🇩🇪🤝🇺🇦 Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че крилатите ракети с голям обсег Taurus могат да се използват за атака срещу стратегическа военна инфраструктура в окупирания Крим, включително Керченския мост, в случай че бъдат доставени на Украйна.
19-километровият Кримски (Керченски) мост, построен след незаконната окупация на Крим от Русия през 2014 г. и завършен през 2018 г., служи като основен маршрут за снабдяване на руските войски. Мостът беше обект на многократни украински атаки и претърпя тежки щети при удари през октомври 2022 г. и юли 2023 г.
В интервю за Карен Миосга от ARD, Мерц подчерта нуждата за оказване на подкрепа на Украйна в преминаването от реактивна към проактивна позиция на бойното поле, като каза, че Киев трябва да бъде подготвен да „оформя събитията“ и „изпреварва ситуацията“.
„Ако нещата продължат така, както са, ако например най-важната сухопътна връзка между Русия и Крим бъде унищожена или ако нещо се случи в самия Крим, където е разположена по-голямата част от руската военна логистика, тогава това ще бъде възможност тази страна най-накрая да се върне стратегически обратно в картината“, заяви той.
Докато отиващият си канцлер Олаф Шолц последователно блокира доставката на крилати ракети Taurus поради опасенията си за ескалация, Мерц отдавна критикува тази позиция. Тъй като Мерц е готов да поеме поста след изборната победа на неговите християндемократи, решението за доставка на Taurus може скоро да се върне отново в политическия дневен ред. Въпреки това остава неясно дали бъдещите му коалиционни партньори от социалдемократите ще подкрепят подобен ход.
Мерц също така поясни, че не призовава за пряко участие на Германия във войната, а по-скоро за въоръжаване на Украйна със способността да поеме инициативата. Германският политик по-рано изрази подкрепа за доставката на ракети Taurus на Украйна и подчерта, че подобна стъпка трябва да бъде съгласувана с европейските съюзници.
„Нашите европейски партньори вече доставят крилати ракети“, повтори той на 13 април, цитирайки усилията на Обединеното кралство, Франция и САЩ. „Ако е координиран, тогава Германия трябва да участва в него.“
Украйна вече получи американските ATACMS, както и крилатите ракети SCALP/Storm Shadow от Франция и Обединеното кралство. Както Вашингтон, така и Лондон разрешиха на Киев да използва тези ракетни системи за удари по цели в окупираната от Русия територия, включително Крим.
Предишната администрация на Байдън и Обединеното кралство разрешиха и удари с ракети с голям обсег срещу военни цели на руска територия в края на 2024 г., а именно в руските гранични Курска и Брянска области. Сегашният президент на САЩ Доналд Тръмп разкритикува този ход.
В своето интервю Мерц осъди вчерашната руска атака срещу украинския град Суми, при която загинаха най-малко 34 цивилни, а други повече от 100 бяха ранени, като я нарече „умишлено и преднамерено сериозно военно престъпление“.
„И казвам на всички онези в Германия, които наивно призовават Путин да седне на масата за преговори – това е отговорът. Това прави Путин с онези, които му говорят за прекратяване на огъня“, каза той.
Мерц предупреди, че Москва тълкува призивите за мир като признак на слабост.
„Той очевидно тълкува желанието ни да говорим не като сериозно предложение за улесняване на мира, а като слабост“, обясни той, имайки предвид посещението на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва миналата година, последвано дни по-късно от ракетен удар по детска болница в Киев.
Западната дипломатическа изолация, наложена на Путин след началото на пълномащабната война, изглежда се разпада, след като Тръмп поднови директния дипломатически контакт с Москва в опит да постигне прекратяване на огъня.
Тези усилия до голяма степен са в застой, след като Кремъл отхвърли предложението на Вашингтон и Киев за пълно 30-дневно примирие и продължи смъртоносните си атаки срещу украински градове и инфраструктура въпреки частичното прекратяване на огъня, договорено на 25 март.
Няма коментари:
Публикуване на коментар