Талибанските знамена се веят на летището в Кабул, Афганистан, на 9 септември 2021 г. 📸 Снимка: Associated Press |
🇷🇺🇦🇫 Русия заяви във вторник, че е ангажирана в "активен диалог" с управляващите талибани в Афганистан и работи за премахването им от списъка на Москва с терористични организации.
„Факт е, че това е наша съседна страна. Под една или друга форма поддържаме комуникация с тях“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери, цитиран от руската информационна агенция ТАСС.
„Трябва да решаваме наболели проблеми, което също изисква диалог. Всъщност ние поддържаме връзка с тях, както всички останали“, каза Песков. „Те всъщност са тези, които са на власт в Афганистан.
Той не даде подробности, но изявлението му дойде само няколко дни след като въоръжени мъже нахлуха в концертна зала край руската столица и убиха най-малко 144 души, превръщайки това в най-смъртоносната терористична атака в страната от две десетилетия.
Екстремисти от "Ислямска държава" поеха отговорност за кръвопролитието, а представители на американското разузнаване заявиха, че зад него стои афганистанският клон на терористичната групировка - Ислямска държава-Хорасан.
Руският президент Владимир Путин побърза да обвърже атаката с Украйна - твърдения, които тя и САЩ категорично отхвърлиха.
„Вие сами казахте, че този ход е в процес на разглеждане. Нека изчакаме, докато този процес приключи“, каза Песков, попитан за отговора му на изявлението на руското външно министерство в понеделник относно евентуалното премахване на талибаните от черния списък на терористичните организации.
Талибаните осъдиха атаката в Москва като „явно нарушение на всички човешки стандарти“ и призоваха страните от региона да заемат „координирана, ясна и решителна позиция“ срещу подобни инциденти.
„Даеш, която е атакувала цивилни в Афганистан и други региони на света, отново ясно демонстрира чрез този инцидент, че е група в ръцете на разузнавателни агенции, целяща да оклевети исляма и да представлява заплаха за целия регион“, се казва в изявление на талибанското външно министерство.
Талибаните си върнаха властта в Афганистан през 2021 г., след като водената от САЩ международна коалиция войски се изтегли от страната, но все още остават в списък с организации, които Русия определя като терористични.
Нито една чужда държава не е признала официално правителството в Кабул, позовавайки се на липсата на политическо приобщаване и широките ограничения върху достъпа на афганистанските жени до образование и работа.
Замир Кабулов, специалният пратеник на руския президент за Афганистан, каза пред ТАСС по-рано тази седмица, че Москва е поканила талибанска делегация да вземе участие в международен икономически форум, наречен „Russia – Islamic World“, който ще се проведе в град Казан между 14 и 19 май.
Русия е сред няколко регионални и съседни държави, които са запазили дипломатическото си присъствие в Афганистан след победата на талибаните. Оттогава САЩ и западните страни като цяло преместиха афганистанските си дипломатически мисии в Катар.
Няма коментари:
Публикуване на коментар