🇹🇷🤝🇪🇬 Президентът на Египет Абдел Фатах ас-Сиси пристигна в Анкара в сряда на първото си официално посещение в Турция, откакто стана президент преди повече от 10 години.
Посещението е реципрочно на посещението на президента Реджеп Тайип Ердоган в Кайро през февруари, което сложи официален край на дипломатическата и политическа враждебност между двете страни, започнала, когато Сиси свали демократично избрания си предшественик Мохамед Морси, съюзник на Ердоган, с военен преврат през 2013 г.
„Отношенията между Турция и Египет ще бъдат преразгледани във всичките им аспекти и ще бъдат обсъдени възможни съвместни стъпки през следващия период за по-нататъшно развитие на сътрудничеството. Ще има обмен на мнения по актуални регионални и глобални проблеми, особено израелските атаки срещу Газа и окупираните палестински територии“, каза турското президентство във вторник.
Говорейки преди посещението, няколко турски официални лица заявиха пред Middle East Eye, че Анкара би искала да продава оръжия, особено дронове, на Кайро и да увеличи текущото им енергийно и търговско сътрудничество. Очаква се Ердоган и Сиси да подпишат споразумения в областта на финансите, енергетиката, околната среда, градското планиране и здравеопазването по време на посещението в сряда.
Билгехан Озтюрк, регионален експерт в базирания в Анкара мозъчен тръст Seta, заяви, че Анкара възнамерява да диверсифицира газовите си ресурси и се стреми да увеличи количеството втечнен природен газ (LNG), който внася от Египет.
Турският външен министър Хакан Фидан каза по време на посещение в Кайро миналия месец, че двете страни са съсредоточени върху разширяването на обхвата на споразумението за свободна търговия и рестартирането на линията за морски транспорт между Мерсин и Александрия.
„Отношенията между двете страни са многостранни, тъй като и двете си сътрудничат в Близкия изток за преговорите за прекратяване на огъня в Газа и за Либия и Сомалия. Това е много символично посещение, но също така означава, че те биха искали да покажат на света, че биха искали да работят заедно, за да върнат мира в региона“, каза Озтюрк.
„Посещението ще превърне нормализирането в институционална рамка с инициирането на Съвет за стратегическо сътрудничество между двете страни, което представлява най-високото ниво на координация между две държави“, посочи египетският анализатор Амар Файед.
Първото заседание на съвета ще се проведе в сряда, според египетските медии. Съветът ще се събира ежегодно, подобно на модела, който Турция има с ОАЕ, добави Файед.
Продажба на дронове
Един от пробивите в отношенията може да бъде продажбата на дронове и друго военно оборудване на Египет. Египетска военна делегация на високо ниво посети двата големи турски производителя на дронове Baykar и TAI през май.
Източници, запознати с преговорите, казаха, че Египет също е изразил интерес към закупуването на офшорни патрулни кораби от клас Hisar, произведени от турската държавна компания ASFAT, и е попитал за възможността за получаване на услуги за модернизация на бронирани превозни средства
„Както TAI, така и Baykar направиха оферти на египетските военни по-рано тази година“, каза източник от отбранителната индустрия. „Въпреки това, египтяните тепърва ще предприемат стъпки за евентуална продажба на патрулни кораби и за модернизиране на бронирани превозни средства.“
Произведеният в Турция тренировъчен реактивен самолет Hurjet също беше представен н международно авиошоу в Египет тази седмица, демонстрирайки успеха на турската отбранителна индустрия.
Продажбата на турски дронове на Египет, ако се случи по време на това посещение или в бъдеще, ще отбележи значителна повратна точка в отношенията между двете страни, обясни Амар Файед, геополитически анализатор и ръководител на изследванията в базирания в Турция мозъчен тръст Asbab.
„Ако Египет придобие дронове от Турция, това ще бъде считано за нова глава в отношенията, нещо, което не се е случвало от основаването на Турската република“, допълни той.
„Този тип сътрудничество включва дългосрочни отношения и въвежда ново измерение на сътрудничество. Ако бъдат изпратени турски дронове, това би означавало, че турски войници ще отидат в Египет, за да обучават египетската армия за съвместни операции за известно време“, добави той.
„Военното сътрудничество дава оправдание за дългосрочни отношения, независимо от всякакви разногласия. Турция държи на това, докато Египет беше предпазлив, поне до май“, каза той.
Потенциални усложнения
От друга страна обаче, потенциална продажба на дронове на Египет може да усложни връзките с турския съюзник Етиопия, чието напрежение с Египет е в най-високата си точка за всички времена.
Етиопия продължи да пълни язовира „Възраждане“ през последните три години, въпреки засилената съпротива от страните надолу по течението на реката, Египет и Судан, чийто дял от водата на Нил ще бъде намален в резултат на проекта. Петото пълнене на язовира започна през юли, а министър-председателят Абий Ахмед наскоро обяви бъдещата работа на неговите турбини в разрез с волята на Кайро и Хартум.
В знак на сериозна ескалация външният министър на Египет в неделя изпрати писмо до Съвета за сигурност на ООН, обвинявайки Етиопия в нарушаване на международното право и тристранни споразумения с Египет и Судан и използване на преговорите като прикритие за налагане на свършен факт.
Кайро, в координация с Анкара, също обеща да разположи военни сили в Сомалия в рамките на миротворческа мисия, за да противодейства на опитите на Етиопия да установи военноморска база в отцепилия се регион Сомалиленд. Миналата седмица Египет изпрати военно-транспортни самолети за доставка на оръжие за Могадишу и ще осигури обучение на сомалийските войски в поредното си предизвикателство към Етиопия.
Двустранната търговия се подобри
От началото на нормализирането между двете страни през 2021 г. двустранната търговия се подобри значително. В момента има приблизително 720 турски компании, работещи на египетския пазар, докато турските инвестиции са достигнали 2,5 милиарда долара през февруари и се очаква да достигнат 3 милиарда долара до края на годината, според турски официални лица.
Настоящият търговски обем между двете страни е приблизително 7 милиарда долара, но Ердоган цели да го увеличи до 15 милиарда долара. Със значителни популации и географска близост, потенциалът за доходоносна търговия е много голям, твърдят икономически експерти.
„Уникалното географско местоположение на двете страни може да превърне Турция във врата на Египет за износ на продукти в Централна Азия, особено в турскоговорящите страни и Балканите, където Турция има значителна мека сила и силно присъствие“, обясни Мурад Али, стратегически и инвестиционен консултант и собственик на редица бизнеси.
„Обратно, Египет служи като врата към африканския пазар, особено със споразумението COMESA, освобождаването от митнически такси и други предимства, които предлага“, добави той.
Освен това Египет се стреми да локализира производството, за да намали разходите за внос, а Турция се стреми да разшири производството в Египет, използвайки споразуменията му с африканските страни. През последните три години на сближаване бяха сключени предварителни споразумения, включително за индустриална зона в Марса Матрух и друга в Суецкия канал.
Съществуващите турски индустриални зони в Ашир мин Рамадан и други райони се разшириха през последната година с подобряването на отношенията между двете страни.
Интересът на Турция да разшири външните си пазари е воден от необходимостта от преодоляване на високите производствени разходи в Турция след икономическата криза и инфлацията, които се отразиха върху възможностите на малките и средни производители, които вече не могат да си позволят заплати или да се конкурират на чуждестранни пазари, според Файед.
„Египетският пазар все още има много по-ниски разходи за производство, труд и енергия от Турция, което е от полза за Египет чрез привличане на чуждестранна валута и създаване на възможности за работа“, каза той пред MEE.
Напрежението в Източното Средиземноморие
Въпреки значителния ръст на търговията и факта, че Египет се превърна в най-големия търговски партньор на Турция в Африка, основната мотивация за Турция да развива отношенията са нейните интереси е демаркацията на морската граница в Източното Средиземноморие, казаха анализатори.
Турция се стреми да подпише споразумение за демаркация на морската граница с Египет в Източното Средиземноморие, но Египет е предпазлив да отчуждава своите съюзници в Източното Средиземноморие, като се възприема като съгласен с турските претенции върху морските му граници.
Една от целите на Турция в Източното Средиземноморие е да гарантира, че конфликтът с Гърция ще остане двустранен и няма да се превърне в по-широк регионален конфликт, както се вижда от съюза между Египет, Гърция, Кипър и Израел в Източносредиземноморския газов форум, който е част от по-широк геополитически съюз срещу Турция, според Халед Фуад, енергиен експерт и геополитически анализатор.
Египет изключи Турция при създаването на форума през 2020 г., което накара последната да се опита да изгради мостове с Кайро, за да запази интересите си. „Турция се стреми да разпадне този съюз и да прекъсне изолацията си в Източното Средиземноморие, като се стреми да запази историческия конфликт с Гърция само като двустранен въпрос“, каза Фуад.
Турция подписа споразумения за морско разграничаване с Либия и Гърция, а подписването на подобно споразумение с Египет би засилило позициите й в Източното Средиземноморие. Въпреки това, дори ако Египет подпише някакво споразумение с Турция, той няма да се съгласи на нищо, което противоречи на съюза му с Гърция, каза Файед.
„Съюзът с Гърция остава централен за изчисленията на Египет в Източното Средиземноморие, което от гледна точка на Египет осигурява сила и баланс в регионалното влияние в сравнение с Турция.“
Разногласия за Либия
Египет и Турция са в конфликт поради военното присъствие на последната в Западна Либия и подкрепата за международно признатото правителство в Триполи, докато Египет през по-голямата част от последното десетилетие подкрепя съперничещото правителство на изток.
„Египет смята всяко чуждо военно присъствие в съседните страни за неприемливо, но Турция има присъствие на запад и е малко вероятно да се откаже от влиянието си“, каза Фуад.
„За турците присъствието им в Либия е легитимно, въз основа на споразумение с легитимното правителство, обясни Файед.“
Освен това искане, турците са готови да постигнат разбирателство с Египет. Всяка форма на помирение, която слага край на гражданската война и разделението в Либия, се приветства от Турция, посочи анализаторът.
„Например, това е очевидно от подобрените отношения между Турция и Хафтар на изток, като синът на Хафтар беше приет в Анкара, а синовете на Хафтар сега имат бизнес интереси в Турция.
„Ситуацията върви към точката, в която двете страни няма да имат друг избор, освен да постигнат разбирателство в Либия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар