Пакистан (ТТП) е най-многобройната терористична групировка, действаща на територията на Афганистан и вероятно ще се превърне в клон на Ал-Кайда с регионална и глобална терористична програма.

„Тероризмът в и от Афганистан представлява най-сериозната заплаха за страната, за региона и за света“, заяви в четвъртък Усман Джадун, действащ постоянен представител на Пакистан в ООН.

„Докато AIG (Временното афганистанско правителство) се бори с Ислямска държава, заплахата от различни други терористични групи като Ал-Кайда, Техрик-е Талибан Пакистан и други все още не е разгледана“, каза той, докато говори в дебат за ситуацията в Афганистан.

Подчертавайки мястото, заето от ТТП с нейните 6000 бойци като най-голямата, включена в списъка терористична организация, посланик Джадун изтъкна: „С убежищата близо до нашата граница, тя представлява пряка и ежедневна заплаха за сигурността на Пакистан.“

„В противодействие на трансграничните ѝ операции нашите служители по сигурността и граничните служби са конфискували част от съвременните оръжия, придобити от запаси на AIG, предоставени от чуждестранни сили“, обясни пакистанският пратеник, добавяйки, че терористичната група също получава външна подкрепа и финансиране „от нашия противник“ – очевидна препратка към Индия.

Той посочи, че групировката на пакистанските талибани бързо се очертава като организация-чадър за други терористични групи, насочени към дестабилизиране на съседите на Афганистан.

„Разполагаме с доказателства за сътрудничеството им с други терористични групи като бригадата Махеед, която използва тероризма, за да наруши икономическото сътрудничество на Пакистан с Китай, особено CPEC“, добави той.

„Имайки предвид дългогодишната им връзка с Ал-Кайда, ТТП може да се превърне в техен клон с регионална и глобална терористична програма“, алармира пакистанският диплома, заявявайки, че страната му ще предприеме всички необходими национални мерки за премахване на заплахите, като си сътрудничи с регионални и международни усилия за изкореняване на тероризма.

Що се отнася до новата директива на талибаните, забраняваща на жени и момичета да посещават обществени и частни медицински институти в Афганистан, пакистанският посланик подчерта още веднъж, че международната общност очаква AIG да изпълни декларираните от него ангажименти относно правата на човека и политическото приобщаване.

„Вместо да облекчи предишните ограничения, AIG засили рестрикциите за жени и момичета. Тези ограничения противоречат на ислямските предписания, юриспруденцията и шериата“, заяви той.

Пакистанският пратеник също призова рамката на Процеса от Доха да надхвърли борбата срещу трафика на наркотици и частния сектор; Предизвикателствата пред Афганистан, включително тероризма, човешките права и широко разпространената бедност, също засягат региона.

Той каза, че международната общност е длъжна да помогне на 23,7 милиона афганистанци, които се нуждаят от спешна помощ, и да предприеме адекватни мерки за укрепване на местната икономика, включващо съживяване на националната банкова система и възстановяване на търговската дейност.

Пакистан се радва на тесни връзки на етнос, история, вяра, език и култура с Афганистан, заяви още дипломатът.

„Страданието на нашите афганистански братя и сестри засяга дълбоко пакистанския народ. Няма страна, която да е по-нетърпелива от Пакистан да види завръщането на Афганистан в лоното на международната общност.“

Откривайки дебата, Роза Отунбаева, специален представител на генералния секретар и ръководител на Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан (UNAMA), каза, че е „призовала силно властите да преразгледат“ последното въведено ограничение, свързано с жените, което потенциално би могло да има смъртоносни последици за жените и момичетата.

Прилагането на „Закона за разпространение на добродетелта и предотвратяване на порока“ накара хората да избират между това да се саморегулират или да понесат наказание. Новият закон наложи и други репресивни мерки, включително по-строги изисквания по отношение на брадите при мъжете и прическите в западен стил, което доведе до затваряне на бръснарници.

Позовавайки се на доклад за разширяването на медийните ограничения, публикуван миналия месец, Отунбаева отбеляза, че вземането на политически решения от талибанските власти е все по-малко прозрачно поради заплахи за стабилността на страната, като самоубийствената атака, извършена преди няколко дни срещу Министерството на бежанците и репатрирането.

Очертавайки ангажимента на нейната служба с талибаните по въпроси като нормите за правата на човека и достъпа на задържаните, както и борбата с наркотиците, тя подчерта: „Ангажиментът не е нормализиране или признаване.“

Той служи за предотвратяване на изолацията на Афганистан или още по-лошо – връщането към конфликт, заяви пратеникът на ООН, подчертавайки необходимостта от изграждане на доверие в полза на афганистанския народ.

Няма коментари:

Публикуване на коментар