📸 Снимка: Getty Images |
🇺🇸⚔️🇷🇺 ФБР е спрял два уеб сайта и близо 1000 акаунта в платформата X, използвани от Кремъл за провеждане на кампания, задвижвана от AI, която се стреми да разпространява дезинформация в САЩ и други страни.
Операцията по дезинформация беше извършена от ферма за ботове, мрежа от автоматизирани акаунти, контролирани да изпълняват различни задачи в интернет, сред които разпространение на пропаганда, разширяване на съобщения или участие в координирани кампании за влияние върху общественото мнение.
ФБР и международните партньори се насочиха към общо 968 акаунта, като конфискуваха част от тях, докато платформата X, известна в миналото като Twitter, доброволно спря останалата част от фалшивите потребители, идентифицирани в съдебни документи, разрешаващи конфискацията им, съобщи Министерството на правосъдието в изготвено изявление. Не се уточнява колко сметки са конфискувани от САЩ, нито останалата сума, свалена от X, които не са отговорили незабавно на искане за коментар.
„Русия възнамеряваше да използва тази ферма за ботове, за да разпространява чуждестранна дезинформация, генерирана от изкуствен интелект, като мащабира работата си с помощта, за да подкопае нашите партньори в Украйна и да повлияе на геополитически наративи, благоприятни за руското правителство“, отбеляза директорът на ФБР Кристофър Рей в изявление.
Иззетите уебсайтове - mlrtr.com и otanmail.com - показват известия за сваляне с подписи от американски, канадски и холандски разузнавателни органи. Доказано е, че стотиците фалшиви акаунти са били свързани с двата домейна и сега се показват като спрени при търсене в X.
Отделна клетвена декларация показва, че операцията с бота е започнала за първи път през 2022 г. чрез неназовано лице, който е работил като заместник-главен редактор на държавната руска новинарска организация RT. По това време ръководството на RT имаше за цел да намери нови начини за разпространение на информация отвъд традиционните си телевизионни предавания.
Въпросното лице е ръководило създаването на софтуер за управление на фермата за ботове в социалните медии, която да генерира фалшиви онлайн личности за широко разпространение на информация, заявиха от Министерство на правосъдието на САЩ.
Уебсайтът на RT посочва Анна Белкина като заместник-главен редактор на RT и ръководител на комуникациите, маркетинга и стратегическото развитие през цялото време, описано в клетвената декларация.
Разработването на фермата за ботове беше извършено от друго неназовано лице и членове на екипа му, които скриха своята самоличност и местоположение в Русия, докато работеха за придобиване на необходимата инфраструктура за операцията на бота през април 2022 г., само два месеца след като Русия започна своята война в Украйна.
В началото на миналата година неназован офицер от руската федерална служба за сигурност или ФСБ създаде частна разузнавателна мрежа с одобрението на Кремъл, състояща се от Белкина, разработчик на бот фермата и други служители на RT.
След това субектът използва бот фермата, за да прокара разкази за действията на Русия в Украйна и други изкривени геополитически анализи, които целят да прехвърлят тежестта от негативния натиск на САЩ върху Русия.
„Повече от щастлива съм да се грижа за моята ферма – съставена предимно от домати и ягоди, но за съжаление без никаква помощ от ФСБ“, заяви Белкина в изявление, споделено от пресцентъра на RT.
Свалянето бележи сериозен натиск от страна на САЩ за ограничаване на дезинформационните операции на Русия в социалните мрежи, имащи за цел да посеят съмнения относно вътрешната и международната политика.
САЩ често са предупреждавали за опитите на Русия да използва кампании за дезинформация. Москва гледа на предстоящите президентски избори като на възможност за разгръщане на операции за влияние, се казва в неотдавнашна оценка на заплахата от разузнавателната общност. Русия обмисля как резултатите от изборите ще повлияят на подкрепата на САЩ за Украйна и „вероятно ще се опита да повлияе на изборите по начини, които най-добре подкрепят нейните интереси и цели“, каза в тази оценка Службата на директора на националното разузнаване.
Този ход може да послужи като още един предупредителен знак за Москва да се въздържа от прилагането на подобна тактика през ноември, след като през март Министерството на финансите санкционира подкрепяни от Кремъл фирми за управление на колекция от фалшиви новинарски сайтове, които се опитват да повлияят на резултатите от вече миналите избори за Европейски парламент.
Руското посолство във Вашингтон не отговори на искане за коментар.
Длъжностни лица и изследователи се опасяват, че ориентираните към потребителите AI инструменти или подобни предложения, налични в тъмната мрежа, ще засилят способностите на хакерите да създават реалистично звучащи кампании, които се стремят към или внушават недоверие във вътрешните демократични процеси, включително предстоящите избори.
Миналия октомври американското разузнаване изготви и изпрати до над 100 държави доклад, в който предупреждава, че Русия използва шпиони, социални медии и акаунти в държавни медии за целите на дезинформацията.
Няма коментари:
Публикуване на коментар