📸 Снимка: REUTERS/Maxim Shemetov |
🇷🇺⚔️🇺🇸 Президентът Владимир Путин заяви в петък, че Русия трябва да възобнови своето производство на ракети със среден и по-малък обсег на действие, способни да носят ядрена бойна глава, и след това да обмисли къде да ги разположи, след като САЩ вече разположиха подобни ракети в Европа и Азия.
Ходът на Путин слага окончателен край на един от най-значимите договори за контрол на оръжията от Студената война на фона на нарастващи опасения, че двете най-големи ядрени сили в света може да влязат в нова оръжейна надпревара заедно с Китай.
Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие (INF), подписан от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън през 1987 г., отбеляза първия път, в който суперсилите постигат съгласие да намалят своите ядрени арсенали и да елиминират цяла категория ядрени оръжия.
Съединените щати при бившия президент Доналд Тръмп официално се оттеглиха от споразумението за INF през 2019 г., след като заявиха, че Москва нарушава договора – обвинение, което от Кремъл многократно отричаха и отхвърляха като претекст.
След това Русия наложи мораториум върху собственото си производство на ракети, забранени по силата на договора за INF – балистични и крилати ракети с наземно базиране с обсег от 500 км до 5500 км.
Путин каза, че Русия е обещала да не разполага такива ракети, но въпреки това Съединените щати са възобновили производството им, след което са ги разположили за учения в Дания и Филипините.
„Трябва да отговорим на това и да вземем решения какво ще трябва да направим в тази посока по-нататък“, каза Путин по държавната телевизия пред Съвета за сигурност на Русия.
„Очевидно трябва да започнем да произвеждаме тези ударни системи и след това, въз основа на действителната ситуация, да вземем решения къде – ако е необходимо, за да гарантираме нашата безопасност – да ги разгърнем“, добави той.
Русия и Съединените щати, двете ядрени суперсили, изразиха съжаление за разпадането на серията от договори за контрол на въоръженията, които се стремяха да забавят надпреварата във въоръжаването от Студената война и да намалят риска от ядрена война.
През 2018 г. Тръмп заяви, че иска да прекрати Договора за INF заради, по неговите думи, години на руски нарушения, както и опасенията му относно китайскияя арсенал от ракети със среден обсег.
В миналото Путин многократно предупреди, че оттеглянето на САЩ от гореспоменатите договори ще доведе до нова надпревара в ядреното въоръжаване.
САЩ публично посочиха разработката от страна на Русия на крилатата ракета с наземно базиране 9M729, известна в НАТО и с наименованието си SSC-8, като причина за напускането на Договора за INF.
В предложението си за мораториум Путин предположи, че Русия може да се съгласи да не разполага ракетите в своя анклав Калининград, разположен на балтийското крайбрежие. След напускането на пакта е известно, че Съединените щати също са тествали ракети с подобен профил.
По-рано този месец Путин заплаши, че Москва ще обмисли асиметричен отговор на доставките на оръжия за атаки срещу Руската федерация, включително доставка на същия клас оръжия в региони на света, в които те биха могли да застрашат американските интереси.
В коментарите си от този петък Путин не даде подробности къде биха могли да бъдат разгърнати въпросните оръжия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар