понеделник, 22 юли 2024 г.

Осем държави-членки на ЕС призовават за промяна в политиката за Сирия

📸 Снимка: Rajiv Raman

🇪🇺🤝🇸🇾 Група от осем държави-членки призова ЕС да „преразгледа и оцени“ своя подход към Сирия преди по-широка дискусия за ситуацията в Близкия изток между външните министри на Европейския съюз в понеделник, 22 юли 2024 г.

„Нашата цел е по-активна, ориентирана към резултатите и оперативна политика за Сирия“, пишат външните министри на Австрия, Хърватия, Кипър, Чехия, Гърция, Италия, Словакия и Словения в писмо до Шозеп Борел, върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи.

„Това ще ни позволи да увеличим политическото си влияние и ефективността на нашата хуманитарна помощ“, добавят те.

След тринадесет години конфликт в Сирия президентът Башар ал-Асад все още държи властта над по-голямата част от страната, подпомаган от военното присъствие на Русия и подкрепяните от Иран шиитски милиции.

ЕС наложи множество санкции на режима на Асад и прекъсна официалните си отношения с Дамаск.

В отделен неофициален документ авторите на писмото очертават десет области, които трябва да бъдат обсъдени „открито и без предразсъдъци“.

Те също така предлагат създаването на пратеник ЕС-Сирия, който ще има за задача да ангажира отново сирийския посланик в Брюксел и да поддържа връзка със сирийски официални лица, както и с такива от заинтересовани страни в Близкия изток.

Други десет области включват стратегически обмен с арабски партньори, по-нататъшното развитие на подхода на ЕС за ранно възстановяване, справяне с непредвидените отрицателни ефекти от санкциите на ЕС и създаване на условия за връщане на мигранти в Сирия.

„След 13 години война трябва да признаем, че политиката ни за Сирия не сработи“, каза външният министър на Австрия Александър Шаленберг.

„Колкото и да е горчиво, с помощта на Иран и Русия, режимът на Асад остава здраво в седлото, сирийската опозиция е фрагментирана или в изгнание – Европейският съюз не може повече да си затваря очите за тази реалност“, добави Шаленберг.

Но въпреки натиска, официални лица на ЕС твърдят, че остава малко вероятно блокът да започне да намалява натиска върху правителството на Асад поради извършените от него военни престъпления и широкомащабни нарушения на човешките права.

Няма коментари:

Публикуване на коментар