🇰🇵 Северна Корея заяви, че е тествала нова хиперзвукова ракета със среден обсег на твърдо гориво (IRBM), докато продължава да разширява оръжейната си програма.
Докладът от сряда в държавната Корейска централна новинарска агенция (KCNA) дойде ден след като Южна Корея и Япония засякоха изстрелване на ракета от Северна Корея на изток.
KCNA сподели снимки на лидера Ким Чен Ун и неговите военни командири с разположено в близост пускова установка на Hwasong-16B, по-малко от две седмици след като той ръководи тест на двигател с твърдо гориво за IRBM.
Ким похвали оръжието като демонстрация на „абсолютното превъзходство“ на отбранителната технология на Северна Корея. Пхенян е разработил системи с твърдо гориво, способни да носят ядрена енергия, за „всички тактически, оперативни и стратегически ракети с различни обсеги“, добави той, според KCNA.
Лидерът на Северна Корея обеща да доразвие арсенала на страната, за да се противопостави на своите „врагове“, имайки предвид Япония, Южна Корея и Съединените щати.
KCNA каза, че ракетата Hwasong-16B е прелетяла около 1000 км, достигайки пикова височина от 101 км. Военните в Сеул казаха, че е била във въздуха около 600 км, преди да падне в морето между Южна Корея и Япония.
Северна Корея се фокусира върху разработването на по-сложни оръжия с твърдо гориво, тъй като те са по-лесни за прикриване и преместване и могат да бъдат изстреляни по-бързо. Оръжията с течно задвижване трябва да бъдат заредени с гориво преди изстрелване и не могат да останат заредени за дълги периоди от време.
Междувременно хиперзвуковите оръжия са проектирани да надвишават пет пъти скоростта на звука и могат също така да бъдат маневрирани по време на полет.
По-рано Северна Корея съобщи, че е тествал хиперзвукова IRBM ракета през януари.
Изстрелването във вторник „изглежда е част от плана на Пхенян за разработване на ракети, включително хиперзвукови оръжия“, каза Хан Куон Хи от Корейската асоциация за изследвания на отбранителната промишленост.
Анализаторите казват, че подобни оръжия, ако бъдат усъвършенствани, потенциално биха могли да достигнат отдалечени цели на САЩ в Тихия океан, включително остров Гуам.
„Северна Корея, декларирайки, че е завършила напълно ядреното въоръжаване на своите ракети, също подчерта ангажимента си да въоръжи своите хиперзвукови ракети с ядрени оръжия“, отбеляза Чанг Йънг-кеун, ракетен експерт в Южнокорейския изследователски институт за национална стратегия пред агенция Асошиейтед прес.
„Разработването на хиперзвукови IRBM от Северна Корея е насочено към Гуам, който е домакин на американски военни бази, и дори към Аляска.
Напрежението в региона се повиши от 2022 г., тъй като Ким използва пълномащабната руска инвазия в Украйна като отвличане на вниманието, за да ускори своите тестове на ракети и други оръжия. САЩ и Южна Корея отговориха, като разшириха своите тристранни учения с участието на Япония и изостриха стратегията си за възпиране.
Няма коментари:
Публикуване на коментар