неделя, 13 април 2025 г.

Хизбула е отстъпила на ливанската армия 190 от 265 обекта южно от Литани.

🇱🇧 Повечето военни обекти на Хизбула, разположени южно от река Литани, са били поставени под контрола на ливанската армия, твърди източник, близък до подкрепяната от Иран група, цитиран от The Times of Israel.

Споразумението за прекратяване на огъня, влязло в сила на 27 ноември 2024 г. прекрати конфликта между Хизбула и Израел, продължил близо година и завършил с двумесечна сухопътна операция на израелската армия. Според него само мироопазващите сили на ООН (UNIFIL) и въоръжените сили на Ливан могат да бъдат разположени в южната част на страната.

Това изискваше демонтаж на цялата инфраструктура на подкрепяната от Иран терористична група, която трябваше да премести и бойците си на север от река Литани, минаваща на около 30 километра от израелската граница.

„От 265 военни позиции на Хизбула, открити южно от Литани, движението е отстъпило около 190 на армията“, заяви източникът, пожелал анонимност.

Разпоредбата също беше част от Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, сложила край на Втората ливанска война от 2006 г. В следващите години тя беше многократно нарушена от Хизбула, която продължи да изгражда своите способности до безпрецедентни нива през последните години.

Хизбула започна да провежда почти ежедневни атаки с ракети и дронове срещу северен Израел след клането, извършено от Хамас на 7 октомври 2023 г. Атаките наложиха евакуацията на 60 000 души, убиха десетки и причиниха значителни имуществени щети.

Израел отвърна на удара с въздушна кампания до септември 2024 г. Конфликтът ескалира в открита война, в която IDF унищожиха ръководството и запасите на Хизбула и приключи с примирие в края на ноември, което до голяма степен се запази въпреки взаимните обвинения в нарушения.

Примирието изискваше от израелските сили да се изтеглят от териториите южно от реката, докато ливанската Хизбула трябваше да премахне терористичната инфраструктура от там. IDF остана в пет точки, считани от него за „стратегически“ и си запази правото да нанася удари по цели, които според него представляват непосредствена заплаха.

През последните дни някои представители на Хизбула изразиха желание да обсъдят арсенала на групировката с правителството на страната. Ливанският президент Джоузеф Аун, подкрепян от САЩ бивш началник на армията, чийто избор през януари сложи край на двугодишна безизходица, обеща да търси държавен монопол върху оръжията.

Заместник-специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Морган Ортагус обсъди процеса по разоръжаване на Хизбула с висши ливански фигури по време на посещението си в страната преди седмица. В интервю за местния телевизионен канал LBCI той заяви: „Продължаваме да оказваме натиск върху това правителство да изпълни изцяло прекратяването на военните действия и това включва разоръжаване на Хизбула и всички милиции.“

Според нея това трябва да се случи „възможно най-скоро“. САЩ ръководят комисия, която включва и Франция, натоварена със задачата да наблюдава прекратяването на огъня.

Няма коментари:

Публикуване на коментар