🇷🇺 Русия увеличава балистичния си арсенал с нови стратегически ракетни системи, планира изстрелвания с максимален обсег и може да увеличи тестовете в отговор на нарастващите външни заплахи. Това предупреди в понеделник високопоставен руски военен командир.
В ясен сигнал, че Русия ще отговори, ако прецени, че сигурността ѝ е застрашена, Сергей Каракаев, командир на руските стратегически ракетни сили, заяви, че страната планира тестови изстрелвания с максимален обсег като част от изпитанията на нови системи.
„По отношение на обхвата, няма място, където нашите ракети да не могат да достигнат“, изтъкна Каракаев пред „Красная звезда“, официален вестник на Министерството на отбраната на Руската федерация. Той добави, че стратегическите ракетни сили може да увеличат интензивността на тестовете на модерните си оръжия, в случай че външните заплахи нараснат.
В първо публично потвърждение за разработването на нова междуконтинентална балистична ракетна система с името „Осина“, Каракаев разкри, че нейното въвеждане в експлоатация, както и това на други нови системи е основен приоритет.
Той сподели, без да разкрива подробности, че Русия завършва разработването на ракетни системи, подобни на новата балистична ракета със среден обсег, известна като „Орешник“, представена наскоро от президента на страната Владимир Путин, който се похвали в понеделник, че скоро ще бъде дадено началото на масовото ѝ производство.
Миналия месец Русия използва новата ракета за въздушен удар срещу Южния машиностроителен завод (Южмаш) в украинския град Днипро, който беше в отговор на използването от Киев на американски и британски ракети срещу Русия.
Каракаев посочи, че новата държавна програма за развитие на въоръжението ще прегледа някои варианти за разработване на стратегически нападателни оръжия и ще вземе предвид евентуални подобни ходове от страна на САЩ след изтичането на новия договор за ядрени оръжия СТАРТ между страните през 2026 г.
През октомври руските медии съобщиха, че Кремъл не възнамерява да преподписва договора, който се явяваше последният остатък от усилията за забавяне на надпреварата в ядреното въоръжаване между двете ядрени суперсили от Студената война, както и за увеличаване на прозрачността чрез въвеждане на проверими ограничения в процеса на въоръжаване.
Каракаев допусна увеличаване на количеството бойни глави на разположените ракети след края на новия договор START, в случай че забележи подобни действия от страна на Съединените щати. В същото време той увери, че двете страни все още се известяват за предстоящите изпитания на междуконтинентални балистични ракети и балистични ракети, изстрелвани от подводници.
Програмата за въоръжение гарантира, че стратегическите ракетни сили на страната разполагат с мобилни ракетни системи, каза Каракаев.
„Ракетните дивизии, оборудвани със системи с мобилно базиране, ще бъдат решаващо средство за нанасяне на опустошителни щети на врага при ответен удар благодарение на високата маневреност и живучест, особено в контекста на разполагането на системата за противоракетна отбрана на САЩ“, обясни той.
Новата ракета „Осина-РВ“
На 5 септември 2019 г. Министерството на отбраната на Руската федерация сключва държавен договор за научно-изследователска и развойна дейност по създаването на новата стратегическа ракетна система 15П182 с водещ разработник „Московски институт по топлотехника“ АД.
Разработването ѝ е във съответствие с постановление от правителството на Руската федерация от 26 декември 2018 г. и технически спецификации от Министерството на отбраната от 17 февруари 2019 г. Целта е да се извърши модернизация, стъпвайки върху актуалните версии на Ярс-М с индекси 15П180 и 15П181.
Необходимостта от създаването на конкретната ракетна система е обусловено от множество политически, икономически и военно-технически фактори, сред които са и обективно повишените изисквания към обхвата и качеството на решаването на целеви задачи в интерес на осигуряване на отбранителната способност на страната, и техническото износване на оперативните комплекси и компонентите им.
Стационарната платформа предвижда използване на няколко модификации на силозната пускова установка (СПУ), получена в резултат на преоборудване на пусковите установки на съществуващи комплекси, извеждани от експлоатация в съответствие с договорните задължения на Москва.
Комплексът трябва да осигури възможност за доставянето на различни варианти за полезен товар. Тактико-техническите спецификации предвиждат широко използване върху доказани технически решения, компоненти, системи и възли на ракети с твърдо гориво и наземно оборудване на ракетни системи.
Състав на ракетния комплекс 15П182:
▪️ полетен продукт за доставяне на различни опции за полезен товар към траекторията;
▪️ стационарен контролен пункт тип 15В242;
▪️ мобилен комуникационен комплекс като част от агрегати на шасито KamAZ-6350;
▪️ транспортно-товарна единица: активно полуремарке с влекач КЗКТ-74284;
▪️ технически комплекс;
▪️ стационарна пускова установка;
▪️ система за сигурност;
▪️ материална база за обучение и тренировки.
Силозът за изстрелване 15П765-35 на пусковата площадка „Южна“ ще бъде модернизиран до силоз 15П782-35, модификацията ще се извърши с помощта на технология за пестене на ресурси, като същевременно се запази защитният покрив, барабанът, шахтата с дъното и повторното използване на по-голямата част от изстрелващото оборудване: предпазни покривни задвижвания, амортисьори, асансьори и друго оборудване.
Незначителните по обема си модификации на пусковата установка означава, че комплексът 15П182 може впоследствие да бъде преоборудван с всеки от съществуващите ракетни полкове на стратегическите ракетни сили с ракетни системи, разработени от MIT: като се започне от остарелия „Топол-М“ и се стигне до най-новия „Ярс-М“, чиито тестове трябваше да приключат миналата година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар