📸 Снимка: MehrNews |
🇮🇷 На 21 септември 2024 г. Иран показа най-новата си система за балистични ракети „Джихад“ по време на военен парад в Техеран. Разработена от аерокосмическите сили на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC), тази ракета представлява важен крайъгълен камък в ракетната технология на Иран, отбелязвайки дебюта на нова ракетна платформа с течно гориво. Разкриването на ракетата подчертава продължаващия напредък на Иран в отбранителната индустрия, въпреки нарастващия международен контрол и продължаващите санкции.
Според иранските държавни медии и източници на IRGC, ракетата „Джихад“ може да се похвали с обсег от 1000 километра и се изстрелва с помощта на двойна ракетна платформа, отличителна черта в сравнение с предишните ракети с течно гориво на Иран. Изглежда, че това е подобрена версия на ракетата „Qiam“, представена за първи път през 2010 г. Тя беше първата ракета с течно гориво на Иран без перки, с първоначален обсег от 800 километра. По-късните ѝ модификации включват отделяща се направлявана бойна глава, която подобрява нейната прецизност и обхват.
Свързаната с IRGC информационна агенция Tasnim съобщи, че ракетата носи 600-килограмова бойна глава и може да достигне скорост, надвишаваща осем пъти скоростта на звука. Тя също така използва различна пускова платформа, способна да изстрелва две ракети едновременно, повишавайки оперативната си ефективност, въпреки по-дългото време за подготовка, което обикновено се изисква за ракети с течно гориво.
Разкриването на ракетата следва развитието на други усъвършенствани ирански ракети, сред които Kheibar-Shekan и Martyr Haj Qasem. Иранските държавни медии също изтъкнаха нови платформи за изстрелване на ракети, включително тази, използвана за ракетата Fattah, за която се твърди, че разполага с усъвършенствани навигационни системи, които позволяват ускорено разгръщане и изстрелване.
Ракетното развитие на Иран породи опасения сред западните нации, особено по отношение на потенциалното му дестабилизиращо въздействие в региона. Съединените щати и съюзниците им изразиха загриженост относно ракетната програма на Техеран, особено като се има предвид подкрепата му за недържавни участници и въоръжени групировки в Близкия изток. В резултат на това международните санкции са насочени към производството на ракети на Иран, ограничавайки достъпа му до ключови материали и технологии.
Въпреки тези санкции Иран твърди, че разработването на ракети е негово суверенно право, което е необходимост за националната отбрана. Иранският президент Масуд Пезешкиан, който присъства на парада, подчерта нарастващите възпиращи способности на страната и готовността ѝ да се защитава срещу външни заплахи. Разкриването на ракетата „Джихад“ е част от по-широката стратегия на Иран за проектиране на военната му мощ на фона на продължаващите регионални конфликти и нарастващото напрежение с Израел, особено с ливанската групировка Хизбула, подкрепяната от Техеран.
По време на същия военен парад Иран също представи модернизирана версия на своя безпилотен самолет Шахед-136, сега наречен Шахед-136Б, с оперативен обхват от над 4000 километра. Продължаващото разработване на дронове и ракети, съчетано с обвиненията, че Техеран доставя оръжия на Русия за войната ѝ срещу Украйна, допълнително обтегна отношенията със западните страни. Иран отрича последователно тези обвинения, като твърди, че развитието на военната му индустрия е единствено с отбранителни цели.
Западните сили, сред които Обединеното кралство, Франция, Германия и Съединените щати, наскоро наложиха нови санкции на Иран, обвинявайки го, че доставя балистични ракети на Русия. Това напрежение подчертава сложната геополитическа среда около ракетната програма на Иран, докато международните усилия за ограничаването на нейните възможности продължават на фона на постоянни регионални конфликти, особено с Израел.
Няма коментари:
Публикуване на коментар