вторник, 2 април 2024 г.

Австралия сключи най-голямата си сделка за износ на оръжие: 1 млрд. австралийски долара за 100 броя Boxer HWC за Германия

Boxer HWC са колесни бойни машини, базирани на Boxer CRV Block II.
📸 Снимка: Defence Australia on X

🇦🇺🇩🇪 Австралия отбеляза най-голямата си сделка за износ на отбранителна техника, след като парламентът на Германия одобри покупката на повече от 100 превозни средства Boxer Heavy Weapon Carrier на обща стойност 1 милиард австралийски долара, които ще бъдат произведени от Rheinmetall в Куинсланд.

„Това е важен крайъгълен камък за отбранителната индустрия на Австралия: струва над 1 милиард долара [660 милиона щатски долара] за австралийската икономика, стимулирайки нашата суверенна отбранителна индустрия и осигурявайки повече от 600 преки работни места само в Куинсланд, с още повече по веригата за доставки,“ се казва в съобщение на Министерството на отбраната.

Министърът на отбраната Ричард Марлс заяви, че това „подчертава укрепването на отношенията между двете страни“.

За да получите някаква представа за мащабите на въпросната сделка за Канбера, целият износ на страната в сферата на отбраната за периода 2020-21 г. е на стойност 2,6 милиарда долара, по данни на Австралийската служба за износ на отбрана.

Има ли вероятност това да доведе до повече мегасделки за австралийския износ на отбрана в дългосрочен план? Това не е ясно, твърди Маркъс Хелиър, ръководител на изследванията в Strategic Analysis Australia - австралийски мозъчен тръст, специализиран в изследването на предизвикателствата пред националната сигурност, отбраната и международните отношения.

„По същество това е немска компания, местно дъщерно дружество на немски концерн, което изгражда собствено превозно средство в Австралия, разчитайки до голяма степен на немски компоненти“, каза той за Rheinmetall Defense Australia. „Така че, да, хубаво е, че създава работни места в Австралия и човек предполага, че има някаква полза за австралийските компании във веригата на доставки, но това е немска компания, която използва своя глобален производствен капацитет, за да произвежда неща по договор с германското правителство.

„И така, ще доведе ли това до увеличение в износа? Е, не знам. Предполагам, че ако някой в света иска Boxers, може да си купи от нас, тъй като изглежда очевидно, че в момента в Германия няма достатъчно капацитет за достатъчно производство“, каза той.

Австралийската армия вече планира да придобие 211 броя собствени бойни разузнавателни превозни средства Boxer CRV, произведени от Rheinmetall, като част от своята програма за модернизация, наречена LAND 400 Phase 2, но през юли Канбера обяви, че южнокорейският отбранителен гигант Hanwah е спечелил многомилиардна сделка за доставка на бойна машина на пехотата AS21 Redback над Lynx на Rheinmetall за фаза 3 на програмата.

В резултат на тази загуба имаше опасения, че Германия може да се откаже от сделката за Boxer, която беше подписана от премиера Антъни Албанезе няколко седмици преди това по време на посещение в Берлин.

Тези страхове изглежда не са се сбъднали, но Хелиър каза, че все още има поуки, които трябва да се извлекат от днешното съобщение, а именно, че западните страни се опитват да увеличат своята „стратегическа дълбочина“ с производствени съоръжения в различни региони по света и това може да доведе за междунационални продажби.

„Rheinmetall не построи фабрика за Boxer в Австралия като благотворителен жест. Направиха го, защото ние им платихме да го направят“, каза Маркъс Хелиер, австралийски експерт по придобиване на отбрана. „Това им дава капацитет да произвеждат неща за Германия, но означава и нови работни места тук в Австралия. Така че предполагам, че това показва, че ако изградите производствен капацитет, тогава ще има и потенциал за износ.“

Няма коментари:

Публикуване на коментар