🇨🇳🇮🇳 Пекин издаде китайски имена за 30 местности в щата Аруначал Прадеш, Североизточни Хималаи, за да подкрепи претенциите си върху територията, която се контролира от Индия, която бързо отхвърли този ход като безсмислен.
Това е четвъртият път от 2017 г. насам, в който Китай публикува имена на географски местности в това, което нарича Зангнан и твърди, че китайска територия, част от Южен Тибет.
„Ако днес сменя името на къщата ви, ще стане ли моя?“ попита Субрахманям Джайшанкар, министър на външните работи на Индия в кулоарите на събитие в западния щат Гуджарат по-рано тази седмица.
„Аруначал Прадеш е щат на Индия“, каза той. „Беше, е и ще продължи да бъде щат на Индия. Промяната на името на [различни места] не означава нищо.“
Напрежението между Индия и Китай ескалира през последните седмици след посещението на индийския премиер Нарендра Моди в Аруначал Прадеш на 9 март, което накара Китай да внесе дипломатически протест.
Списъкът, издаден от Министерството на гражданските въпроси на Китай, включва стандартизирани имена за най-малко 11 жилищни района, четири реки и 12 планини сред географски местоположения в Аруначал Прадеш.
„Съобразно съответните разпоредби за управление на имената на места на Държавния съвет, нашето министерство, заедно със съответните отдели, стандартизира някои имена на места в Южен Тибет“, се казва в официалното съобщение на китайското министерство на гражданските въпроси. „Четвъртата партида допълнителни публично използвани имена на места в Южен Тибет вече е официално обявена.“
„Картографска агресия“
Експерти поясниха, че опитите на Китай да преименува места по границите си от всички страни, както и в Тибет и други части на Китай, отразяват апетита му за териториални придобивки и усилията да нормализира окупацията на спорна територия.
„Голяма част от картографската агресия на Китай се изразява в преименуването на територии, които той вижда като спорни“, каза Шрипарна Патак, доцент по китайски изследвания в Глобалния университет O.P. Jindal в Харяна, Индия, и бивш консултант в индийското външно министерство.
Китай пусна първия такъв списък със стандартизирани имена за шест места през 2017 г., последван от втори списък през 2021 г. с нови имена за 15 места и трети списък през 2023 г. със списък от 11 места.
Китай вярва, че може да продължи да повтаря, че територията на Индия е негова собствена, като даде имена на всяко малко село, хълм и водно тяло в региона с китайски йероглифи и пинин, каза Анушка Саксена, анализатор в Програмата за индо-тихоокеански проучвания на базирания в Бенгалуру изследователски център Takshashila Institution.
Този ход „е упражнение за пренаписване на историята“, каза Саксена. „С продължаващото повтаряне се надява, че номенклатурата бавно ще проникне в начина, по който държавите и длъжностните лица се отнасят към тези области.“
Малко западни лидери разбират, че Китайската комунистическа партия се стреми да разшири границите на Китай от всички страни – включително в Южнокитайско море, каза Майкъл Соболик, старши сътрудник по индо-тихоокеански изследвания в базирания във Вашингтон Американски съвет за външна политика.
Китай преименува Тибет
Той използва същата стратегия в Тибет, подчертаха експерти.
Миналата година Китай замени използването на термина „Тибет“ с „Xizang“ като романизирано китайско име в официални дипломатически документи. Китайските медии и официалният акаунт на отдела за работа на Обединения фронт „United Front News“ заявиха през октомври 2023 г., че „в официалните документи на китайското министерство на външните работи повече няма Тибет“.
Често използваното име на Тибет от международната общност обхваща не само Тибет, но и населените с тибетци райони на провинциите Цинхай, Съчуан, Гансу и Юнан, според съобщения в китайски медии. Този географски обхват е в съответствие с т.нар. „Голям Тибет“, дефиниран от 14-ия Далай Лама, духовният водач на Тибет в изгнание.
Китай започна да използва термина „Xizang“, за да нормализира своя наратив, че Тибет никога не е бил независим и винаги е бил част от Китай, каза Патак.
„В момента, в който терминът „Xizang“ се нормализира, това, което също ще се нормализира, е и индийският Аруначал Прадеш като „Zangnan“ или Южен Тибет - точно както го вижда Китай“, каза тя.
В интервю за Радио Свободна Азия през октомври, Сикионг Пенпа Церинг, избраният политически лидер на Централната тибетска администрация – тибетското правителство в изгнание в Дхарамсала, Индия – призова международната общност да отхвърли промяната на името на Тибет и „да не прави компромиси с усилията на ККП да прекрои историята.“
Анализаторите също отбелязват нарастващата честота и скорост на издаване на подобно преименуване на спорни територии.
Уведомлението от 2017 г. последва посещението на Далай Лама в Аруначал, докато съобщението от 2021 г. последва граничните сблъсъци в Таванг, град в щата, добави Саксена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар