🇹🇷🤝🇸🇾 Турция е започнала усилия за поемане на контрола над военновъздушната база Т4 в сирийската провинция Хомс и се готви да разположи системи за противовъздушна отбрана там, съобщиха източници, запознати с въпроса пред Middle East Eye.
Съобщава се също, че са в ход строителни планове за обекта.
Анкара и Дамаск водят преговори за сключването на пакт за отбрана от декември, когато бивщият сирийски президент Башар Асад беше свален от власт. Сделката предвижда Турция да подсигури въздушно прикритие и военна защита за новото сирийско правителство, което в момента няма действаща армия.
Въпреки че преди това турски официални лица омаловажаваха варианта за военно присъствие в Сирия, определяйки подобни планове като прибързани, преговорите тихомълком продължиха.
Израел гледа на турското военно присъствие в Сирия като на потенциална заплаха, но Анкара твърди, че има за цел да стабилизира страната, използвайки военния си капацитет и запълвайки вакуума във властта, оставен от оттеглянето на Русия и Иран. Освен тя заяви, че възнамерява да засили борбата си срещу Ислямска държава, което е ключово условие, поставено от Вашингтон, за да обмисли изтеглянето си от региона.
MEE цитира източник, запознат с въпроса, според когото турската армия е започнала да поема контрола върху въздушната база, разположена близо до Палмира в обширния пустинен район на централна Сирия.
„Система за противовъздушна отбрана Hisar ще бъде разположена в T4, за да осигури въздушно прикритие на базата“, каза източникът. „След като системата е въведена в експлоатация, базата ще бъде реконструирана и разширена с нужните съоръжения. Анкара планира да разположи още разузнавателни и въоръжени дронове, включително такива с разширени възможности за нанасяне на удари.“
Източникът добави, че базата ще помогне на Турция да установи въздушен контрол в региона и ще подкрепи нейните усилия за борба с Ислямска държава, която все още има клетки, действащи в сирийската пустиня.
Анкара в крайна сметка се стреми да създаде многослойна система за противовъздушна отбрана в района около базата със способности на къси, средни и дълги разстояния срещу различни видове заплахи, от самолети до дронове до ракети.
Втори източник отбеляза, че присъствието на турски системи за противовъздушна отбрана и дронове вероятно ще възпре Израел от нанасянето на въздушни удари в района. Израел редовно атакува сирийски военни съоръжения, откакто правителството на Асад се срина през декември, отбелязвайки скок в операциите около T4. Миналата седмица израелски самолети удариха Т4 и друга авиобаза край Палмира, насочвайки към писти и стратегически активи.
Източник от израелските служби за сигурност заяви пред медиите в понеделник, че всяка турска въздушна база в Сирия ще подкопае свободата на действие на Израел. „Това е потенциална заплаха, на която се противопоставяме“, посочи той.
Напрежението между Турция и Израел ескалира от началото на войната в ивицата Газа през 2023 г., слагайки край на кратък период на помирение между двете страни. Свалянето на режима на Асад и появата на Турция като доминираща сила в региона допълнително разтревожиха Тел Авив, който сега гледа на Анкара като на потенциално по-голяма регионална заплаха от Иран.
„Наскоро атакувахме военната база T4, за да изпратим съобщение, че няма да допуснем никаква заплаха за оперативната ни свобода във въздуха“, заяви израелският източник за сигурност пред Jerusalem Post.
Първият източник от MEE разкри също, че Анкара обмисля временно разполагане на системи за противовъздушна отбрана С-400 в T4 или Палмира, за да осигури въздушното пространство по време на усилията за възстановяване. Все още обаче не е взето окончателно решение и Москва трябва да даде своето одобрение. В същото време Турция води преговори със САЩ за премахване на санкциите, наложени ѝ заради закупуването на руската система, довело до отстраняването на страната от програмата за разработване на изтребители от пето поколение F-35 през 2019 г.
В телефонен разговор, проведен миналия месец Доналд Тръмп и Реджеп Тайип Ердоган обсъдиха възможните начини Турция отново да се присъедини към програмата. Според законите на САЩ Турция трябва да се откаже от притежанието на системата С-400, за да бъде приета обратно.
Официални лица на Анкара предложиха дезактивиране на системата, като се разглоби и съхрани или евентуално да се премести в турска военна база на чужда територия. Израел от своя страна категорично се противопоставя на всеки ход, който би позволил на Анкара достъп до F-35, като твърди, че това ще подкопае качественото военно предимство на Израел в региона.
Няма коментари:
Публикуване на коментар