сряда, 20 март 2024 г.

🇺🇸🇨🇳 Американски служител разкри, че Китай притежава „водещия хиперзвуков арсенал в света“

Изстрелване на т.нар "общо хиперзвуково плъзгащо се тяло" (C-HGB) от Pacific Missile Range Facility, Хавай, приблизително в 22:30 ч. местно време на 19 март 2020 г., като част от експеримент на Министерството на отбраната на САЩ. Смята се, че Китай има предимство по отношение на арсенала от хиперзвукови оръжия, а САЩ се опитва да ги догони.
📸 Снимка: Newsweek

Китай печели надпреварата за хиперзвукови оръжия и се движи с пълна скорост с планове за разширяване на обхвата на тези трудни за насочване оръжия, сподели старши анализатор от американското разузнаване.

Китайските ракетни програми са сравними с производителите от най-високо международно ниво и сега Китай разполага с водещ хиперзвуков арсенал в световен мащаб.

Това заяви Джефри Маккормик, старши анализатор в Националния център за въздушно и космическо разузнаване, в изявление, подготвено за Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите.

Хиперзвуковите ракети се движат със скорости от 5 или повече маха, като използват усъвършенствани системи за задвижване, за да поддържат скорост, докато се плъзгат през горните слоеве на атмосферата. В допълнение към тяхната скорост, тези ракети са монтирани с високо маневрени хиперзвукови плъзгащи се превозни средства, които могат лесно да избегнат традиционните системи за противоракетна отбрана.

Развитието в Китай на хиперзвуковата "waverider" технология и използването на термични материали за повишаване на толерантността на оръжията към екстремната топлина, която съпътства хиперзвуковата скорост, са само част от напредъка, който показва страната в сферата на офанзивните способности.

„Напредъкът на Китай е резултат от усилията му през последните две десетилетия да усъвършенства драстично своите способности и технологии за хиперзвукови ракети с конвенционално и ядрено оръжие. Това беше направено чрез интензивни и целенасочени инвестиции, разработка, тестване и сега доставки до т.нар. Народна освободителна армия“[1], каза Маккормик във вторник на изслушването в Конгреса.

Той каза, че "обширната и стабилна инфраструктура за научноизследователска и развойна дейност" на Китай е позволила на страната да разположи ракети със среден обсег като D-17, които поставят американските бази в Япония в обсег.

През последното десетилетие Китай започна да прави крачки към серийно производство и на междуконтинентални хиперзвукови ракети, както беше демонстрирано през 2021 г., когато страната изпробва две, които прелетяха поне отчасти около света.

Маккормик предупреди, че инвестициите на Пекин ще му позволят да разполага с огромен арсенал от оръжия в съответствие със „силните и модернизирани ракетни сили“, изисквани в бялата книга за отбраната от 2019 г.

Изслушването дойде, докато Конгресът приема националния бюджет за фискалната 2025 година.

Министерството на отбраната на САЩ не отговори веднага на писмено искане за коментар.

Въпреки че бързото военно натрупване на Китай го превърна в почти равен съперник на САЩ, годишният доклад за заплахите на Службата на директора на националното разузнаване (ODNI), публикуван тази седмица, подробно описва значителни препятствия, пред които е изправена страната.

Многогодишната антикорупционна кампания на китайския лидер Си Дзинпин, която миналата година доведе до отстраняването на няколко висши служители, които той беше назначил, едва ли ще се справи с основния проблем „поради ненадминатата власт на висшите партийни служители и настояването на Си, че партийният апарат има изключителна власт за наблюдение и борба с корупцията“, се казва в доклада.

ODNI също така посочи, че икономическите предизвикателства на Китай – които включват стагниращ растеж, ниско потребителско доверие, продължаваща дългова криза на пазара на имоти – подкопават обществената подкрепа за правителството и следователно стабилността.

Междувременно раждаемостта в Китай продължава да спада въпреки националните и местните политики за насърчаване на отглеждането на деца. В съчетание с бързо застаряващата работна сила в страната, това ще създаде проблеми за производителността и социалното благосъстояние през следващите десетилетия.

Забележки

1. Народна освободителна армия на Китай или НОАК е общото название на всички въоръжени сили на Китайската народна република. Това е най-голямата действаща армия в света. Основана е на 1 август 1927.

Няма коментари:

Публикуване на коментар