вторник, 30 юли 2024 г.

Съобщава се, че севернокорейската ракетна система Bulsae-4 е забелязана в Украйна за първи път.

🇰🇵🤝🇷🇺 Докато войната в Украйна продължава, украинските сили съобщиха за първата поява на севернокорейската противотанкова ракетна система с голям обсег, Bulsae-4 M-2018 NLOS ATGM, в Харковска област. Тази система, класифицирана като ракета извън линията на видимост (NLOS), позволява насочване без пряка видимост.

Bulsae-4 M-2018 NLOS ATGM (Non-Line-of-Sight Anti-Tank Guided Missile) от Северна Корея е оптично управляема ракетна система, способна да поразява въртящи се и бронирани цели на разширен обхват от 15 до 25 км. Производството и придобиването на тази ракета започна около 2018 г., въпреки че точните подробности остават неясни поради секретния характер на военната програма на Северна Корея. Bulsae-4 беше публично разкрита от севернокорейската държавна телевизия през юни 2016 г., показвайки противотанкова ракета, изстреляна от хеликоптер Ми-2, потвърждавайки влизането й в експлоатация през следващите години. Точният брой на системите Bulsae-4 в експлоатация е неизвестен, но се предполага, че са от голямо значение за укрепване на военния капацитет на Северна Корея.

Bulsae-4 M-2018 се отличава със способността си да предава видеоданни в реално време на оператора, което позволява прецизни настройки на насочването по време на полет. Тя следва небалистична траектория, намалявайки рисковете от радарно откриване и увеличавайки оцеляването на екипажа. Ракетата се носи на севернокорейска бронирана машина М-2010 в конфигурация 6х6, оборудвана с осем изстрелващи контейнера. В сравнение с подобни системи като израелската Spike-ER, Bulsae-4 използва електрооптична насочваща глава, комбинирана с насочване по оптичен кабел. Тази технология позволява на ракетата да маневрира около препятствия, за да порази скрити цели, което значително подобрява способността на Северна Корея да поразява далечни и укрепени цели.

Отношенията между Русия и Северна Корея са белязани от стратегическо сътрудничество, което се разраства през годините, особено на фона на нарастващото международно напрежение. Москва и Пхенян споделят общи интереси във външната политика, особено противопоставянето им на западните санкции и влиянието на САЩ в региона. Този съюз се засили, откакто Русия започна да търси начини за смекчаване на икономическите и военни последици от санкциите, наложени след нейната намеса в Украйна. Пхенян от своя страна се възползва от дипломатическата и военна подкрепа на Русия, което му позволява да продължи да развива военния си капацитет въпреки международната изолация.

Военната подкрепа на Северна Корея за военните усилия на Русия в Украйна става все по-видима, особено с появата на севернокорейски ракети и артилерийски боеприпаси на украинска земя. Това присъствие потвърждава, че Русия е получила значителни доставки на боеприпаси, което подчертава дълбокото стратегическо партньорство. Точният характер и обхватът на тези доставки остават трудни за количествено определяне поради непрозрачния характер на военните сделки между тези две нации.

Идентифицирането на първото севернокорейско превозно средство в Украйна бележи повратна точка в намесата на Пхенян в конфликта. Това по-пряко участие предполага значителна севернокорейска подкрепа, повдигайки важни логистични въпроси относно транспортирането и разпространението на тези превозни средства във военната зона. Транспортните маршрути, методите на доставка и сигурността на тези доставки стават решаващи въпроси за Русия, изискващи тясна координация и ефективно управление, за да се избегнат прекъсвания и да се осигури непрекъсната военна подкрепа.

За Северна Корея разполагането на тези машини в Украйна служи като практическа проверка на техните способности в реални бойни условия. Това разгръщане позволява на Пхенян да събере ценни данни за ефективността на своето военно оборудване, да идентифицира необходимите подобрения и да укрепи репутацията си на ефективен доставчик на оръжия. Тази ситуация, макар и полезна за военния опит на Северна Корея, също така излага Пхенян на засилен международен контрол и потенциална критика, изостряйки съществуващото напрежение с нациите, които се противопоставят на неговата оръжейна програма.

Няма коментари:

Публикуване на коментар