неделя, 21 юли 2024 г.

Русия отново предлага на Индия съвместно производство на зенитно-ракетните комплекси С-500.

📸 Снимка: X (бивш Twitter)

🇷🇺🤝🇮🇳 Според IDRW на 19 юли 2024 г., по време на първото двустранно посещение на министър-председателя Нарендра Моди в Русия, след като осигури третия си мандат, Русия поднови предложението си за съвместно производство на най-новата си система за противовъздушна отбрана С-500. Това предложение идва на фона на продължаващите усилия на Индия да подобри своите отбранителни способности, след като вече е закупила руската система за противовъздушна отбрана С-400 за сигурност на границите.

Системата за противовъздушна отбрана С-500 „Прометей“, разработена като наследник на С-400, представлява значителен напредък в технологиите за противовъздушна отбрана. Тя е предназначена за прехващане на широк спектър от въздушни заплахи, включително безпилотни летателни апарати (UAV), хиперзвукови ракети и балистични ракети, на обхвати до 600 километра. Системата може да проследява до 10 хиперзвукови цели едновременно и да открива враждебни обекти в ниските слоеве на космоса на височини, достигащи 2000 километра.

Въпреки многостранните си възможности, основният фокус на С-500 е противодействието на балистични ракети със среден обсег. През май 2018 г. Русия проведе теста на ракета земя-въздух с най-голям обсег на действие със С-500, като се съобщава, че успешно е поразила целите си, според източници на американското разузнаване, запознати с програмата.

Решението на Индия дали да приеме предложението на Русия остава несигурно, тъй като сделката може да бъде възпрепятствана от потенциални санкции или други геополитически съображения.

Евентуалното съвместно производство на С-500 ни връща назад към друго сътрудничество между Индия и Русия в областта на отбраната. BrahMos е свръхзвукова крилата ракета със среден обсег на действие, която може да бъде изстреляна от подводници, кораби, бойни самолети или наземни платформи. Тя е съвместен проект на Индийската организация за отбранителни изследвания и развитие (DRDO) и руската НПО Машиностроения. В експлоатация от 2005 г., BrahMos е известна със своята гъвкавост, скорост и прецизност, и притежава варианти, способни да елиминират наземни и морски заплахи на големи разстояния.

Освен това, ииндийската Armored Vehicle Nigam Limited (AVNL) е готова да лицензира руската 4x4 бронирана машина K-53949 Typhoon-K (MRAP). Тя е предназначена за безопаснен превоз на войски и военни товари в райони с висок риск от мини, и може да изпълни изискванията на индийската армия за бронирани превозни средства, конкурирайки се с местни и международни предложения.

Наскоро беше подписан договор на стойност 126,5 милиона долара с Mahindra Defence Systems за 1300 бронирани леки специализирани превозни средства (ALSV), които ще бъдат доставени за период от четири години. ALSVs ще носят средни картечници, автоматични гранатомети и противотанкови управляеми ракети, предлагащи защита срещу огън от малки оръжия и IED. Освен това индийската армия е поръчала бронирани машини Kalyani M4 4x4 за спешни доставки, предназначени за операции на голяма надморска височина и тежки терени.

AVNL, държавно предприятие за отбранителен публичен сектор в Индия, създадено през 2021 г., се очаква да пусне своя прототип на футуристична пехотна бойна машина (FICV) през 2024 г. Това превозно средство, предназначено да побере 11 напълно въоръжени войници, е оборудвано с модерни оръжия, включително 30 мм автоматичен гранатомет, дистанционно управляема оръжейна станция и противотанкови управляеми ракети от пето поколение.

Освен това AVNL диверсифицира своето портфолио чрез разработване на превозни средства за защитна мобилност 4×4, като се фокусира върху екологични източници на енергия като електрически и водородни двигатели, в съответствие с усилията за модернизация на индийската армия. Опитът на AVNL с военни превозни средства с руски произход, включително основния боен танк T-90 Bhishma, го позиционира като способен производител на бронирани превозни средства с руски произход за индийската армия.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу обяви планове за разполагане на зенитно-ракетната система С-500 "Прометей" в Украйна. Тази система, разработена от Алмаз-Антей, е проектирана да атакува широк спектър от въздушни заплахи, включително междуконтинентални балистични ракети (ICBM), хиперзвукови крилати ракети и спътници на ниска орбита, на височини до 200 километра. С-500 използва ракетите 77N6-N и 77N6-N1, способни да достигат хиперзвукови скорости, и разполага с време за реакция от три до четири секунди, подобрение в сравнение с предшественика си, С-400. Монтирана на фамилията превозни средства БАЗ-6909, системата С-500 поддържа способности за бързо разгръщане, които са от съществено значение за поддържане на реакция при динамични бойни сценарии.

❗ Руската противовъздушна отбрана в Крим е изправена пред предизвикателства поради непрекъснатите украински ракетни удари. Украинските сили поразиха ключови съоръжения за противовъздушна отбрана и командни центрове, използвайки модерни ракети, доставени от САЩ и други западни партньори, като ATACMS и SCALP/Storm Shadow. Неотдавнашното намаляване на руските способности за противовъздушна отбрана в Крим създава потенциални рискове за сигурността на Керченския мост, най-важната логистична връзка между Русия и полуострова.

В отговор руските сили се опитаха да подобрят способностите си за противовъздушна отбрана чрез разполагане на модерни системи, включително С-500 „Прометей“, за да противодейства на ракетни заплахи като Neptune, ATACMS и Storm Shadow, защитавайки военната инфраструктура на фона на неспирните украински атаки.

На 28 юни украинското подразделение "Тиваз" заяви, че удар с балистични ракети ATACMS с касетъчни боеприпаси е поразил радара на руската система за противовъздушна отбрана С-500 "Прометей", разположен в Крим. Публикуваното твърдение така и не беше потвърдено.

За да унищожат разположените в Крим системи за противовъздушна отбрана С-500, украинските сили биха могли да използват комбинация от модерни ракети, доставени от Запада, средства за радиоелектронна война и дронове. Крилатата ракета "Трембита", разработена от украински инженери, също може да бъде използвана, за да победи прехващачите на С-500, имайки предвид нейните характеристики и стратегия за разгръщане. Интегрирането на тактики за електронна война може да създаде объркване и забавяне в отговора на С-500, повишавайки шансовете за успешни атаки. Комбинирането на "Трембита" с координирани атаки от други ракетни системи и дронове може да увеличи максимално шансовете за изваждане от строя на инсталациите С-500 в Крим.

Няма коментари:

Публикуване на коментар