📸 Снимка: X (бивш Twitter) |
🇷🇺 На 29 юли 2024 г. руският вестник „Лента новостей Сахалина“ съобщи, че руската компания „Курсир“ е разкрила разработката си на радиогониометричен дрон за бързо идентифициране на източниците на радиосмущения. Този нов инструмент беше представен за пръв път по време на технологичното изложение "Архипелаг 2024", проведено неотдавна на тихоокеанския остров Сахалин.
Дронът е оборудван със специално проектиран радиогониометър и силно насочена антена, която му позволява да локализира прецизно източниците на електромагнитно излъчвание. Тази способност е от решаващо значение за различни приложения, включително точното определяне на позициите на оператора на базовата станция и дрона – функции, които са все по-важни в епоха, белязана от повсеместно присъствие на радио комуникациите на бойното поле, а от там и на средствата за радиоелектронна борба.
Разработчиците на дрона подчертават, че неговото използване може значително да повиши ефективността на военните операции, особено при противодействието на трудности, причинени от използването на вражески дронове в зоната на бойните действия. Чрез бързо и ефективно идентифициране на източниците на смущения, този дрон предлага стратегическо решение за поддържане на целостта на тактическите комуникации.
Освен военната си употреба, радиогониометричният дрон намира приложение и в разнообразни граждански сценарии. Той е особено подходящ при мисии за търсене и спасяване, най-вече заради способността си да локализира катастрофирали самолети или изчезнали лица, излъчващи сигнали за бедствие чрез радиомаяци. Способността на дрона да идентифицира цели на разстояние до 5 километра може да трансформира спасителните операции, правейки интервенциите по-бързи и по-целенасочени.
Технологията за откриване на радиочестоти с помощта на дронове, както е описано, не е запазена марка единствено на руските разработчици. Още през 2018 г. израелски учени съобщиха, че работят върху подобни възможности, демонстрирайки широк международен интерес в развитието на този вид технология за наблюдение.
Израелската технология се фокусира върху улавянето и анализирането на вариациите в радиочестотните сигнали за откриване на промени в околната среда. Тази система работи посредством използване на дронове, оборудвани със сензори, способни да откриват фини промени в радиосигналите, използвани за комуникация с контролирани от оператора устройства, като смартфони или дистанционни управления.
Израелските дронове са предназначени да прихващат радиосигнали не само за навигация и контрол, но и за събиране на разузнавателна информация. Тези дронове анализират сигналите между операторите и техните устройства, като се фокусират върху метаданните, а не върху съдържанието на комуникациите.
Израелски дронове следят предаването на данни. Значителни промени в данните, изпратени от дрон - предизвикани от промени в зрителното поле - са индикация за настъпила промяна в наблюдаваната сцена. Това може да доведе до скок в потока от данни в радиочестотния сигнал, тъй като дронът предава голямо количество нови пикселни данни.
Израелските дронове разчитат усъвършенствани алгоритми, за да интерпретират тези промени. Ако нормално прозрачен прозорец внезапно стане непрозрачен, дронът разпознава това като аномалия и записва събитието, като го маркира за допълнителен анализ.
На бойното поле радиогониометричната дрон технология предлага значителни стратегически предимства. Тези дронове могат да откриват и локализират със завидна точност източниците на електромагнитни смущения, като по този начин подобряват наблюдението и позволяват неутрализиране на възникналите електронни заплахи. Идентифицирайки местоположението на операторите на вражески дронове или други източници на радиоизлъчване, военните сили могат да извършват заглушаване или целенасочени контрамерки, за да нарушат или изкарат извън строя вражеските комуникации и командна верига. Това повишава сигурността на войските чрез намаляване на излагането на атаки и повишаване ефективността на настъпателните операции. Не на последно място, тази способност може да се използва за защита на критична инфраструктура и наблюдение на движенията на врага без пряка ангажираност, като по този начин се минимизират рисковете за персонала, като същевременно се увеличи максимално тактическото въздействие.
Няма коментари:
Публикуване на коментар