Тибетският духовен водач Далай Лама, заобиколен от монаси, присъстващи на обръщението му към група студенти в храма Цуглаханг в Дарамшала, Индия, на 28 февруари 2023 г. 📸 Снимка: Ashwini Bhatia/AP |
🇺🇸⚔️🇨🇳 Камарата на представителите на САЩ прие единодушно законопроект, призоваващ Китай да подобри отношенията си с тибетския лидер Далай Лама, въпреки многократните обвинения към него от страна на Пекин, че е замесен в сепаратистка дейност, целяща да откъсне хималайската провинция от контрола на централната власт.
Камарата на представителите прие т.нар. „Закон, насърчаващ разрешаването на спора между Тибет и Китай“ на 12 юни и сега очаква одобрението на президента Джо Байдън.
Пекин е категоричен, че Тибет е бил част от неговата територия в продължение на векове, въпреки че поема стабилен контрол над региона едва след края на кръвопролитната гражданска война и последвалото я идване на власт на Комунистическата партия от 1949 г.
Двупартийното законодателство, вече прието от Сената, подчертава правото на тибетския народ на религиозна свобода и има за цел да отдели средства за борба с това, което описва като политика на „дезинформация“ от страна на Пекин по отношение на историята, хората и институциите на Тибет.
Законопроектът, внесен в Сената от Джеф Меркли, сенатор от Демократическата партия, насърчава Китай и Тибет да разрешат дългогодишния си спор относно управлението на региона.
„Тибетците, както всички хора, имат право на религиозна свобода, което включва свобода от наблюдение, цензура и задържане“, каза Майкъл Маккол, представител на Републиканската партия за щата Тексас и председател на Комисията по външни работи в Камарата на представителите.
Представителят от Демократическата партия Джим Макгавърн каза: „Приемането на този закон от Конгреса допълнително демонстрира решимостта на Америка, че статуквото – както в Тибет, така и другаде – не е приемливо.“
„Очаквам с нетърпение това важно усилие да се превърне в закон и да работя с моите колеги от Сената и в Администрацията, за да гарантирам бързото му и ефективно прилагане.“
Китай отхвърли обвиненията за нарушаване на човешките права в Тибет като „безпочвени“ и твърди, че те имат за цел да „очернят“ имиджа на Китай.
Миналия август говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин заяви, че „условията на човешките права в Тибет са в най-добрия си исторически вид“.
„Регионът отдавна се радва на процъфтяваща икономика, хармонично и стабилно общество и ефективна защита и насърчаване на културното наследство“, каза той. „Правата и свободите на всички етнически групи, включително свободата на религиозните убеждения и свободата да използват и развиват своите етнически групи на писмен и говорим майчин език, са напълно гарантирани.“
През април тази година Китай изключи всякакъв диалог относно дългогодишното искане на Далай Лама за автономия на Тибет.
Далай Лама, който управляваше региона самостоятелно преди да бъде анексиран от властта в Пекин в началото на 50-те години на миналия век, беше принуден да избяга в Индия, където сформира правителство в изгнание, базирано в северния град Дхарамшала.
Правителството в изгнание обвинява комунистическата власт начело на Китай, че отрича основните човешки права на тибетския народ, както и че налага системна политика по заличаване на неговата идентичност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар