🇺🇦🤝🇺🇸 САЩ са близо до сключване на споразумение с Украйна за предоставяне на крилати ракети с голям обсег, които могат да достигнат дълбоко в Русия, но Киев ще трябва да изчака няколко месеца, тъй като САЩ работят по технически проблеми преди всяка доставка. Това съобщава агенция Ройтерс, позовавайки се на неназовани американски служители.
Включването на съвместни ракети въздух-повърхност (JASSM) в оръжеен пакет се очаква да бъде обявено тази есен, въпреки че все още не е взето окончателно решение. Източниците отказаха да бъдат назовани поименно, тъй като не са упълномощени да коментират темата.
Изпращането на JASSM в Украйна има потенциала да промени значително стратегическия пейзаж на конфликта, поставяйки по-голяма част от територията на Русия в обсега на мощни и прецизни боеприпаси, което притеснява администрацията на Байдън.
Военни анализатори предполагат, че въвеждането на JASSM - които имат стелт характеристики и могат да нанасят по-далечни удари от повечето други ракети в сегашния инвентар на Украйна - може да изтласка руските плацдарми и складове за доставки със стотици километри назад.
Това сериозно би усложнило способността на Русия да поддържа своите настъпателни операции и потенциално би осигурило на Украйна стратегическо предимство.
Изстрелването им от точки близо до северната граница на Украйна с Русия може да им позволи да ударят военни съоръжения, разположени чак до руските градове Воронеж и Брянск. На юг, използването им в близост до фронтовите линии може да даде възможност за удари по летища или военноморски съоръжения в Крим.
JASSM досега са били интегрирани само в самолети, проектирани от САЩ. Украйна ще използва няколко десетки F-16, всеки от които може да носи по две от крилатите ракети.
Един от източниците сподели, че са правени опити за интегриране на JASSM с някой от съветските изтребители в инвентара на украинските ВВС – нещо, което не е споменавано до този момент.
Politico съобщи миналия месец, че администрацията на Байдън е била „отворена“ към идеята за доставки на JASSM за Киев.
Нуждата на Украйна от повече и по-мощно въоръжение нараства, на фона на засилващия се руски натиск, пред който е изправена по протежение на фронта в източната част на страната.
По-старите модели JASSM, които са произведени от Lockheed Martin, имат обхват от около 370 км. Ракетите, дълги около 4 метра, са проектирани да бъдат донякъде скрити, което ги прави трудни за забелязване на радара. Те също могат да летят на ниска надморска височина, както и да бъдат програмирани да поемат по обиколни маршрути, с което да избегнат противовъздушната отбрана.
Съществува и вариант на JASSM с по-голям обсег, която може да поразява цели на повече от 800 километра. Засега не е ясно кой от двата вида попада в плановете на Вашингтон, но предоставянето на ракети с по-малък обсег ще натовари по-малко запасите му.
Предоставянето на JASSM на Украйна също би увеличило натиска върху Вашингтон да премахне ограниченията за това как Украйна използва американски оръжия, тъй като ефектът им ще бъде ограничен, ако не бъдат разрешени за използване по цели на руска територия.
Всяка ракета JASSM притежава голяма бойна глава с маса от 450 килограма, но за разлика от ракетите Storm Shadow и SCALP, които вече бяха предоставени на Киев от Обединеното кралство и Франция, тя не е специално проектирана за проникване в укрепени съоръжения (бункери). Цената за брой на най-новите ѝ версии възлизат на около 1 милион щатски долара.
Въпреки че по-старите модели може да са по-малко устойчиви на електронна война от текущата итерация на JASSM, инфрачервеният търсач ще му помогне да намери целта си дори при силно заглушаване, обясни Джордж Уилям Хърбърт от Института за международни изследвания Мидълбъри, базиран в Монтерей, Калифорния.
„Те са доста стелт, но не са изцяло проектирани за максимален стелт. Преди няколко години бяха използвани за атака срещу Сирия в отговор на инцидент с химически оръжия и руските системи за противовъздушна отбрана в страната не успяха да свалят много, вероятно нито една от тях.“
„Бих очаквал, че внимателно планираните траектории на полета на ракетите ще позволят на JASSM да бъдат ефективни почти навсякъде в зоната на бойниte действия.“
Няма коментари:
Публикуване на коментар