Пакистански войник е застанал на пост в близост до новоизградената ограда по границата между Пакистан и Афганистан в планинския регион Северен Вазиристан, на 18 октомври 2017 г. 📸 Снимка: AFP |
🇵🇰⚔️🇦🇫 Исламабад обмисля да поведе кампания на трансгранични военни удари, насочена срещу базирани в Афганистан въоръжени групировки, отговорни за терористична дейност на територията на Пакистан.
В интервю за Samaa TV федералният министър на отбраната и сигурността Кауаджа Асиф адресира възможността за извършване на трансгранични атаки срещу екстремисти в Афганистан.
Той изключи вероятността за започване на преговори със забранената в страната терористична групировка Техрик-е Талибан Пакистан (TTP), заявявайки: „Нищо не е по-важно от териториалната цялост на Пакистан и ако терористите могат да атакуват Пакистан от афганистанска земя, защо ние да не им отвърнем?“
Той също така спомена, че предстои стартирането на нова военна операция, наречена „Azm-i-Istehkam“, за привличане на чуждестранни инвестиции, осигуряване на сигурност на китайските граждани и противодействие на бунтовниците.
Що се отнася до участието на Вашингтон в региона, федералният министър отрази, че техният интерес е ограничен до собствените им цели.
Ребусът на пакистанско-афганистанската битка
Пакистан традиционно приписва нарастването на терористичните атаки, включително смъртоносните самоубийствени атентати срещу китайски граждани, участващи в енергийни и инфраструктурни проекти, на групировката на пакистанските талибани.
Исламабад твърди, че ръководството на TTP е базирано в съседен Афганистан и се подкрепя от действащото правителство на афганистанските талибани. Администрацията в Кабул обаче категорично отрича тези обвинения.
„Неотдавнашните изявления на министъра на отбраната на Пакистан Кауаджа Асиф за потенциални удари срещу бойци в Афганистан съвпадат с продължаващата задкулисна дипломация между афганистанските талибани, Пакистан и Китай, улесняваща преместването на членовете на TTP. Това подчертава постоянните предизвикателства пред сигурността“, каза Салман Джавед, генерален директор на Пак-афганистанския младежки форум и политически анализатор пред Sputnik India.
Той подчерта, че неспособността на властите в Кабул да се справят със заплахата от TTP е накарала Пакистан да нанесе удари по укрития на бойци в Афганистан по-рано през 2024 г., въпреки исканията, датиращи от 2021 г.
„Пакистан оправдава действията си, като посочва неуспеха на афганистанското правителство да се справи с заплахата от TTP. Съгласно споразумението от Доха афганистанските талибани се задължават да не позволяват тяхната територия да бъде използвана срещу съседни страни. Въпреки че официално отрича, TTP поддържаше тайни връзки с международната терористична мрежа Ал-Кайда и гледаше на лидерите на афганистанските талибани като на съюзници, които се възползваха от убежището под талибанското управление в Афганистан“, изрази експертът.
Дешифриране на пътната карта на трансграничния екстремизъм
Професор Фейсал Джавайд, геополитически анализатор и заместник-директор на ORIC във Федералния урду университет в Карачи, сподели, че принципът на зачитане на суверенитета е водещ в международните отношения, но предизвикателствата възникват, когато изглежда, че силни нации, установили правилата на ООН, ги нарушават. Това създава напрежение, видно от действията на държави като Русия, които мнозина считат за несъвместими с Устава на ООН.
„Трансграничният тероризъм обтегна пакистанско-афганистанските отношения, но военните удари на афганистанска територия не са устойчив изход. Въпреки че режимът на талибаните поддържа връзки с въоръжени групировки, дипломатическата ангажираност и регионалното сътрудничество предлагат по-обещаващ път напред. Евентуална ескалация на атаките е способна да изостри регионалната нестабилност, облагодетелствайки различни сили, стремящи се да дестабилизират района от афганистанска земя. Предишните военни интервенции се оказаха крайно неефективни при разрешаването на тези проблеми“, отбеляза Джавайд.
В заключение той заяви, че вместо това всеобхватният подход, включващ всички заинтересовани страни от региона, е от решаващо значение. Икономическият потенциал на региона остава неизползван поради предизвикателствата пред сигурността. Организации като Шанхайската организация за сътрудничество (SCO) биха могли да играят жизненоважна роля в насърчаването на регионалния мир, свързаността и съвместните усилия срещу трансграничния тероризъм.
Няма коментари:
Публикуване на коментар