петък, 26 юли 2024 г.

Великобритания обмисля нови ракети с голям обсег за противодействие на руската ядрена заплаха.

📸 Снимка: ЕПА/БГНЕС

🇬🇧⚔️🇷🇺 Великобритания обмисля разработката на ракети с голям обсег, които да елиминират ядрените оръжия на Русия, изстреляни от вътрешността на страната, на фона на нарастващи опасения сред европейците, че Путин вероятно е готов да ги използва.

Обединеното кралство е сигнализирало, че ще работи с Германия за създаването на оръжие с обсег от около 3200 километра, разкриха дипломатически източници. Съюзниците предвиждат оръжието да може да пътува от Берлин до Москва, в случай че Путин реши да разпореди използването на тактическо ядрено оръжие.

Известно е, че в сряда министърът на отбраната Джон Хийли е обсъдил проекта със своя германски колега в Берлин, където беше като част от 48-часова дипломатическа обиколка из Европа, целяща да засили сътрудничеството между Обединеното кралство и неговите съюзници и да прокара своята отбранителна стратегия „НАТО на първо място“.

Според плановете ракетите с голям обсег ще бъдат разположени в Германия, заменяйки американските ракети, които ще бъдат разположени там през следващите години.

Дипломатически източник отбеляза, че последните изявления на Путин и други руски официални лица предполагат, че Русия намалява своя праг за използване на тактически ядрени оръжия. „Това е тревожно развитие“, каза източникът.

Този месец САЩ и Германия обявиха, че американски ракети с голям обсег ще бъдат разположени в Германия от 2026 г. за първи път от края на Студената война насам. Решението, което предизвика гневна реакция от Москва, беше обявено по време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.

В съвместно изявление двете страни заявиха, че крилатите ракети Tomahawk, зенитните управляеми ракети SM-6 и хиперзвуковите ракети имат значително по-голям обсег от съществуващите ракети в региона. Такива ракети бяха забранени съгласно договор от 1988 г. между САЩ и Съветския съюз, но пактът се разпадна преди пет години.

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус заяви, че идеята зад американския план е да насърчи Германия и други европейски страни да започнат собствени инвестиции в разработването и закупуването на такива ракети.

Той каза, че временното разполагане на американски оръжия ще даде време на съюзниците от НАТО да се подготвят. „Тук говорим за все по-сериозна празнина в способностите в Европа“, добави той.

Дипломатическият източник заяви пред The ​​Times, че оръжията на САЩ ще действат като „преодоляване на пропастта“, докато Европа разработва свои собствени.

Франция, Италия, Полша и Германия вече подписаха писмо за намерения за разработване на ракети с голям обсег в Европа. Германците обаче са се опитали да убедят Обединеното кралство да се съгласи да разработи оръжия с тях и източникът твърди, че са се съгласили.

Хийли подписа съвместна декларация с Германия, ангажираща двете страни да задълбочат своето сътрудничество в областта на отбраната, споменавайки способности за далечни разстояния.

В нея се отбелязва, че „министерствата на отбраната на Германия и Обединеното кралство, заедно с партньори, ще предприемат дългосрочно, всеобхватно сътрудничество в областта на способностите за далечни разстояния“. Той се позовава на „дълбок прецизен удар“, въпреки че не споменава участието на други нации или точните способности.

Британски източник от отбраната сподели, че „всички опции са на масата“, както и че към момента не е договорено как точно ще изглеждат способностите за дълбок удар. Източникът каза още, че Обединеното кралство не е решило дали да влезе в двустранно или в многостранно партньорство.

Министерството на отбраната заяви, че това е „най-изчерпателната декларация за съвместна отбрана, която се съгласява за по-тясно сътрудничество като първа стъпка в дълбоки нови отношения в областта на отбраната между Обединеното кралство и Германия“.

Конвенционалното оръжие може да унищожи тактическо ядрено оръжие и/или неговата система за доставка, преди да бъде изстреляно, при условие че разполага с точни разузнавателни данни и данни за насочване и че не е свалено по пътя.

Бен Бари, старши сътрудник по сухопътна война в Международния институт за стратегически изследвания (IISS), посочи, че ракетите с голям обсег също предоставят „голяма полза“ срещу широк спектър от конвенционални цели.

Понастоящем конвенционалната ракета на Обединеното кралство с най-широк обхват на действие е Storm Shadow, която има разкрит обсег от повече от 240 километра.

По-рано през седмицата генерал сър Роли Уокър, началник на генералния щаб, предупреди, че независимо от посоката на войната в Украйна, Русия ще търси отмъщение на страните, които са й помогнали:

„Урокът от историята е, че руснаците не забравят и ще се върнат, за да си отмъстят“, каза той.

През юни Путин каза, че Русия няма нужда да използва ядрени оръжия, за да осигури победа в Украйна, което беше изтълкувано като най-силния сигнал на Кремъл досега, че войната няма да се превърне в ядрена.

И все пак вътрешен документ на украинското министерство на отбраната, видян от The Times и разпространен няколко дни по-рано, предупреждава, че ядрената стратегия и разработването на оръжия на Путин представляват „много сериозна заплаха“ и той е „все по-склонен да поема рискове“. Отбелязва се, че Путин би използвал ядрено оръжие, ако прецени, че това е в негов интерес. Той също така каза, че изтеклите документи и друга информация от отворени източници сочат, че прагът на Русия за използване на ядрени оръжия е много по-нисък, отколкото се смяташе досега.

Очевидно нарастващата зависимост на Русия от тактическите ядрени оръжия „представлява сериозен проблем за САЩ и НАТО“, като намаляването на ядрения им потенциал след разпадането на Съветския съюз е създало „пропаст“ във възпиращата позиция на Запад.

Той също така твърди, че оценките за настоящия размер и плановете за разширяване на руските ядрени сили са твърде ниски и Русия вероятно има два до четири пъти повече активни ядрени бойни глави от САЩ. Той се позовава на американски директор за оценка на националното разузнаване миналата година, който каза, че Москва увеличава зависимостта си от ядрени оръжия, докато търпи загуби на бойното поле в Украйна.

Той посочи, че превръщането на руската територия в „убежище“ посредством отказ за предоставяне на необходимите оръжия на Украйна или налагането на ограничения в използването им, обслужва изцяло интересите на Путин.

Говорител на Министерството на отбраната прогнозира: „Отбранителната декларация на Германия и Обединеното кралство ще даде нов тласък в отношенията в сферата на отбраната между нашите страни и ще осъзнае, че Обединеното кралство и Германия ще си сътрудничат тясно в области като индустриалното сътрудничество за стимулиране на своите икономики. Тази работа е в начален етап и все още не сме започнали нови програми.“

Няма коментари:

Публикуване на коментар