Русия поддържа засилено присъствие на службите за сигурност на мястото на снощната атака. 📸 Снимка: Максим Шипенков/EPA |
Клон на "Ислямска държава" (известна също като ИДИЛ или Даеш), радикалната джихадистка групировка, която някога контролираше обширни райони от територията на Ирак и Сирия, както и части от Либия, Афганистан и Нигерия, пое отговорност за смъртоносната терористична атака в концертната зала "Crocus City Hall" в Москва.
По-конкретно, отговорността за атаката беше поета от ISIS-K, афганистанския клон на Ислямска държава. Ето какво знаем за ISIS-K и мотивите й да атакува Русия.
Какво е ISIS-K?
ISIS-K означава Ислямска държава Хорасан. Хорасан е остарял термин за регион, включващ части от Иран, Туркменистан и Афганистан.
Клонът се появи в Източен Афганистан в края на 2014 г. и дълго досие с атаки в и извън страната.
През септември 2022 г. нейните бойци поеха отговорност за смъртоносния самоубийствен атентат в руското посолство в Кабул.
Сигурни ли сме, че ISIS-K са реалния извършител?
Не изцяло. В миналото "Ислямска държава" е поемала отговорност за редица атаки, с които няма нищо общо. Твърдението на групата обаче, че стои зад атаката в Москва, е подкрепено от източници от американското разузнаване.
След смъртоносната стрелба информационната агенция на Ислямска държава Amaq публикува изявление в Telegram, в което се казва, че нейните бойци са извършили атаката в покрайнините на Москва. В изявлението се твърди, че са убили и ранили стотици, "причинявайки големи разрушения на мястото, преди да се оттеглят безопасно в своите бази".
Посолството на САЩ в Русия предупреди на 8 март, че "екстремистите" имат предстоящи планове за нападение в Москва, часове след като руските служби за сигурност казаха, че са осуетили планираната стрелба на клон на Ислямска държава срещу синагога.
Какъв може да е мотивът на ISIS-K за руската атака?
Експерти посочват, че ISIS-K се противопоставя на руския президент Владимир Путин от години.
Ислямска държава е "фиксирана" върху Русия през последните две години, като често критикува Путин в своята пропаганда.
Отбелязва Колин Кларк, анализатор-експерт от базирания в Ню Йорк Soufan Center, изследователски център за външна политика.
Майкъл Кугелман от базирания във Вашингтон Wilson Center споделя, че "ISIS-K вижда Русия като съучастник в дейности, които редовно потискат мюсюлманите".
Също така, той добави, че групата включва редица бойци от Централна Азия, всеки от които има собствени мотиви да се изправи срещу Москва.
С подкрепата си за президента Башар Асад срещу сирийските бунтовници и Ислямска държава, Владимир Путин промени хода на гражданската война в Сирия.
Войната започна през 2011 г., след като протестите срещу авторитарното управление на Башар Ал Асад бързо се разраснаха до гражданска война, която хвърли в хаос целия регион. От това се възползва Ислямска държава, която превзе големи части от Сирия и Ирак до 2013 г.
В разгара си терористичната групировка контролираше около една трета от Сирия и близо половината територия на Ирак, но до края на 2017 г. тя загуби 95 процента от територията си.
Карта на републиките в Северен Кавказ, влизащи в състава на Руската федерация Източник: Stratfor |
Съществува и кавказки клон на ИДИЛ, който действа главно в населения предимно с мюсюлмани регион Северен Кавказ в Русия, главно в руските републики Чечения, Дагестан, Ингушетия и Кабардино-Балкария.
Чечня има дълга история на бунт срещу централната власт в Москва, в т.ч. двете чеченски войни (между декември 1994 – август 1996 г. и август 1999 – април 2000 г.), последвани от период на несигурност, продължил близо десетилетие (май 2000 – април 2009 г.) и нова вълна ислямистки бунтове, довели до въоръжен конфликт между Кремъл и екстремистите (април 2009 – декември 2017 г.).
В по-широк план Ислямска държава отдавна набира бойци от Русия и други части на бившия Съветски съюз.
Терористичната атака от снощи далеч не е първата срещу Русия
Ако се окаже, че „Ислямска държава“ в действителност стои зад терористичния акт снощи, това ще е само една от многото атаки, свързани с ислямисти във или срещу Русия през последните 20 години.
Страната беше разтърсена от серия смъртоносни терористични атаки в началото на 2000-те години по време на боевете на Русия със сепаратистите в Чечения.
През октомври 2002 г. чеченски бойци взеха около 800 души за заложници в московски театър. Два дни по-късно руските спецчасти щурмуват сградата. 129 заложници и 41 чеченски бойци загинаха, повечето от които от въздействието на наркотичния газ, който руските сили използваха, за да усмирят нападателите.
През септември 2004 г. около 30 чеченски бойци превзеха училище в Беслан в Южна Русия, като взеха стотици заложници. Два дни по-късно обсадата завършва с кървава баня. Убити са повече от 330 души, около половината от които деца.
През октомври 2015 г. бомба, поставена от Ислямска държава, свали руски пътнически самолет над Синай в Египет, убивайки всички 224 души на борда. Повечето от тях бяха руснаци, които се връщаха от почивка в Египет.
Групата също пое отговорност за няколко атаки в Кавказ и други руски региони през последните години.
Няма коментари:
Публикуване на коментар