четвъртък, 25 юли 2024 г.

Словакия получи първата си партида изтребители F-16 Block 70.

🇸🇰🤝🇺🇸 На 23 юли 2024 г. Словакия отбеляза исторически момент за своите въоръжени сили с пристигането на първите два изтребителя F-16 Block 70. Пилотирани от американски авиатори, включително от член на Националната гвардия на Индиана, самолетите кацнаха във въздушната база Малацки след почти десетчасов полет. Церемонията по предаването официално въведе тези усъвършенствани самолети на въоръжение във военновъздушните сили на Словакия. На нея присъстваха президентът Петер Пелегрини, вицепремиерът и министър на отбраната Роберт Калиняк, генерал Даниел Змеко и американският посланик Гаутам Рана, наред с други забележителни гости.

Събитието включваше военни почести, смяна на отличителните знаци и символично връчване на ключовете. Пристигането на тези самолети подчертава международното сътрудничество и подобрява отбранителните способности на Словакия в подготовка за бъдещи предизвикателства пред сигурността. Словакия официално влезе във владение на тези самолети, произведени от Lockheed Martin, по-рано тази година. Самолетът обаче остана в САЩ за обучение по поддръжка. Тази доставка е част от споразумение от 2018 г., в което Словакия се ангажира с инвестиция от 1,6 милиарда долара за общо 14 бойни самолета. Въпреки закъсненията, дължащи се на COVID-19 пандемията, пристигането на изтребителите F-16 се случва в критичен момент, в който НАТО укрепва източния си фланг на фона на продължаващия трета година конфликт в Украйна.

Lockheed Martin и Словакия обявиха този крайъгълен камък във въздушната база Малацки, подчертавайки значението на изтребителите F-16 Block 70 за защитата на словашкото въздушно пространство и укрепването на сътрудничеството в областта на сигурността между европейските съюзници. Към днешна дата Lockheed Martin е произвела пет самолета F-16 Block 70 за Словакия, като останалите девет самолета се очаква да бъдат доставени до края на следващата година.

F-16 Block 70/72, известен още като F-16V, е актуализирана версия на изтребителите F-16, разработени от американската корпорация Lockheed Martin. Той разполага с радар Northrop Grumman APG-83 AESA и усъвършенствана авионика, които осигуряват подобрени възможности за откриване и проследяване на цели. Самолетът има удължен структурен експлоатационен живот от 12 000 часа и включва надстройки като по-ефективни двигатели и усъвършенствани системи за електронна война. Тези подобрения гарантират възможностите на F-16 Block 70/72 както за мисии въздух-въздух, така и въздух-земя, превръщайки го в идеалния избор за изстребител при широк набор от оперативни изисквания.

Тази доставка следва договора на Lockheed Martin през 2019 г., оценен на близо 800 милиона долара, за производството и поддръжката на 14 самолета F-16 Block 70. Този договор, част от споразумение за чуждестранни военни продажби, е важен за Словакия, тъй като тя преминава от сегашния си флот от остарели съветски изтребители МиГ-29 към съвременните, оперативно съвместимите и далеч по-способни F-16. Доставката включва изчерпателен пакет от модерни системи и оръжия, включително радари APG-83 AESA, ракети AIM-120C7 и AIM-9X и усъвършенствани системи за насочване, монтирани на каска.

Ой Санчез, вицепрезидент и генерален мениджър на Integrated Fighter Group в Lockheed Martin, подчерта стратегическото значение на този етап, отбелязвайки, че Словакия приема най-модерния изтребител от четвърто поколение в Европа, който подобрява нейните отбранителни способности и готовност за операции на НАТО. Реактивните самолети F-16 Block 70, с характеристики като радара APG-83 AESA на Northrop Grumman и автоматичната система за избягване на сблъсък със земята (Auto GCAS), представляват изключителен напредък от гледна точка на безопасността и производителността на изтребителите.

Производството на F-16 на Lockheed Martin продължава да отговаря на международното търсене, като в Грийнвил, Южна Каролина се очаква да бъдат произведени 128 самолета F-16 Block 70/72. Компанията наскоро отпразнува доставката на своя юбилеен 4600-ти F-16, демонстрирайки, че F-16 продължава да е най-успешната и търсена въздушна платформа в продължение на над половин век.

Пътуването на F-16 Fighting Falcon започва с първия му полет през 1974 г., разработен по програмата за леки изтребители (LWF). Проектиран с идеята да бъде изключително маневрен и рентабилен изтребител, допълващ по-скъпия F-15 Eagle, неговият успех се дължи на гъвкавостта му, както и на по-ниските оперативни разходи, които позволяват непрекъснати подобрения.

Изтребителите F-16 са въоръжени с вътрешно оръдие M61 Vulcan и са оборудвани с 11 точки за твърдост за различни оръжия, включително ракети въздух-въздух като AIM-9 Sidewinder и AIM-120 AMRAAM и боеприпаси въздух-земя като лазерно насочваната бомба GBU-12 Paveway II и ракетата AGM-65 Maverick.

F-16 е използван във военни конфликти по целия свят, давайки му богат боен опит. Израелските военновъздушни сили постигнаха първата въздушна победа на F-16 през 1981 г., а по-късно беше използван в операция Opera срещу иракски ядрен реактор. По време на войната в Ливан през 1982 г. израелските F-16 постигнаха 44 въздушни убийства. ВВС на САЩ разположиха F-16 за осъществяване на въздушно превъзходство, наземни атаки и близка въздушна подкрепа по време на операция "Пустинна буря" през 1991 г. Освен това F-16 са участвали и в бойни действия на Балканите, както и в Афганистан, Ирак и Либия.

F-16 е на въоръжение във военновъздушните сили на 25 държави, което го прави един от най-масовите изтребители в световен мащаб. Ключовите оператори включват САЩ, Израел, Турция и Пакистан, като всеки от тях използва F-16 в широк набор от роли. Израел използва F-16 широко в операции срещу цели на иранските проксита в Газа, Ливан, Сирия и Ирак, докато Турция и Пакистан са го използвали в регионални конфликти и мисии на НАТО. Европейски страни като Белгия, Холандия, Дания и Норвегия също разчитат на F-16, интегрирайки го като основна бойна единица в своите военновъздушни сили.

Няма коментари:

Публикуване на коментар