🇮🇷 Принц Реза Пахлави, първороден син на последния монарх на Иран и последния очевиден престолонаследник на имперския трон, който през последните 45 години живее в изгнание в Съединените щати, заяви, че режимът никога не се е намирал в по-слаба позиция.
Али Хаменей доведе нашата любима нация до ръба на войната. Но този тиранин, този парий, е все по-изолиран.
В продължение на десетилетия той всяваше ужас и хаос в региона. Сега ще си понесе последствията. Но нека бъдем ясни: това е войната на Ислямската република, а не на народа на Иран.
Моите сънародници искат свобода и демокрация за себе си и мирно съжителство със своите съседи. Те смело се противопоставят на този престъпен режим. Но те се нуждаят от подкрепата на света.
Призовавам международната общност да застане до народа на Иран. Това е момент на възможност. Този режим никога не е бил по-слаб или по-разединен.
Моите сънародници се борят да спасят нацията си и да бъдат партньор за мир. Бъдете техен съюзник в битката им. Те заслужават максималната ви подкрепа, написа той в публикация на профила си в плаформата X.
Реза Пахлави е роден в Техеран като най-големият син на Мохамад Реза Пахлави, шахът на Иран и Фара Пахлави, шахиня на Иран. При раждането му шахът помилва 98 политически затворници, а правителството обявява 20% намаление на данъка върху доходите.
Учи в едноименното училище „Реза Пахлави“, частно училище, разположено в кралския дворец и ограничено до императорското семейство и придворни сътрудници. Обучен е за пилот, а първият му самостоятелен полет е на едва 11-годишна възраст, като получава официалния си лиценз една година по-късно.
Като кадет от Иранските имперски военновъздушни сили, той е изпратен в САЩ през август 1978 г., за да продължи пилотското си обучение. Той е един от 43-ма пилоти-кадети в едногодишната пилотна програма за обучение в бившата военновъздушна база Рийз, Тексас, включваща летене на Cessna T-37 Tweet и Northrop T-38 Talon. Напуска базата преждевременно през март 1979 г. в резултат на Ислямската революция, настъпила месец по-рано в родната му страна.
Пахлави започва да учи в колежа Уилямс през септември 1979 г., но напуска през 1980 г. След това се записва в Американския университет в Кайро като студент по политически науки, но не посещава редовно занятията. През 1981 г. отпада от програмата и продължава с частно обучение с ирански професори, с акцент върху персийската култура и история, ислямската философия и петрола в Иран.
Пахлави получава бакалавърска степен по политически науки задочно от Университета на Южна Калифорния през 1985 г. Владее английски и френски в допълнение към родния си персийски.
Шахът умира на 27 юли 1980 г, а няколко месеца по-късно по повод 20-годишнината си Реза Пахлави се обявявява за новия крал и законния престолонаследник на династията Пахлави. Веднага след това Джон Тратнър, говорител на Държавния департамент на САЩ, разграничава американското правителство от Реза Пахлави, заявявайки, че неговото няма никакви намерения да го подкрепи и уверявайки, че признава единствено правителството на Ислямската република.
През 1981 г. Пахлави остава в двореца Кубе и развива тесни връзки с промонархически групи, докато в същото време се сблъсква с отхвърляне от други опозиционни групи, сред които леви дисиденти. През март той прави изявление по случай персийската Нова година, в което призовава всички противници на иранското правителство да се обединят зад него и да поведат „национална съпротива“. Все пак той предпочита да запази мълчание, когато през месец юни същата година президентът Аболхасан Банисадр е свален от власт, а десетки длъжностни лица, сред които и главния съдия Мохамад Бехешти, са убити.
През август обявява, че е планирал тайно да свали иранското правителство, заявявайки: „Досега не исках да разкривам съществуването на съгласуваните планове, защото не желая да застраша живота на някои от нашите най-добри деца... много от нашите действия са ви били неизвестни, но искам да ви уверя, че необходимите стъпки се предприемат по най-добрия организиран начин за спасяването на Иран“.
През 1982 г. израелският бизнесмен и бивш сътрудник на израелското разузнаване Яков Нимроди разкрива в радио интервю за ВВС, че заедно с Адолф Швимер и Аднан Хашоги са били замесени с Пахлави и ген. Саид Развани в планирането на държавен преврат, който да го издигне на власт. Според Самуел Сегев планът е получил одобрението както на ЦРУ, така и на израелския кабинет, но е изоставен, когато Менахем Бегин подава оставка през 1983 г. и новото ръководство „смята, че Израел не трябва да бъде въвличан в ново приключение“.
На 1 май 1986 г. Пахлави разкрива, че наскоро е сформирал правителство в изгнание, за да установи отново конституционна монархия в Иран.
На своя уебсайт Пахлави посочва, че Иран трябва да стане демократична и светска държава, в която се зачитат правата на човека, а изборът между конституционна монархия и република за форма на управление трябва да бъде направен от народа на Иран.
Няма коментари:
Публикуване на коментар