събота, 5 октомври 2024 г.

Русия е взела решение от „най-високо ниво“ да премахне талибаните от списък с терористични организации

Руският външен министър Сергей Лавров дава изявление по време на конференция за Афганистан с представители на афганистанските власти и талибаните в Москва, Русия, 9 ноември 2018 г.
📸 Снимка: Associated Press

🇷🇺🤝🇦🇫 Външното министерство на Руската федерация заяви в петък, че решението за премахване на талибаните от списъка на терористичните организации е „взето на най-високо ниво“, съобщи държавната агенция ТАСС.

Решението трябва да бъде последвано от различни правни процедури, за да стане реалност, посочи Замир Кабулов, специален представител на президента Владимир Путин за Афганистан.

През юли Путин разкри, че Русия смята движението на талибаните в Афганистан за свой съюзник в борбата срещу тероризма.

Русия бавно изгражда връзки с талибаните, откакто завзеха властта в Афганистан през август 2021 г. в резултат на изтеглянето след 20 години война на водените от САЩ сили, но движението все още е официално забранено в Русия.

Нито една държава официално не е признала талибаните за легитимно ръководство на страната, въпреки че Китай и ОАЕ са приели техните посланици. Русия добави талибаните към своя списък с терористични организации през 2003 г. Премахването им би било важна стъпка за Москва към нормализиране на отношенията с Афганистан.

Изпълняващият длъжността външен министър на талибаните Амир Хан Мутаки заяви по време на своя реч в Москва, че неотдавнашните решения на Казахстан и Киргизстан да премахнат бившите бунтовници от списъка на забранените групи са стъпка, която е добре дошла.

„Ние също оценяваме положителните забележки на високопоставените служители на Руската федерация в това отношение и се надяваме скоро да видим по-ефективни стъпки“, каза той.

В отделни коментари в петък руският външен министър Сергей Лавров каза, че Москва е убедена в необходимостта от поддържане на „прагматичен диалог“ със сегашното правителство в Кабул.

„Очевидно е, че е невъзможно да се решават проблеми или дори да се обсъжда афганистанско уреждане без Кабул“, заяви Лавров.

„Москва ще продължи курса си за развитие на политически, търговски и икономически връзки с Кабул“, добави той, говорейки на среща в руската столица с Мутаки и представители на съседни страни.

Въпреки че не спомена талибаните по име, той похвали сегашното афганистанско ръководство за усилията му да ограничи производството на наркотици и да се бори с „Ислямска държава“, която е забранена в Русия.

Мутаки посочи, че страните в региона трябва да си сътрудничат срещу Ислямска държава, която според него е създала центрове за обучение извън Афганистан.

Лавров каза, че Съединените щати трябва да върнат конфискуваните активи на Афганистан и Западът трябва да признае отговорността за следконфликтното възстановяване на страната.

Лавров също призова за увеличаване на хуманитарната помощ за Афганистан и каза, че Русия ще продължи да му изпраща храни и стоки от първа необходимост.

Русия има трудна история в Афганистан, където съветската армия нахлу през 1979 г. в подкрепа на социалистическото правителство, но се оттегли 10 години по-късно, след като понесе тежки загуби от муджахидините.

Русия и нейните постсъветски съседи претърпяха множество атаки от ислямистки въоръжени групировки, свързани с Афганистан - последно през март, когато 145 души бяха убити при атака, поета от Ислямска държава в концертна зала близо до Москва.

Няма коментари:

Публикуване на коментар