вторник, 25 юни 2024 г.

Украйна е поразила с ракети ATACMS руския космически комуникационен център НИП-16 в Крим.

🇺🇦⚔️🇷🇺 Украйна е поразила обект за дълбоки космически комуникации NIP-16 във Витино, Крим в събота, една от двете атаки, които извърши на окупирания полуостров през уикенда.

Тези удари са били нанесени от балистични ракети с малък обсег на армейската тактическа ракетна система (ATACMS), произведени в САЩ, твърдят руски и украински източници.

Първата атака през уикенда удари съоръжение за космически комуникации, в което имаше около 20 радарни антени, като някои масиви опаковаха осем антени, комбинирани в гигантски тела. Сателитни изображения с ниска разделителна способност, показват, че атаката в действителност се е случила, но качеството на изображенията затруднява определянето на точната степен на щетите. Едното изображение е заснето на 22 юни, преди атаката, а другото – след 24 юни.

Сателитни изображения, заснети преди и след украинската атака срещу руския обект за космически комуникации НИП-16 в близост до град Витино в Крим.
📸 Снимка: Planet Labs

Второто изображение показва нови следи от изгаряне в откритата зона на съоръжението, както и в близост до група от осем радарни антени. Допълнителни следи от изгаряне могат да се видят само на север и изток от този масив. Трудно е да се каже със сигурност, но ако е използван варианта на ATACMS с касетъчни боеприпаси, по всяка вероятност чиниите ще са надупчени с шрапнели. На този етап просто няма как да узнаем степента на щетите.

През нощта в социалните медии се появиха видеоклипове, показващи мащабен пожар, а системата за информация за пожари FIRMS на НАСА потвърждава, че там в действителност е имало такъв.

Обектът, официално известен като 40-ти отделен командно-измервателен комплекс, е част от Главния център за изпитване и управление на космическите системи „Титов“ на руските въздушно-космически сили, според данни на украинското издание Militarnyi.

Първоначално е построен в пика на Студената война, за да проследява руските космически изстрелвания. Можете да получите по-добра представа как изглежда сега в това изображение по-долу.

В обекта са налични около 20 радарни антени, включително две големи групи от по осем всяка.
📸 Изображение на Google Earth

Строителството на съоръжението започва през март 1960 г. от 5000 наборници от военноморския флот на СССР, според информация на уеб сайта RussianSpaceweb.com.

„Съоръжението изпълни истинското си предназначение за първи път през февруари 1961 г., подкрепяйки мисията на космическия кораб Венера-1“, обяснява изданието. „След това центърът изигра важна командно-контролна роля във всички съветски планетарни мисии до Луната, Венера и Марс. От 1967 г. до 1975 г. базата в Евпатория служи като главен център за управление на мисии на СССР.

Контролните операции за пилотирани мисии бяха преместени през 1975 г. в новопостроеното съоръжение в Подлипки, близо до Москва, само на метри от кампуса на НПО „Енергия“, основният разработчик на пилотирани космически кораби в СССР. Оттогава „той стана резервен център за пилотирани космически полети“.

Част от радарните антени на руския обект за космически комуникации НИП-16 в близост до град Витино в Крим.
📸 Снимка: Vyacheslav Argenberg/Wikimedia Commons

След като беше превзет от Русия при анексирането на Крим през пролетта на 2014 г., контролът върху него беше предаден на нейните въздушно-космически сили, които започнаха процес по модернизация на съоръжението, съобщи украинското информационно издание Defense Express.

„От 2017 г. в докладите се посочва, че центърът е получил 10 нови системи и надграждането все още продължава“, продължава публикацията. „Първоначалният план беше да похарчим 1,8 милиарда рубли за реконструкцията на само един радиотелескоп: по тогавашния обменен курс това струваше около 28 милиона долара.“

Сега той се „използва от Русия за ранно предупреждение за балистични ракети, насочени от Близкия изток, Африка и Югозападна Азия“, съобщава Kyiv Post.

Въпреки това Фабиан Рене Хофман, докторант в Университета на Осло, предполага, че съоръжението има различно предназначение:

„Не открих нищо, което да показва, че ще служи като downlink връзка с базирани в космоса сателити за ранно предупреждение, така че предполагам, че не играе роля в защитата от балистични ракети“, каза той пред The ​​War Zone.

Вместо това той предположи, че „обектът се използва за поддръжка и контрол на руски сателити, включително сателити ГЛОНАСС (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система), руската версия на американската система за глобално позициониране (GPS).

„Това има смисъл за мен и също така обяснява защо това би било приоритетна цел за Украйна.“

За каквото и да се използва, Украйна очевидно е сметнала, че е достатъчно важно за бойните способности на Русия или за тях като стратегически актив, за да изразходва ценните балистични ракети ATACMS, опитвайки се да го извади от строя.

Няма коментари:

Публикуване на коментар