🇸🇾 Международен прокурор за военни престъпления сподели във вторник, че при разкриването на масовите гробове в Сирия излизат доказателства, разкриващи, че бившият режим е имал „машина на смъртта“, отнела живота на най-малко 100 000 души в годините след 2013 г.
Говорейки след посещение на две от местата за масови гробове край градовете Кутайфа и Наджа в провинцията на Дамаск, бившият посланик на САЩ за военни престъпления Стивън Рап заяви пред Ройтерс: „Със сигурност имаме повече от 100 000 души, които са изчезнали и измъчвани до смърт в тази машина.“
„Нямам много съмнения относно тези числа, като се има предвид това, което видяхме в тези масови гробове“, категоричен бе той.
„Говорейки за този вид организирано убийство от държавата и нейните органи, ние наистина не сме виждали нещо подобно от времето на нацистите“, каза Рап, който в миналото е ръководил съдебните преследвания в трибуналите за военни престъпления в Руанда и Сиера Леоне.
„От тайната полиция, отвличала хората от улиците и домовете им, през тъмничари и следователи, оставяли ги да умрат от глад и измъчвали до смърт, до шофьорите на камиони и булдозери, които са скривали телата им, хиляди хора са работили в тази система на убийства“, обясни Рап.
Сирийски жители, живеещи в близост до бивша военна база, където се намираше едно от местата, и гробище, използвано за скриване на телата на умъртвените в местата за задържане, описаха, че са наблюдавали постоянен поток от хладилни камиони, транспортиращи тела, които впоследствие са били изхвърляни в дълги изкопи с помощта на булдозери.
В Кутайфа хората отказаха да говорят пред камера или да разкриват истинските си имена. Според тях районът все още не е безопасен дори и след падането на Башар ал-Асад, поради което все още изпитват страх
„Това е мястото на ужасите“, обобщи един от тях във вторник пред репортери на Reuters. Вътре в площадка, оградена с циментови стени, три деца играеха край произведена в Русия военна сателитна машина. Почвата беше равна, с прави дълги дири на местата, където бяха заровени телата.
Сателитни изображения, анализирани от Reuters, показаха, че мащабните изкопи са започнали на мястото между 2012 и 2014 г. и са продължили до 2022 г. Множество снимки, заснети от Maxar в този период, показват багер и големи дупки, видими на мястото, заедно с три или четири големи камиони.
Омар Худжейрати, бивш лидер в протестите срещу режима, който живее в близост до гробището Найха, сподели подозренията си, че няколко от изчезналите членове на семейството му може да са там. Той вярва, че поне част от тях, включително двама от синовете му и четирима от братята му, са били задържани заради участието му в протестите срещу правителството на Асад.
„Това беше моят грях, който ги накара да ми отнемат семейството“, каза той, докато стоеше пред открития дълъг изкоп, където очевидно бяха заровени телата. Той добави, че трябва да се потърси отговорност на извършителите на всичко в прозрачен съдебен процес, защото в противен случай хората ще вземат нещата в свои ръце.
„Искаме правата си според сирийското законодателство, а не посредством някакъв задкулисен процес. Тези кланета и кланици на смъртта са неприемливи за всеки с поне малко човечност“, каза той и призова реномирани организации да дойдат на мястото, за да не се прикрие истината.
Няма коментари:
Публикуване на коментар