🇷🇺 Отбранителната индустрия на Руската федерация увеличава производството на новите колесни самоходни гаубици, като според доклад на украинския портал Militarnyi в страната е била забелязана влакова композиция, превозваща поне осем нови артилерийски единици.
Оръжията включват 2С43 „Малва“ и вероятно 2С44 „Хиацинт-С“, като и двете са монтирани на едно и също колесно шаси БАЗ-6910 и споделят множество компоненти.
„Кадри от преди около шест седмици показват, че производството на колесни самоходни оръдия в Русия напредва“, съобщава изданието.
Шасито се произвежда от автомобилния завод в Брянск и поддържа сравнително опростен монтаж на оръдие, позволяващ по-бързо и мащабируемо производство в сравнение с верижни системи като Мста-С.
„Малва“ заменя традиционната гаубица 2A64 с далекобойно оръдие 2A36 „Хиацинт-Б“, разширява обсега и същевременно намалява теглото и сложността. С конвенционалните осколочно-фугасни снаряди тя може да поразява цели на разстояния до 30,5 км, като този обсег достига до 33,1 км при използване на снаряди, подпомагани от ракети.
Оръдието с открит монтаж, без бронирана купола и щит, допринася за по-малкото тегло, възлизащо на около 32 тона с пълен товар от 30 снаряда, или близо 25% по-леко от руската верижна Мста-С.
Проектът „Малва“ започна в началото на 2010 г. по програмата за развитие „Набросок“, ръководена от ЦНИИ „Буревестник“. Според съобщения в руски медии, полевите изпитания са започнали десет години по-късно – през 2020 г.
Русия постепенно преминава към решения за колесна артилерия, което вероятно отразява нуждата от рационализиране на логистиката и заместване на колосалните загуби на бойното поле. За разлика от верижните гаубици, колесните единици предлагат отлична мобилност по пътищата и опростена поддръжка, макар и с по-малка защита в условията на фронта.
Въпреки че страната е изправена пред санкции и ограничения за износ, по всичко личи, че нейният военно-промишлен комплекс поддържа и дори ускорява темповете на артилерийската си продукция. Внедряването на системи като „Малва“ предполага опит за адаптация на артилерийската доктрина и логистика към реалностите на една дълга война.
Няма коментари:
Публикуване на коментар