сряда, 28 август 2024 г.

Поредната атака на JNIM със стотици убити в Буркина Фасо извади на показ слабостта на хунтата.

Войници от Буркина Фасо патрулират в района на Горгаджи.
📸 Снимка: Luc Gnago/Reuters

🏴⚔️🇧🇫 Около 200 души бяха убити и 140 ранени в град Барсалого в Буркина Фасо при поредната смъртоносна атака, извършена от свързаната с Ал Кайда въоръжена групировка Джамаат Нусрат ал-Ислам уал-Муслимин (JNIM).

Сред убитите в събота има множество жени и деца. Барсалого се намира близо до град Кая, стратегическа точка в северната централна част на Буркина Фасо, където се намира последния бастион на армията на страната между терористите и столицата Уагадугу. Няколко войници са в неизвестност след атаката, която беше извършена на фона на продължаващия напредък на JNIM, която продължава да завзема територии в размирната западноафриканска страна.

Какво се случи в събота?

До петък военното правителство на Буркина Фасо е било наясно с вероятността от предстоящо нападение, според Никола Хаке, кореспондент на катарската телевизия Al Jazeera. Тогава властите призоваха населението да помогне на военните при изкопаването на окопи, предназначени да служат като защитна бариера и да спрат нахлуващите бойци да влязат в града.

Според съобщения в местните медии, първоначално някои хора са се противопоставили на акцията, страхувайки се да не станат обект на насилие от страна на въоръжените групи. Обичайна практика в региона е цивилни да бъдат атакувани от екстремисти или военни, ако се смята, че помагат на противниковата страна.

Въпреки това изграждането на окопите започна в събота и продължи до момента, в който бойците от терористичната групировка JNIM откриха огън.

В няколко видеоклипа, публикувани в сайтовете на социалните медии от екстремистите, десетки тела, които изглеждат предимно на млади мъже, лежат в окопите. До тях имаше лопати. Съобщава се, че бойците са заловили голямо количество оръжия и военна линейка.

Десетки ранени са откарани в областната болница на Кая. Болничните власти призоваха местните лекари, медицински сестри и други здравни работници да лекуват доброволно ранените.

Министърът на комуникациите Римталба Жан Еманюел Уедраого нарече атаката „варварска“.

Какво е JNIM?

JNIM е една от няколкото въоръжени групировки, действащи в Буркина Фасо и в региона на Сахел като цяло, които целят да установят ислямски халифат, като същевременно прогонят местните правителства.

Операциите на групата първоначално започнаха в Мали, преди да се разпространят в Буркина Фасо и части от Нигер. JNIM също така предприе атаки в най-северните райони на Гана, Кот д'Ивоар, Бенин и Того.

JNIM беше създадена през 2017 г. от сливането на Ансар Дине, Ал-Мурабитун, Фронта за освобождение на Масина и сахарския клон на Ал-Каида в Ислямския Магреб. Членовете на групата идват от страни от Сахел и Магреб, като Мароко. По време на създаването си, нейните лидери се заклеха във вярност към Айман аз Зауахири, тогавашния водач на терористичната организация Ал-Каида.

Ияд Аг Гали или Абу ал-Фадл, малийски боец и основател на Ансар Дине, е известният лидер на JNIM. Аг Гали беше член на сепаратистките редици на етническата група туареги в района Кидал в Северно Мали. В началото на 90-те години той участва в боевете там.

Стратегията на JNIM използва местните и социални разделения в териториите, които контролира, като се обръща към групи, които се смятат за маргинализирани, като хората от Туарегите и Фулани.

Според анализатори, JNIM предприема атаки и срещу правителствена инфраструктура като обекти за съхранение на вода и електроцентрали. След това групата действа като правителство в тези райони, предоставяйки на местните жители удобства, подписвайки споразумения с местните лидери и набирайки хора от тези популации, за да повиши своите редици.

„Те са сливат с местното население и за военните е трудно да ги намерят, защото се сливат доста бързо“, обясни Улф Лаесинг, ръководител на програмата Сахел в германската фондация „Конрад Аденауер“. „Това е част от разочарованието за армията на Буркина Фасо, тя не може да се сражава с тях.“

Групата финансира дейността си, като изисква откупи от отвличания, облагане с данъци на местните жители, контрабанда на оръжие и чрез изнудване на трафиканти на наркотици и хора.

Други групи, активни в страната, включват Вилаят Сахел, местната провинция на терористичната групировка Ислямска държава.

Кога JNIM е извършвала други атаки?

JNIM предприе няколко широкомащабни атаки в Буркина Фасо и Мали, превръщайки се в най-активната въоръжена група в Сахел, според сайта за мониторинг на конфликтите ACLED.

От 2017 г. до 2023 г. JNIM е отговорна за повече от половината събития в региона, свързани с насилие, особено поради увеличените ѝ възможности за използване на крайпътни бомби, противопехотни мини, минохвъргачки и ракети. Групировката има най-много сблъсъци с армията на Буркина Фасо (1762) и армията на Мали (945). Тя също така атакува доброволчески бойни групи, както и към общности, за които смята, че симпатизират на държавата.

През февруари бойци на JNIM нападнаха джамия и църква в северната част на Буркина Фасо, убивайки десетки богомолци в селата Натиабоани и Есакане. При друга атака срещу селата Камсилга, Сорое и Нодин, също през февруари, бойците на групата убиха повече от 170 души. Сред жертвите отново имаше жени и деца.

През юни бойци на JNIM публикуваха твърдение, че са убили повече от 100 войници във военна база в северния регион Мансила близо до Нигер, както и че са пленили седем войници и голямо количество оръжие. Анализатори по сигурността заявиха, че това е една от най-смъртоносните атаки срещу правителствените сили до този момент.

Влошава ли се сигурността в Буркина Фасо?

Буркина Фасо е най-засегнатата от тероризъм страна в света през 2024 г., според Глобалния индекс на тероризма (GTI). Страната измести Афганистан и Ирак за първи път от 13 години в класацията на Института за икономика и мир.

Според GTI близо 2000 души са били убити при 258 „терористични атаки“ в Буркина Фасо през 2023 г., което представлява една четвърт от всички смъртни случаи, причинени от терористични актове в световен мащаб и с 68% повече от предходната година. Повече от два милиона души са разселени в това, което хуманитарните групи наричат ​​„най-пренебрегваната“ криза в света.

Анализаторите по сигурността свързват повишеното ниво на атаки и смъртни случаи с по-малкия размер и гъстото население на страната. Цяла Западна Африка страда от атаките на въоръжени групировки, но Буркина Фасо, с население от 22,67 милиона души, живеещи на малко повече от 275 000 кв. км. изглежда е най-тежко засегната. Мали, от друга страна, има население от 22,45 милиона души, разположени на площ от повече от 1,2 милиона квадратни километра.

„Буркина Фасо е най-малката и много гъсто населена страна в региона... Винаги, когато армията атакува, имате много повече цивилни жертви. Това го прави толкова брутално“, заяви Лаесинг пред Al Jazeera.

Подобри ли ситуацията военното правителство?

Военните свалиха демократично избраното правителство през 2022 г. изтъквайки като причина влошаването на ситуацията със сигурността в страната и обещавайки бързо да разрешат проблема.

Военното правителство на Буркина Фасо, подобно на новите военни лидери в Мали и Нигер, прекъсна връзките си с Франция на фона на нарастващото недоволство от влиянието на Франция в региона и хиляди западни войници, които помагаха за удържането на въоръжените групировки, напуснаха региона.

Вместо това военните правителства се сприятелиха с Русия, купувайки въоръжение и разполагайки наемници от Вагнер, сега известна като Африкански корпус.

Въпреки това JNIM и други въоръжени групировки продължават да напредват, завземайки нови и нови региони, по-специално в Буркина Фасо. Около 50 до 60 процента от територията на страната сега е извън правителствения контрол въпреки масовото набиране на доброволци за бойци в защита на родината. Анализатори твърдят, че новобранците получават само минимално обучение и не са способни да участват в реални бойни действия.

„Те провеждат повече операции и са осигурили някои пътища в столицата и близкия град, но най-важното е, че не са постигнали много и не могат да поддържат присъствие, когато спечелят територия“, каза Лаесинг.

Освен това местните споразумения, които цивилното правителство някога преследваше като начин за осигуряване на прекратяване на огъня, бяха изоставени.

Правителствените сили също все по-често атакуват цивилни в крепостите на въоръжените групировки, действия, които според анализаторите може да накарат повече хора да се присъединят към тях. Според ACLED групировката е използвала атаките на армията срещу своите крепости като оправдание за увеличаването на атаките си срещу цивилни.

„Малки оръжия, леки въоръжения – всички тези неща се появиха, но не бяха ефективни в борбата с бунтовниците, защото не се справят с основните двигатели на самите бунтове“, каза изследователят Дан Айзенга от Африканския център за стратегически изследвания.

„Те в крайна сметка ще попаднат в сферата на управлението. Тенденцията в Сахел е по-негативна, отколкото беше преди началото на военните преврати там“, каза той.

Какво следва?

В крайна сметка правителството на Буркина ще трябва да се свърже с по-„умерените“ членове на JNIM и да осигури прекратяване на огъня, тъй като военно решение не е възможно, каза Лаесинг. Но това може да отнеме време.

„Към момента мисля, че правителството смята, че все още могат да си върнат територия“, каза той.

Междувременно разочарованието започва да се натрупва сред войниците. През последните месеци се появиха слухове за възможни контрапреврати, което добави още едно ниво на безпокойство в страната.

Няма коментари:

Публикуване на коментар