🇸🇪🤝🇺🇦 В администрацията на САЩ продължават дискусии относно разрешаването на украинската армия да използва в определена степен американски оръжия срещу цели на руска територия, според репортажи в медиите. Информацията е в съответствие с намеците, направени наскоро от външния министър Антъни Блинкен и Лойд Остин. Това пише шведското издание Hallandsposten в публикация от по-рано днес.
Има няколко причини за промяната. Проблемите за Украйна на бойното поле, причинени от тези ограничения, стават все по-видими. През последните седмици Русия използва сухопътната граница като бариера, докато натрупваше жива сила и техника за предстоящата си атака срещу северната част на Харковска област. От началото на годината все по-често руската авиация извършва въздушни удари с планиращи бомби от руското въздушно пространство. Тези бомби сега са не само по-многобройни, но и по-големи, надхвърлящи тон и половина, и все по-често се насочват към цели в градовете, което води до значителни цивилни жертви. През март Харков беше бомбардиран с планираща бомба за първи път и оттогава тези атаки се превърнаха в ежедневие за жителите на града.
Това не означава, че въоръжените сили на Русия не са обект на украински атаки на собствена територия, но по същество тези атаки са извършвани изцяло с украинския арсенал от ракети и безпилотни летателни апарати, които не могат да се похвалят с комбинацията от обхват, прецизност и експлозивна мощ на западните оръжия.
Друга причина за подновения дебат е намаляващият с времето страх от руските контрамерки. Правейки ретроспекция на решенията на съюзниците на Украйна за доставка на оръжие, било то артилерия, крилати ракети, танкове или изтребители, всяко едно от тях беше посрещано със руски заплахи от ескалация. Но след доставянето на съответните оръжия, Русия нито веднъж не тръгна по пътя на ескалация срещу страните от НАТО. Агресивната й риторика е нищо повече от шантаж, целящ да спре западните страни от доставка на повече и по-модерно оръжие за Киев.
Трета причина може да е осъзнаването от ръководството на САЩ, че авторитетът му по тези въпроси не е това, което беше само преди година. Отлагането на големия пакет помощ за Украйна от страна на Камарата на представителите направи по-трудно за САЩ да отстояват противоречиви позиции. Украинците постоянно игнорират призивите на САЩ да не атакуват руски петролни рафинерии с украински дронове.
Четвърта причина е, че няколко от европейските съюзници на Украйна, включително Обединеното кралство, заявиха, че Украйна може да използва техните оръжия без ограниченията, които САЩ въведоха. След руската офанзива на север от Харков дори генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се включи в дебата и защити правото на Украйна да използва западни оръжия за удари по цели в Русия.
Каква е тогава позицията на Швеция? Има ли право Украйна да използва оръжията, които сме предали, за да атакува цели на руска територия? Зададох въпроса на министъра на отбраната Пол Йонсон и получих следния писмен отговор: „Украйна е изложена на непредизвикана и незаконна агресивна война от Русия. Според международното право Украйна има право да се защитава чрез военни действия, насочени срещу територията на врага, стига военните действия да са в съответствие със законите на войната. Швеция застава зад международното право и правото на Украйна да се защитава.“
Това е съобщение за добре дошли. Границите на отбраната на Украйна трябва да бъдат определени от международното право, а не от самоналожени ограничения на съюзниците на Украйна, които костват живота на хиляди украинци. Правителството на Швеция трябва да аргументира тази позиция спрямо други западни страни, не само при закрити врати, но и публично. Това е начинът, по който формирате мнение, раздвижвате дебата и карате държавите да се откажат от неразумните си позиции.
Няма коментари:
Публикуване на коментар