понеделник, 6 май 2024 г.

Стотици кубинци са били вербувани от руската армия, за да се бият в Украйна.

Кубинска жена показва снимка на сина си Данис в униформа, пояснявайки че е отишъл в Русия след обещание за работа в сферата на строителството.
📸 Снимка: REUTERS/Alexandre Meneghini

🇷🇺🤝🇨🇺 Русия вероятно е вербувала стотици кубински граждани да се бият във войната срещу Украйна, твърди проучване на BBC. В него се посочва, че през септември и октомври 2023 г. паспортни данни на над 200 кубинци, присъединили се към руската армия, са изтекли онлайн в уеб сайта на доброволческия проект InformNapalm.

Според него паспортните данни са получени благодарение на хакерски пробив в имейлите на руски военнослужещ в град Тула, южно от Москва.

Търсене във Facebook показва, че 31 от имената, споменати в теча на данни, съвпадат с акаунти, чиито собственици изглежда са в Русия или са свързани с руската армия. Някои, например, са публикували свои снимки, в които са облечени в руска военна униформа, или на места, в които присъстват руски табели на улици или номера. Други пък са посочили Русия като текущо място на пребиваване.

Много от тези потребители на Facebook са започнали да публикуват свързано с Русия съдържание през втората половина на 2023 г., което подсказва кога може да са пристигнали в страната.

Откакто започна пълномащабната си инвазия в Украйна, Русия претърпя тежки загуби на бойното поле. Разследване на BBC потвърди имената на повече от 50 000 руски войници, убити в Украйна - но реалният брой вероятно е много по-голям. Според собствената оценка на Украйна броят на руските войници, убити или ранени във войната, е близо половин милион.

Набирането на чужденци, които да компенсират част от загубите, също помага на Кремъл да избегне рисковете, свързани с опитите да мобилизира насила собствените си граждани. Когато Русия обяви частична мобилизация през 2022 г., стотици хиляди мъже напуснаха страната.

Довеждането на кубинци в Русия е сравнително лесно. Двете страни са съюзници от времето на Студената война, кубинците не се нуждаят от виза, за да пътуват до Русия, а наличието на директни полети от островната държава до Москва улеснява достигането до крайната дестинация.

Междувременно изгодните военни договори, предлагани от Русия, привличат кубинските мъже, които отчаяно се опитват да избягат от влошаващата се икономическа криза в родната им страна.

Документи, изтекли онлайн, и съобщения в медиите сочат, че на кубинските мъже се предлага месечно заплащане от около 2000 долара месечно - огромна сума за стандарта на живот в Куба, където средната месечна заплата е под 25 долара.

Обещанието за руско гражданство също се явява примамливо за някои кубинци.

От началото на пълномащабната инвазия в Украйна, Москва предприе редица стъпки, с които да улесни чужденците, желаещи да получат руско гражданство, след като са прекарали известно време в армията, а публикации в социалните медии предполагат, че някои кубински бойци са получили руски паспорти в рамките на няколко месеца от датата на записването си.

Руският паспорт позволява безвизово пътуване до 117 дестинации, докато притежателите на кубински паспорт са ограничени до 61 страни.

Местна медия в град Рязан, разположен в близост до Москва потвърждава наличието на кубински наемници в руската армия, които желаят да "помогнат на страната ни да постигне целите на специалната военна операция" и добавя, че "някои от тях биха искали да станат руски граждани в бъдеще".

Но намирането на надеждна оценка за броя на кубинците, присъединили се към редиците на руските въоръжени сили, е трудно. В интервю за Wall Street Journal (WSJ) дипломатическият пратеник на Украйна за Латинска Америка и Карибите Руслан Спирин посочва числото 400.

В същото време, кубински офицер в Русия с името Лазаро Гонзалес споделя за 90 кубинци, служещи под негово командване, изразявайки предположение, че вероятно ще бъдат дислоцирани във вече окупираните територии от Източна Украйна, а не на фронтови позиции.

„Тъй като руската армия окупира райони в Украйна, това, което ние, кубинците, правим, е да й оказваме подкрепа в тези градове и в тези райони, това е всичко“, категоричен е Гонзалес пред базираната в Маями радиостанция.

Министърът на външните работи на Куба Бруно Родригес Парила се срещна с руския си колега Сергей Лавров в Хавана миналата година.
📸 Снимка: Ramon Espinosa/AFP

Многобройни доклади сочат, че кубинци често са се присъединявали към руската армия след като установяват контакт с вербовчици в социалните мрежи, но по всичко личи, че не всеки от тях е наясно с реалното естество на предлаганата работа.

Миналата година популярен кубински влогър в YouTube разказва история за двама 19-годишни младежи от Куба, които твърдят, че са получили предложение за работа в сферата на строителството в Русия, но вместо това директно са били изпратени на фронта в Украйна. Техният случай съвпада с твърденията на други чужденци, че са били привлечени в Русия с обещанието за по-високи заплати - нищо неподозирайки, че много скоро ще се озоват в епицентъра на сраженията в Украйна.

От своя страна кубинските власти излизат с противоречиви изявления относно участието на техните граждани във войната в Украйна. След вълна от репортажи по темата, излъчени през септември 2023 г., властите в Хавана заявиха, че са арестували 17 души, замесени в процеса по вербуване.

Скоро след това обаче посланикът на Куба в Русия Хулио Антонио Гармендия Пеня заяви, че неговото правителство няма нищо против кубинците, които искат „просто да подпишат договор и да участват законно в тази операция заедно с руската армия“.

Часове по-късно външният министър Бруно Родригес Парила каза, че "Хавана е против участието на кубински граждани в конфликти от всякакъв вид".

Междувременно украинските власти заявиха, че са забелязали увеличение в броя чуждестранни бойци, влезли в редиците на руските въоръжени сили през последните месеци, както и на чужденци сред войниците, които украинската армия е заловила на бойното поле.

Петро Яценко, говорител на украинската агенция за военнопленниците отбеляза, че много от тях са дошли от страни с ниски доходи като Куба, Индия и Непал, както и от африкански и централноазиатски държави.

„Всяка седмица залавяме до пет лица от чужди държави на фронта като военнопленници“, каза той, добавяйки, че техните бойни умения са ниски, което от своя страна означава, че очакваната продължителност на живота им на бойното поле не е дори дни, а часове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар