Архивна снимка на вагони за добитък, използвани от властите на СССР за депортиране на хора от балтийските страни в края на март 1949 г. 📸 Снимка: Lettisches Okkupationsmuseum |
На 25 март 1949 г. властите на СССР започват тайна операция за депортиране на жителите на Латвия, Литва и Естония в Сибир. На възпоменателните церемонии в Талин и Рига държавните глави заявиха, че тази трагедия не трябва да се забравя.
🔹 В понеделник, 25 март, в Естония и Латвия се проведоха церемонии в памет на жертвите на масовите депортации в Сибир, извършени точно преди 75 години от съветските власти. Десетки хиляди жители на балтийските страни бяха депортирани по време на така наречената операция "Прибой", хиляди от тях загинаха. „Няма да забравим тази несправедливост и ще помним тези жертви“, каза естонският президент Алар Карис на церемонията в Талин.
🔹 Латвийският президент Едгарс Ринкевичс, говорейки на възпоменателно събитие в Рига, заяви за "комунистическия геноцид на латвийския народ". Подобно на Карис, той подчерта, че е необходимо да се направят изводи от историческите събития за настоящето: „Ще продължим да подкрепяме украинския народ в борбата му срещу агресивна Русия“, добави той.
🔹 Естония, Латвия и Литва са членки на ЕС и НАТО от 2004 г.
Съветска операция "Прибой".
🔹 Сутринта на 25 март 1949 г. съветските власти започват тайно депортиране на десетки хиляди жители на балтийските държави. Целта на масовото изселване е да се получи окончателен контрол върху териториите, окупирани през 1940 г. малко след подписването на пакта за ненападение между Германия и СССР (пактът Молотов-Рибентроп).
🔹 Според историците в подготовката и реализацията на "Прибой" са участвали над 76 000 служители на МВР на СССР и партийните органи. През последната седмица на март 1949 г. около 95 000 души са депортирани: над 42 000 жители от Латвия, над 30 000 от Литва и над 20 000 от Естония.
🔹 Повечето от депортираните са откарани в Сибир във вагони за добитък без право на връщане. По изчисления на изследователите по пътя и в самото изгнание са загинали хиляди хора - общо до 15 процента от депортираните.
🔹 След смъртта на Йосиф Сталин съветските власти постепенно започват да разрешават на изгнаниците от Балтика да се върнат в родината си. Само 40 години по-късно, през ноември 1989 г., Съветският съюз признава практиката на депортиране за незаконна.
🔎 Източник: DW українською
Няма коментари:
Публикуване на коментар