📸 Снимка: EPA |
🇹🇼🤝🇺🇸 Тайван е на път да получи 66 изтребителя F-16V до края на 2026 г. след като бяха разрешени предишните технически и софтуерни проблеми с интеграцията. Тази оптимистична прогноза идва след поредица от закъснения, причинени от специфични предизвикателства в развитието, свързани с желаните конфигурации на Тайван и външни фактори, като приоритизиране на доставките на оръжие за Украйна.
F-16V, модернизиран вариант на известния F-16 Fighting Falcon, представлява най-новата версия на доказаните в битка изтребители. Представен от Lockheed Martin, F-16V се отличава със значителни подобрения спрямо своите предшественици, включително радар за управление на огъня AN/APG-83 Scalable Agile Beam Radar (SABR), подобрен компютър за мисии и подобрения в пилотската кабина, които значително подобряват ситуационната осведоменост на самолета, способността за насочване, и способностите за електронна война.
F-16V беше официално представен през 2012 г., като първите единици влязоха в експлоатация в средата на 2010 г. Разработен е за модернизиране на съществуващи флотове и като опция за ново производство. Страни като Тайван и Гърция избраха да обновят своите съществуващи флотилии F-16 до варианта „V“, докато други, като Словакия, поръчаха новопостроени F-16V като част от програмите си за модернизация на военновъздушните сили. Например Тайван започна да получава нови изтребители F-16V през 2020 г., целяйки да повиши отбранителните си способности на фона на повишаващото се регионално напрежение.
По отношение на способностите, F-16V е оборудван с усъвършенствана авионика и оръжейни системи, което му позволява да изпълнява различни мисии, включително битки въздух-въздух, наземни атаки и многоцелеви битки. Самолетът може да бъде въоръжен с набор от оръжия, включително ракети AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, различни боеприпаси въздух-земя и вградено оръдие. Тези подобрения гарантират, че F-16V остава страхотна платформа за водене на въздушна война, запазвайки своята релевантност срещу развиващите се заплахи.
Министерството на националната отбрана разгледа тези въпроси в отговор на запитване от един от депутатите в местния парламент, описвайки предизвикателствата и напредъка. Разследването подчерта загрижеността относно забавената доставка на оръжеен пакет на стойност 20 милиарда долара от САЩ, който също включва системи за брегова отбрана Harpoon, високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) и ракетни системи за противовъздушна отбрана Patriot.
Производствените пречки, които спъваха самолетите F-16V, главно около интегрирането на персонализирано оборудване за Тайван, бяха успешно преодолени, като сега производството се движи според преработения график. Министерството работи в тясно сътрудничество с Държавния департамент на САЩ и Министерството на отбраната на САЩ, за да гарантира спазването на графика за доставка, като подчертава стратегическото значение на тези самолети за отбранителните способности на Тайван на фона на нарастващото регионално напрежение.
Компенсационните клаузи в договора ще налагат санкции на изпълнителите, които не спазват графика за доставка по причини в техен контрол, защитавайки интересите на Тайван. Освен това Уелингтън Ку, министърът на националната отбрана, докладва на комисията по външни работи и национална отбрана на законодателния орган, че Тайван очаква доставката на два прототипа F-16V по-късно тази година за летателни тестове.
Придобиването на тези усъвършенствани бойни самолети е от решаващо значение за Тайван, особено предвид продължаващите военни заплахи от Китай. Китайските изтребители често се приближават и понякога нарушават въздушното пространство на Тайван, увеличавайки и без това спешната необходимост от модернизирани и способни отбранителни системи. Навременното обновяване на военновъздушните сили на Тайван е не само въпрос на националната сигурност, но и важен аспект на по-широката геополитическа стабилност в региона.
Няма коментари:
Публикуване на коментар