петък, 4 октомври 2024 г.

Обединеното кралство дава суверенитета върху островите Чагос на Мавриций, но без Диего Гарсия

🇬🇧🤝🇲🇺 В четвъртък, 3 октомври 2024 г. правителството на Обединеното кралство се съгласи да предаде на Мавриций суверенитета върху островите Чагос, отдавна оспорван архипелаг от над 60 острова в Индийския океан, в сделка за подсигуряване бъдещето на стратегическа британско-американска военновъздушна база.

Британският външен министър Дейвид Лами заяви, че споразумението ще осигури бъдещето на базата в Диего Гарсия, най-големият във веригата от отдалечени острови, разположени южно от Индия, която е под британски контрол повече от 50 години. Базата, която е дом на около 2500 военнослужещи, по-голямат част от които американци, беше ключова за провеждането на редица военни операции, включително интервенциите в Афганистан и Ирак.

Правителството на лейбъристите заяви, че без сключването на сделка работата на военната база ще бъде застрашена в резултат на оспорван суверенитет и правни предизвикателства, включващи различни международни съдилища и трибунали.

„Това ще засили ролята ни в защита на глобалната сигурност, ще изключи всякаква възможност Индийския океан да бъде използван за опасен нелегален миграционен маршрут към Обединеното кралство, както и ще гарантира нашите дългосрочни отношения с Мавриций, близък партньор от Британската общност“, обясни Лами.

Споразумението също така проправя пътя за потенциалното завръщане на малкото все още живи потърпевши от насилственото разселване на островите, извършено преди десетилетия.

Като част от сделката Великибротания ще запази суверенитета на Диего Гарсия за първоначален период от 99 години, като ще плаща на Мавриций неразкрит наем. Освен това ще бъде създаден фонд за „презаселване“ за разселените жители на островите Чагос, чиято основна цел ще бъде да им позволи да се завърнат на островите, различни от Диего Гарсия.

Островите Чагос, които напомнят на картина от рая с буйната си растителност и дълги искрящо бели пясъчни плажове, са в сърцето на това, което Великобритания нарича Британска територия в Индийския океан от 1965 г., когато са откъснати от Мавриций - британска колония, получила независимост три години по-късно, която се намира на изток от остров Мадагаскар и на около 2100 километра югозападно от островите Чагос.

След споразумение за наем с Обединеното кралство, САЩ създадоха военноморската база в Диего Гарсия за отбранителни цели през 70-те години на миналия век. Пентагона я описва като „една почти незаменима платформа“ за операции по сигурността в регионите на Близкия изток, Южна Азия и Източна Африка.

Около 1500 жители от островите Чагос бяха разселени, за да направят място за базата на САЩ, което според неправителствената организация Human Rights Watch се равнява на „престъпления срещу човечеството, извършени от колониална сила срещу местно население“.

Chagossian Voices, група със седалище в Обединеното кралство, която представлява чагоската диаспора по света, изрази разочарование, че преговорите не включват разселените.

„Чагосите са научили този резултат от медиите и остават безсилни и безгласни при определянето на собственото си бъдеще и бъдещето на нашата родина“, се посочва в изявлението, публикувано в социалните медии. „Възгледите на чагосианците, местните жители на островите, бяха последователно и умишлено игнорирани и ние изискваме пълно включване в изготвянето на договора.“

Споразумението ще трябва да бъде скрепено в договор и зависи от финализирането на правните процеси. И двете страни са се ангажирали да завършат това възможно най-скоро.

Говорител на британския премиер Кийр Стармър сподели, че провел разговори със своя колега от Мавриций Правинд Джугнаут в четвъртък сутринта, приветствайки споразумението, постигнато след две години преговори, започнали при предишното правителство на консерваторите.

„56 години след нашата независимост, деколонизацията най-накрая е завършена“, каза Джагнаут в телевизионно обръщение към нацията в четвъртък вечерта.

Правителството на Мавриций заяви, че договорът ще има за цел да разреши всички неуредени въпроси, свързани с островите, включително „бившите им обитатели“, както и адресиране на „греховете от миналото“.

Той изрази надежда, че разселените, които все още са живи, както и техните потомци, живеещи главно в Обединеното кралство, Мавриций и Сейшелските острови, ще имат право да се завърнат, тъй като сега е „свободно“ да се приложи програма за презаселване на островите с изключение на Диего Гарсия.

Посочва се още, че Обединеното кралство ще подкрепи финансово чагосианците, които са водили дългогодишна съдебна битка за своето разселване, продължила чак до 2016 г., когато загубиха с решение на Върховния съд на Обединеното кралство. По това време предишното консервативно правителство отказа правото им на завръщане, но изрази своето „дълбоко съжаление“ за начина, по който чагоската общност е била малтретирана през 60-те и 70-те години на миналия век.

През годините Чагосите и Мавриций получиха нарастваща международна подкрепа, особено сред африканските страни и в рамките на Организацията на обединените нации. В необвързващо и консултативно решение от 2019 г. Международният съд постанови, че разделянето на Мавриций от Обединеното кралство през 60-те години е извършено незаконно.

Американският президент Джо Байдън приветства „историческото споразумение“ за статута на островите Чагос. „Споразумението гарантира ефективната експлоатация на съвместното съоръжение на Диего Гарсия през следващия век“, се подчертава в изявление на Белия дом.

В Обединеното кралство консервативните народни представители, кандидати за лидер на британската опозиционна партия, изразиха безпокойство от решението, касаещо предаването на суверенитета върху всички острови с изключение на един. Те бяха критикувани за коментарите, като се има предвид, че предишното правителство на консерваторите даде началото на въпросните преговори.

Един от кандидатите, Том Тугенхат, припомни, че се е противопоставял последователно на всеки план за предаване на суверенитета върху островите, предупреждавайки, че подобен ход може да накара Мавриций потенциално да даде под наем един от островите на Китай.

„Това е срамно отстъпление, което подкопава нашата сигурност и оставя нашите съюзници изложени на опасност“, каза той.

Няма коментари:

Публикуване на коментар