🇮🇩 Студенти организираха общонационални протести в Индонезия срещу преразглеждането на спорния военен закон, което смятат, че застрашава крехкото демократично управление в островната държава.
Хиляди демонстранти се събраха пред сградите на регионалните правителствени служби в различни индонезийски градове, сред които Батам, Купанг, Лампунг и Сукабуми, както и втория по големина град в страната Сурабая. По-малка група се появи и пред сградата на националния парламент в столицата Джакарта.
С повечето от тях облечени в черно, протестиращите държаха транспаранти с надписи „Върнете военните в казармите“ и „Внимавайте! Нов 'нов ред' е точно пред очите ни“.
Активисти излязоха по улиците от сряда, за да изразят недоволството си срещу противоречивите поправки в Закона за индонезийските въоръжени сили от 2004 г., които имаха за цел да разширят ролята на армията отвъд отбраната.
Камарата на представителите на Индонезия единодушно прие ревизиите в четвъртък, позволявайки на действащи военни офицери да заемат повече държавни постове, включително в канцеларията на главния прокурор, Върховния съд и координиращото министерство по политически въпроси и въпроси на сигурността.
Промените повишават с няколко години възрастта за пенсиониране при повечето звания. Генералите с най-висок ранг с четири звезди например вече могат да служат до 63 вместо досегашните 60.
Пуан Махарани, говорител на долната камара, който ръководи гласуването на пленарна сесия, каза, че преработеният закон ще остане „основан на демократичните ценности и принципи, гражданското превъзходство (и) човешките права“.
Междувременно министърът на отбраната Сджафри Сджамсоеддин, бивш армейски генерал с три звезди, каза, че това ще направи армията по-ефективна. В реч след приемането на законопроекта той заяви, че измененията са необходими, тъй като „геополитическите промени и глобалните военни технологии изискват от армията да се трансформира... за да се изправи срещу конвенционални и неконвенционални конфликти“.
Ревизиите бяха предложени от съюзници на президента Прабово Субианто, встъпил в длъжност миналия октомври и служил като генерал при диктатора Сухарто.
Активисти предупредиха, че този ход е заплаха за индонезийската демокрация, която тя си спечели през 1998 г. след повече от три десетилетия на военна диктатура на Сухарто от „новия ред“.
„Законопроектът не беше направен с подходящо обществено обсъждане. Беше прибързано“, заяви пред Arab News Андреас Харсоно, старши изследовател за Индонезия в Human Rights Watch.
„Този закон повишава заплахите за демокрацията в Индонезия. Той не само регресира, но и връща в началото“, посочи той и подчерта незабавното избухване на младежките протести в цяла Индонезия, в които студентите „настояваха поправките да бъдат отменени“, тъй като все още предстои да бъдат подписани като закон от Прабово.
„Доста съм изненадан да видя техния гняв. Той д, че тези млади хора не са доволни от по-големите роли на военните в делата, които не са свързани със сигурността“, обясни той.
Индонезийският писател и социолог Оки Мадасари изрази опасения, че законът може да се използва като „правен инструмент за бъдещо разширяване на участието на военните в бизнеса“ и неща, които нямат нищо общо с армията или отбраната, което „напомня за режима на новия ред на Сухарто“.
„Непосредствените резултати означават по-нататъшно влошаване на демокрацията в Индонезия, с все по-малко свобода на словото“, прогнозира тя.
Но протестите, обхванали цялата страна и онлайн кампаниите в различни платформи показват, че подобни опасности няма да бъдат подминати с лека ръка от някои индонезийци.
„Индонезийските младежи, изложени на космополитизъм и глобално възприети ценности, са много наясно с правата и задълженията си и ще продължат да изграждат съпротивителна сила срещу този нарастващ авторитаризъм и милитаризъм под управлението на Прабово Субианто“, каза Мадасари.
Няма коментари:
Публикуване на коментар