🇪🇬🤝🇸🇴 Египетски офицери и оборудване кацнаха в Могадишу, отбелязвайки първата доставка на военна помощ от Египет за Сомалия от повече от четири десетилетия. Този ход вероятно ще задълбочи допълнително напрежението между двете страни и Етиопия, според анализатори.
Египет и Сомалия се сближиха по-рано тази година, след като Етиопия подписа предварителна сделка с сепаратисткия регион Сомалиленд за наемане на крайбрежна ивица земя в замяна на евентуалното признаване на неговата независимост от Сомалия.
Правителството в Могадишу нарече сделката посегателство срещу суверенитета на страната и обеща, че ще ѝ противодейства с всички необходими средства.
Египет, който от години е в остри противоречия с Етиопия относно изграждането на огромен хидроязовир от Адис Абеба в извора на река Нил, осъди сделката със Сомалиленд и подписа пакт за сигурност с Могадишу по-рано този месец, предлагайки да изпрати контингент от свои военни за нова мироопазваща мисия в разкъсваната от конфликти страна.
По-рано Сомалия заплаши да изгони 10 000 етиопски войници, които са разположени за участие в мироопазваща мисия съгласно сключено по-рано двустранно споразумение за противодействие на групировката Ал Шабаб.
Два военно-транспортни самолета C-130 на египетските военновъздушни сили пристигнаха на летището в Могадишу във вторник сутринта с оръжия и боеприпаси, заявиха двама дипломати и високопоставен сомалийски служител пред Ройтерс, пожелали анонимност.
Видео, разпространено в социалните медии и потвърдено от Ройтерс, показва кацналите самолети на летището.
Единият от дипломатите заяви, че Сомалия си „играе с огъня“, като внася египетски оръжия и антагонизира Етиопия.
Външните министерства на Сомалия и Египет не отговориха незабавно на искания за коментар.
Предложението на Египет да участва с войски в нова мироопазваща мисия, която ще започне следващата година в Сомалия, беше обявено в комюнике на Африканския съюз по-рано този месец. Кайро не е коментирал публично въпроса.
„Ако египтяните стъпят на терен и разположат войски по границата с Етиопия, това може да доведе двете страни до пряка конфронтация“, каза Рашид Абди, анализатор от мозъчния тръст Sahan Research.
„Заплахата от директен конфликт е ниска, но прокси конфликт е напълно възможен.“
В официално изявление Министерството на външните работи на Етиопия посочи, че страната „не може да стои настрана, докато други участници предприемат мерки за дестабилизиране на региона“, заявявайки, че е страната винаги е работила за насърчаване на мира и сигурността на Сомалия и региона и винаги е била отворена към дискусии за разрешаване на различията с Могадишу.
„Вместо да продължи тези усилия за мир, правителството на Сомалия влиза в заговор с външни участници, целящи да дестабилизират региона“, посочи още министерството, без да споменава директно Египет или доставката на оръжие за Сомалия.
Турция беше домакин през юли на два кръга от преговори между Сомалия и Етиопия относно сделката за Сомалиленд, която все още не е финализирана. Трети кръг се очаква следващия месец.
Етиопия, която няма излаз на море, твърди, че се нуждае от такъв. Могадишу настоява, че Сомалиленд, който не е получил международно признание, въпреки че се радва на практическа автономия повече от 30 години, е неразделна част от Сомалия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар