сряда, 2 октомври 2024 г.

Армията на Мианмар призова противниците си да седнат на масата за преговори.

Главнокомандващ генерал Мин Аунг Хлаинг ръководи преврата през февруари 2021 г.
📸 Снимка: Stringer/Reuters

🇲🇲 Лидерите на военната хунта в Мианмар призоваха противниците си да оставят оръжията си и да започнат политически диалог, в изненадващ ход, който беше бързо отхвърлен.

Ръководителите на хунтата призоваха Силите за защита на народа (PDF) и различните етнически въоръжени групи, борещи се срещу военното управление, да се откажат от това, което описаха като „терористичен начин“ и да започнат политически диалог.

Въоръжените групировки поеха контрол върху обширни части от страната, след като обединиха силите си, за да започнат голяма офанзива през октомври миналата година, поставяйки военните под огромен натиск.

„Етническите въоръжени организации и терористите от PDF, сражаващи се срещу държавата, са поканени да се свържат с нея, за да разрешат политическите въпроси чрез партийна политика или изборни процеси, за да могат да си стиснат ръцете с хората, да подчертаят трайния мир и развитие чрез отхвърляне на въоръжения терористичен път“, посочи хунтата в изявление, публикувано в петъчното издание на държавния всекидневник Global New Light of Myanmar.

Правителството на националното единство (NUG), което включва избрани депутати, отстранени при преврата, бързо отхвърли предложението, а говорителят му заяви, че не си струва да се обмисля. PDF е неговото въоръжено крило, създадено след като военните потушиха масовите протести с използването на брутална сила

Група за мониторинг, известна като „Асоциацията за подпомагане на политическите затворници“ посочи, че след преврата военните са убили най-малко 5706 души и са задържали други 21 000. Следователите на ООН заявиха миналия месец, че извършените от хунтата военни престъпления и престъпления срещу човечеството са ескалирали с „тревожна“ скорост.

Генералите, които заподозряха нередности и измами на последните избори през ноември 2020 г., които върнаха на власт „Националната лига за демокрация“ (NLD) на Аун Сан Су Чи, обещаха да проведат нови избори.

Предложението за преговори от страна на военните беше формулирано като част от усилията за организиране на изборите, отбелязвайки, че преброяването трябва да започне на 1 октомври, за да „гарантира точността на избирателните списъци“.

Не е посочена конкретна дата за изборите, но през януари 2023 г. бяха въведени нови по-строги изборни правила, които доведоха до изключване на NLD и десетки други политически партии. Аун Сан Су Чи беше осъдена на 27 години затвор след тайни процеси по обвинения, смятани за политически мотивирани.

Групи на гражданското общество предупредиха, че организираните от хунтата избори са измама и няма да решат кризата, причинена от преврата.

„Нека бъдем ясни: Хунтата се люлее на ръба на колапса. Тези фалшиви избори не са нищо повече от отчаян трик за фалшива легитимност и измамна демокрация – билет за излизане, който се продава на международната общност“, се посочва в изявление на Progressive Voice Myanmar – група, застъпваща се за политики, основаващи се на човешките права.

Мианмар беше под военно управление в продължение на десетилетия, след като си извоюва независимост от Обединеното кралство през 1948 г. Режимите в миналото също предлагаха провеждането на избори, след което продължаха с репресиите.

„Военните вероятно са се надявали сегашното поколение дипломати да не знае, че това е извадка от техния стар наръчник и не представлява никаква истинска промяна в подхода“, заяви Марк Фарманър, директор на Burma Campaign UK.

Няма коментари:

Публикуване на коментар