🇰🇵🤝🇷🇺 Северна Корея може да разположи до 100 000 военнослужещи в подкрепа на руските военни усилия срещу Украйна, ако съюзът между двете страни продължи да се задълбочава. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на предположения от хора, запознати с оценките, направени от някои страни от Г-20.
Оценката е една от няколкото, направени на развиващото се партньорство между двамата лидери Владимир Путин и Ким Чен Ун, посочиха източниците. Те подчертаха, че подобен ход може да не се случи веднага и че военната подкрепа в такива мащаби – ако се превърне в реалност – ще стане на части и с течение на времето, на ротационен принцип, а не в едно-единствено разгръщане.
Дмитро Пономаренко, посланник на Украйна в Южна Корея, сподели подобна оценка в интервю за Voice of America в началото на месеца, като посочи, че очаква около 15 000 севернокорейски войници, разположени за участие в сраженията в Курска област – и вероятно в окупираните части на Източна Украйна – да се сменят на всеки няколко месеца.
Източник, близък до руското министерство на отбраната, заяви, че е логично да има механизъм за попълване на загубите от страна на Северна Корея, тъй като в противен случай контингентът на страната в един момент ще започне да намалява драстично в резултат от загубите в жива сила от интензивните бойни действия. Същият източник посочи, че тиражираната цифра от 100 000 души също е индикация, че Путин няма планове да спре дотук.
Говорители на Министерството на отбраната и президентския офис в Сеул не отговориха на искания за коментар от страна на Bloomberg.
Решението на Ким да изпрати войските си да участват в руската инвазия на Украйна разтревожи съюзниците на Киев, които предупредиха, че подобен ход крие рискове от изостряне на вече утвърдилия се като най-мащабиня конфликт в Европа след Втората световна война. Партньорите от запада вярват, че подобно задълбочаване в сътрудничеството между Путин и Ким е възможно да повлияе на общия баланс на сигурността в Индо-Тихоокеанския регион, който се превръща в арена на все по-отчетливо съперничество между Китай и САЩ.
Въпросът ще бъде повдигнат от няколко съюзници по време на срещата на върха на Г-20, която предстои в Бразилия тази седмица, включително от германския канцлер Олаф Шолц на срещата му с китайския президент Си Дзинпин. В петък Шолц проведе рядък телефонен разговор с Путин, в който е предупредил руски лидер, че разполагането на севернокорейски войски представлява „сериозна ескалация“ на войната срещу Украйна.
На срещата между двамата в Рио този вторник, Шолц ще се опита да убеди Си Дзинпин да ползва влиянието си върху Русия и Северна Корея, за да бъде избегната още по-сериозна ескалация в бъдеще. Тревога е била повдигната и от съюзниците на срещата на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) в Лима, Перу през изминалата седмица.
Си се явява най-големият благодетел на Путин и Ким през последните години и вижда и двамата лидери като свои ключови партньори в опитите си да предизвика световния ред, воден от САЩ. Но правителството му запази публично мълчание по темата за изпращането на севернокорейски войски в Русия - знак, че китайският президент може да не е доволен от споразумението.
Партньорството между Ким и Путин носи риск от предизвикване на допълнителен икономически натиск върху Пекин, точно когато Си се готви за потенциални смущения в митническите такси с встъпването на власт на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Това подкопава и аргумента на Пекин, че Съединените щати нямат необходимост от поддържане на военните съюз в Индо-Пасифика.
Китай не „позволява да се случват конфликти и сътресения на Корейския полуостров“ и няма да „седи безучастно, когато неговата стратегическа сигурност и основни интереси са застрашени“, подчерта неговият лидер Си Дзинпин пред американския президент Джо Байдън в кулоарите на срещата на върха на APEC.
Досега Северна Корея е изпратила повече от 10 000 войници, за да се сражават рамо до рамо с руските сили в Курска област, където украински части окупираха част от граничната територия при изненадващото си нахлуване в началото на август. В замяна на това Кремъл предоставя пари и ключова военно-технологична помощ на Пхенян, насочена към усъвършенстване на редица от неговите своите способности.
Южна Корея заяви, че има „висок шанс“ северната ѝ съседка да поиска трансфер на авангардни руски технологии – включително такива, свързани с междуконтинентални балистични ракети, тактически ядрени оръжия, разузнавателни спътници и подводници с балистични ракети.
Освен жива сила, Пхенян изпрати към Русия и най-малко 3 милиона артилерийски снаряда и някои оръжейни системи. Financial Times съобщи тази седмица, позовавайки се на украинското разузнаване, че в момента севернокорейски артилерийски и ракетни системи с голям обсег биват превозвани с железопътен транспорт към западната част на Русия за последващо разполагане на бойното поле срещу Украйна.
Няма коментари:
Публикуване на коментар